Tayland, Merkez Bankası’na Dijital Varlıkları Düzenlemek için Daha Fazla Yetki Vererek Kripto Nezaretini Sıkılaştırmayı Planlıyor – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Tayland’ın kripto sektörünün nezaretini sıkılaştırmak ve Tayland merkez bankasına sektörü denetleme yetkisi vermek için dijital varlıklarla ilgili yasasını değiştirmeye hazırlandığı bildiriliyor. Tayland maliye bakanı, “Şu anda, merkez bankasının kriptoların mal ve hizmetler için yasal bir ödeme aracı olmadığını bildirmek haricinde düzenleyici çerçeveye girme yeri yok” dedi.

Tayland Merkez Bankası Kripto Endüstrisini Düzenlemeye Destek Olacak

Tayland’ın kripto sektörünün, bilhassa tecim platformlarının nezaretini sıkılaştırmak için dijital varlıklarla ilgili yasasını değiştirmeyi organize ettiği bildiriliyor.

Bloomberg Salı günü bildirdiğine nazaran Tayland Maliye Bakanı Arkhom Termpittayapaisith, ülkenin kripto düzenlemelerinde yapılması planlanan değişikliklerin “merkez bankasını bunun bir parçası haline getireceğini” deklare etti. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) düzenleyici revizyona liderlik etmesinin istendiğini de sözlerine ekledi. 2018’de kabul edilen mevcut kurallar uyarınca, menkul kıymetler bekçisi, kripto endüstrisini denetleme yetkisine haizdir.

Kripto düzenlemelerini elden geçirme sonucu, ülkedeki lisanslı bir kripto para birimi ve dijital token borsası olan Zipmex (Tayland) Ltd. tarafınca meydana getirilen para çekme işlemlerinin durdurulmasının arkasından geldi. Zipmex kısa süre ilkin bazı paraların geri çekilmesine izin verdi, sadece şirket Singapur’da bir moratoryum için başvuruda bulunmuş oldu.

Dijital varlıklar için mevcut düzenleyici çerçevenin “sektörü düzenleyecek kadar net olmadığını” belirten Termpittayapaisith Pazartesi günü şunları söylemiş oldu:

Şu anda, merkez bankasının kriptoların mal ve hizmetler için yasal bir ödeme aracı olmadığını bildirmek haricinde düzenleyici çerçeveye girme yeri yok.

Sadece yetkili, daha sıkı kripto düzenlemelerinin amacının, inovasyonu yada teknolojiyi kısıtlamak değil, yatırımcılara daha çok koruma sağlamak bulunduğunu altını çizdi.

Tayland maliye bakanı, kripto borsalarını geleneksel finans platformlarıyla karşılaştırmaya başladı. “Borsa için, malik olduğunuzu kanıtlayacak belgeniz var. Dijital dünyada, insanların asla okumadığı, en alta koyduğunuz rıza haricinde hiçbir şeyiniz yok” diyerek detaylandırdı:

Sektördeki oyuncuları adil koşullarda tutmanın yanı sıra yatırımcıları da korumaya çalışıyoruz.

SEC Genel Sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol, Temmuz ayında mevcut kripto düzenlemelerini elden geçirme planlarını deklare etti. Tekliflerin, kripto koruyucularının yönetimi ve lisanslanması için daha katı nitelikler içerdiğini deklare etti.

“Dijital varlık fiyatlarının aşırı oynaklığı, acilen gelişmiş denetim ihtiyacını teşvik etti” dedi. “Ana odak noktamız, bazıları tasarruflarının çoğunu bu varlıklara yatıran minik yatırımcılar için daha çok koruma sağlamak olacak.”

Bu hikayedeki etiketler

tayland bankası, tayland, tay merkez bankası, tay kripto düzenlemesi, tay kripto para birimi düzenlemesi, tay dijital varlıklar, tay sec, tay menkul kıymetler ve döviz komisyonu, tayland, tayland kripto, tayland kripto para birimi, Zipmex

Tayland’ın merkez bankasına kripto sektörünü denetleme yetkisi vermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir