Tayland SEC, kripto reklamları için katı kurallar uygulayacak

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ekim 2022’ye kadar ülkede etkinlik gösteren kripto para birimi firmaları için katı reklam kuralları uygulayacak.

Tayland SEC, ülkede etkinlik gösteren kripto para birimiyle ilgili işletmeleri, dijital para birimleriyle ilgili reklamların 1 Eylül’de tüketicilere net yatırım ikazları olması gerektiği mevzusunda e-posta yöntemiyle bilgilendirdi. Izahat ondan sonra SEC internet sayfasında gösterildi.

SEC düzenleyicisi, yatırım riski uyarılarını dahil etmeyi dikkatsizlik eden bir takım pazarlama kampanyasına cevap olarak kripto para birimiyle ilgili reklamlar için yeni standartlar oluşturdu.

Yeni standartlar, reklamların yanlış, yanıltıcı yada abartılı iddialardan kaçınmasını ve yatırım riskleri uyarılarını içermesini gerektirecek. SEC’den gelen yazışmalar ek olarak, tanıtılan ürün yada hizmetlerin potansiyel pozitif yönde ve negatif faktörlerinin dahil edilmesini gerektirecek dengeli bir reklamcılık çağrısında bulunuyor.

Firmalar, kripto para birimini direkt teşvik eden reklamları kendi internet sayfaları şeklinde “resmi kanallarla” sınırlamak zorunda duracak ve toplumsal medya etkileyicilerinin ve blog yazarlarının kullanımı ve şartları da dahil olmak suretiyle reklam ve harcama ayrıntılarını SEC’e teslim etmeleri gerekecek.

İlgili: Sıkı Tayland kripto düzenlemesi, SCB’nin Bitkub edinimini geciktirmesine niçin oluyor

Bitkub ve Zipmex şeklinde önde gelen kripto para borsaları, büyük sokak reklam panolarında ve toplu taşıma merkezlerinde, mobil uygulamalarını ve hizmetlerini ülkedeki potansiyel kullanıcılara tanıtan reklamlara haizdir. SEC direktifine nazaran, kamusal alanlarda reklam hizmetlerine hala izin verilmektedir.

SEC, ülkenin perakende yatırımcılarını korumak için konumlanmış çerçeveler meydana getirmeye devam ederken, şirketlere yeni gereksinimlere uymaları için bir ay verildi. Bu, basılı, çevrimiçi ve gerçek dünya platformlarında mevcut reklamların güncellenmesini yada değiştirilmesini ihtiva eder.

SEC ek olarak, hareketin daha ilkin kripto para birimiyle ilgili reklamlar için daha katı kurallar koyan Birleşik Krallık, Singapur ve İspanya şeklinde öteki ülkelerde belirlenen düzenleyici standartlarla uyumlu bulunduğunu belirtti.

Ağustos 2022, Tayland SEC için dört yeni kripto para birimi ile ilgili işletmeye lisans verdiği için yoğun bir aydı. Düzelteç ek olarak Bitkub’u mercek altına aldı ve Tayland’ın Siam Commercial Bank ile kazançlı bir yatırım anlaşması öncesinde KUB tokeninin içeriden data ticareti yapmış olduğu iddiasıyla firmanın baş teknoloji sorumlusu Samret Wajanasathian’ı cezalandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir