Tek bir işlemde 60 milyon NFT basılabilir: StarkWare kurucusu

Sıfır data (ZK) toplama teknolojisi şirketi StarkWare kurucusu Eli Ben-Sasson, yeni Özyinelemeli geçerlilik kanıtlarının kuramsal olarak Ethereum blok zincirinde 60 milyona kadar işlemi tek bir işlemde toplayabileceğini söylüyor.

zkSTARK ortak icat eden, bir sunum esnasında StarkWare’in yeni Özyinelemeli geçerlilik kanıtı teknolojisinin üretiminin başladığını duyurduktan sonrasında 7 Ağustos’ta ETH Seul esnasında Cointelegraph’a açıklamalarda bulunmuş oldu.

Cointelegraph’a konuşan Ben-Sasson, özyinelemeli geçerlilik kanıtlarının, işlem hacmini standart Validium ölçeklendirmesine kıyasla minimum on faktöre kadar daha da artırabileceğini söylemiş oldu ve halihazırda 600.000 darphane parasız token (NFT) topladıklarını belirtti. ImmutableX protokolü.

“Söyleyebileceğim minimum değerin 10x bulunduğunu söyleyebilirim. […] 600.000 darphane NFT koyuyoruz, bu da darphane başına 10 gazla sonuçlandı. Şimdi en azından bu tür kanıtlardan 10 tanesini alabilir ve bu 10 şeyin hepsinin özyinelemeli bir kanıtını üretebiliriz” diye deklare etti.

“En azından altı milyona gidebiliriz ve bu yakın vadede. Bu yapması fazlaca kolay olacak bir şey. ”

Sadece Ben-Sasson, sayının “daha ​​fazla mühendislik ve ince ayar ile 60 milyona kadar çıkabileceğini” de sözlerine ekledi:

“Gecikmeyi 5 ila 10 kat daha çok bir faktörle azaltmanın da fazlaca yapılabilir bulunduğunu düşünüyorum.”

StarkNet, işlemleri ölçeklendirmek için Validium kullanan, izinsiz ve merkezi olmayan bir katman-2 ZK toplamasıdır. Standart ZK-Toplamalar şeklinde, Validiumlar da binlerce işlemi tek bir işlemde biriktirerek çalışır. StarkNet’in yeni Özyinelemeli geçerlilik kanıtı teknolojisi, birkaç Validium bloğunu tek bir kanıtta toplayabilir.

ZK-Rollups ve StarkNet’in Özyinelemeli geçerlilik kanıtları şeklinde katman 2 ölçekleme çözümleri, Ethereum Mainnet’te sorunlara yol açan ağ tıkanıklığı ve veri kullanılabilirliği sorunlarının çoğunu boşaltabileceğinden, bu ölçeklendirme çözümü Ethereum için bir oyun değiştirici olabilir. Şu anda, Ethereum’un Ana Ağı, işlemleri saniyede 12-15 işlem (TPS) hızında işleyebilir.

ETH Seoul’deki sunumu esnasında Ben-Sasson, gaz maliyetlerini düşürdüğü, daha yüksek kanıtlama kapasitesine haiz olduğu ve daha düşük gecikme süresi sunmuş olduğu için özyinelemenin ölçeklendirme için mükemmel bulunduğunu belirtti.

Starknet, üretim SHARP sistemleri için özyinelemeyi açtı. Yinelemeli kanıtlama, L1’de işlem başına amorti edilen maliyeti mühim seviyede azaltabilir ve katman 3 için güvenli bir STARK tabanlı model sunar. Kapsamlı ölçeklendirme çözümlerinin kullanıma sunulması coşku verici.

– g.mirror.xyz (@strangechances) 7 Ağustos 2022

StarkNet, Haziran 2020’den beri Ethereum Mainnet’te yayında. Şu anda dYdX, Immutable, DeversiFi ve Celer şeklinde protokollere güç veriyor.

İlgili: Blockchain’in Ölçeklendirme Problemi, Açıklaması

Pazar günü ETH Seul’de de konuşan Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, ZK-toplamalarına olan coşkusunu dile getirdi ve ek olarak ölçeklendirme çözümünün İyimser Toplamalardan daha üstün bulunduğunu belirtti:

“Uzun solukta, ZK-Toplamaları sonunda İyimser Toplamaları yenecek bu sebeple yedi günlük bir geri çekilme süresine gerekseme duymamak şeklinde bu temel avantajlara sahipler.”

Bugüne dek, en fazla toplam kıymet kilitli (TVL) olan Ethereum tabanlı ölçekleme çözümleri Arbitrum, Optimism, dYdX ve Loopring’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir