Teksas, ısı dalgaları kripto madencilerini etkilese bile bir Bitcoin ‘sıcak noktası’

İklim değişikliği sebebiyle aşırı hava koşulları kötüleştiğinden, üstün dereceli kıran ısı dalgaları dünya genelinde belgeleniyor. ABD’daki eyaletler, sıcaklıkların 100 aşama Fahrenheit’in (38 santigrat aşama) üstüne çıktığını görmeye devam ederken, Birleşik Krallık son zamanlarda sıcaklıkların 104 aşama Fahrenheit’e (40 santigrat aşama) ulaştığını görmüş oldu.

Sıcak iklimler bu bölgelerin bir çok için alışılmadık olsa da, yazları kaynayan bir eyalet olan Teksas, normalden daha sıcak sıcaklıklar yaşıyor. Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) geçtiğimiz günlerde Teksas’ın güç yükü talebinin bu ay devamlı olarak rekorlar kırdığını belirtti.

Şaşırtıcı olmayan bir halde, Teksas’ın devamlı sıcak dalgası, Lone Yıldız State genelinde bulunan kripto madencileri üstünde büyük bir etkiye haiz. Cointelegraph’ın kısa sürede bildirdiği benzer biçimde, Teksas’taki bir takım madenci, Teksas’ın enerji şebekesi yükünü karşılamak için bu ayın başlarında faaliyetlerini tamamen durdurmak mecburiyetinde bırakıldı.

Texas Blockchain Konseyi başkanı Lee Bratcher, Cointelegraph’a şu anda bölgede ortalama 10 endüstriyel ölçekli kripto madencisi ve 20 minik ölçekli madenci bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu ayın başlarında ERCOT, işletmelerden ve sakinlerden Teksas sıcak dalgası esnasında gönüllü olarak elektrik tasarrufu yapmalarını istedi. Bir Riot Blockchain sözcüsü Cointelegraph’a, Rockdale’deki Whinstone tesisinin şu anda ERCOT’un Four Coincident Peak programına katıldığını ve tesisin, talebin yoğun olduğu saatlerde şebekeyi dengelemeye destek olmak için tüm gücü keseceğini belirtti. Sözcü, “Riot’un programa katılımının bir parçası olarak, Haziran ayında şirket enerji tüketimini toplam 8.648 megavat saat azalttı” dedi.

Kısa sürede Batı Teksas’ta bir veri merkezi açan kripto madenciliği şirketi Argo Blockchain’in CEO’su Peter Wall da Cointelegraph’a ERCOT bir koruma uyarısı gönderdiğinde firmanın madencilik operasyonlarını kısıtladığını söylemiş oldu. 19 Temmuz 2022’de, bölgedeki öteki birçok maden işletmecisi ile beraber Agro’nun bundan geçmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Netice olarak, Bitcoin (BTC) madencileri, Çin’in Mayıs 2021’de kripto madenciliğini yasaklamasından bu yana 21 Temmuz 2022’de data işlem gücünde en büyük düşüşü görmüş oldu. Bu, Bitcoin hash rate zorluğunun artmasını bekleyen sektör uzmanları için bir sürpriz oldu. mevcut eğilimlere dayanmaktadır. Kanada ve Avrupa’da etkinlik gösteren halka açık bir kripto madenciliği şirketi olan Hive Blockchain Technology’nin CEO’su Frank Holmes, Cointelegraph’a Bitcoin’in hash oranı zorluğunun finansal modellere gore her ay %3 artması icap ettiğini, sadece bunun bu şekilde olmadığını söylemiş oldu. birkaç nedenden dolayı dava açılabilir. Dedi ki:

“Bitcoin’in fiyatı düştükçe, birçok S9 madencilik makinesi patladı yada elektrik terfi etti ve madenciler operasyonları durdurmak mecburiyetinde bırakıldı. Fakat daha da önemlisi, fişe takılacak olan birçok makine artık kullanılamıyor ve bu da zorluğun azalmasına niçin oldu.”

Holmes, tesisleri iklim değişikliğinden yada öteki faktörlerden etkilenmediği için Bitcoin data işlem gücündeki düşüşün Hive için yararlı bulunduğunu kaydetti. Her ay yeni madencilik makinelerinin Hive’a teslim edildiğini ve büyümeyi sağlamak için yuvaların doldurulduğunu ekledi. Gene de Holmes, Hive’ın firmanın ilk ABD kuruluşu olarak hizmet verecek olan Teksas’taki bir sonraki madencilik tesisini oluşturmak için bölgeleri araştırmaya devam ettiğini paylaştı.

Texas’ın madenciler üstündeki aşırı hava koşullarına karşın Holmes, Hive’ın hem Bitcoin hem de Ether (ETH) madenciliği yapmak için %100 yeşil enerji kullanma yönteminin devletin elektrik şebekesini bozmayacağını deklare etti. Holmes, Hive’ın gelecekteki Texas tesisinin ERCOT düzenlemelerine doğal olarak olmayacak bir güneş rüzgar çiftliği olarak çalışacağını deklare etti. “Teksas’ta bunun için gerekseme duyduğumuz altyapıya haiz çeşitli bölgeler var. Bir güneş çiftliği inşa etmemizi sağlayacak krediler de var.”

Son: 3AC: Kurucular kaçarken 10 milyar dolarlık bir hedge fonu batkı etti

Holmes, Hive’ın yakında Teksas’ta etkinlik göstereceğinden güvenilir olsa da, firmanın tesis için büyük emelleri bulunduğunu deklare etti ve 300 megawatt güç gerektireceğini kaydetti. Bunu göz önüne alan Holmes, Hive’ın Teksas’ta fazlaca süratli bir halde kurulma mevzusunda davranışlarında ölçülü bulunduğunu ve zamanında teslimat söz mevzusu olduğunda büyük ölçekli bir madencilik operasyonunun riskli bulunduğunu belirtti. “Toplulukları korkutmak yada hissedarlarımızı hayal kırıklığına uğratmak istemiyoruz” dedi.

Sürdürülebilir bir Bitcoin madencilik ve teknoloji şirketi olan CleanSpark’ın yazışma sorumlusu Issac Holyoak da Cointelegraph’a firmanın Batı Teksas’ta bir madencilik tesisi açmayı planladığını söylemiş oldu. CleanSpark’ın madencilerinin bir çok Georgia’da bulunurken, Holyoak, firmanın Batı Teksas’ta enerji şirketi Lancium ile ortak yerleşim anlaşması bulunduğunu deklare etti. Dedi ki:

“Lancium kontrollü yük tepkisi veriyor, bu yüzden güç deposu eğrisine gore açılıp kapanabilen büyük veri merkezleri kuruyorlar. Sıcak bir öğleden sonrasında sebebiyle fazlaca fazla enerji gerekiyorsa, bunu telafi etmek için gücü kapatabilirler. Alternatif olarak, enerji için düşük bir talep var ise, Bitcoin’i çalıştırabilir ve madenciliği yapabilirler.”

Holyoak’a gore CleanSpark ve Lancium’un Teksas merkezli madencilik tesisi bu senenin Aralık ayında faaliyete geçecek. Hive benzer biçimde Holyoak, CleanSpark’ın daha azca ağ rekabeti olduğundan Teksas’taki madencilerin kapanmasından yararlandığını kaydetti. Sadece, bölgedeki yenilenebilir enerjinin bolluğu ve madencilik operasyonlarından ek tecim getirmek isteyen ilçelerin misafirperver doğası sebebiyle firmanın Teksas’ta etkinlik göstermesinin yararlı olduğuna inanıyor.

“Bu fazlaca benzersiz bir pazar ve sürdürülebilir madenciler için son aşama mühim olan yenilenebilir kaynaklara haiz” dedi. Georgia’da ve birkaç New York’ta konumları olan Holyoak, CleanSpark ve öteki madencilerin konumlarını çeşitlendirmesinin mühim bulunduğunu ve iklim değişikliğinin ve öteki aşırı hava olaylarının her yerde gerçekleşebileceğini kaydetti.

Sürdürülebilir madencilik Teksas madencilerine destek olacak mı?

Texas merkezli madenciler aşırı sıcaktan etkilense de Holmes, birçoğunun gerektiğinde kapatarak durumu iyi yönetim ettiğine inanıyor. Sadece, daha sürdürülebilir madenciler devlete girdikçe, halihazırda kurulmuş operatörler madencilik tekniklerini tekrardan gözden geçirmek isteyebilirler.

Mesela Holmes, Hive’ın uzun vadeli çevresel, toplumsal ve yönetişim hedeflerini anlamalarına destek olmak için bulundukları bölgelerdeki yetkilileri eğittiğini deklare etti. Dedi ki:

“Quebec’te 30 megavat elektrikle 40.000 metrekarelik bir binamız var ve ASIC madencilik makinelerimizden üretilen ısıyı binanın 200 metrekaresini ısıtmak için gönderiyoruz. Enerji geri dönüştürülür ve New Brunswick’teki benzersiz bina yapılarını barındırmak içindir.”

Hal bu şekilde olunca Holmes, mevzu madencilik olduğunda uzun vadeli sürdürülebilir bir gösterime haiz olmanın fazlaca yararlı olabileceğini kaydetti. Hive’ın İsveç lokasyonunda, firmanın madencilik operasyonlarının haftanın beş günü sabah 7–9 ve akşam 17–7 saatleri içinde kapalı olmasını elde eden bir yazılım bulunduğunu da sözlerine ekledi. “Bunlar kırılgan, yoğun talep zamanları. Operasyonlarımızın gerektiğinde durmasını sağlamak için bölge ile stratejik bir ilişkimiz var” dedi. Ek olarak Hive’ın günde ortalama 9.8 BTC ve 100 ETH madenciliği yaptığını paylaştı.

Değişik bir yaklaşım benimseyen CleanSpark, Bitcoin madenciliği yapmak için daldırma soğutma kullanır. CleanSpark’ın yönetim kurulu başkanı Matthew Schultz, Cointelegraph’a firmanın Şimal ABD’da Norcross madencilik tesisi için daldırma soğutma altyapısı satın alan kendi türündeki ilk büyük ölçekli veri merkezlerinden biri bulunduğunu söylemiş oldu. Deklare etti:

“Daldırma soğutma, Bitcoin madenciliği için kullandığımız bir tekniktir. Madencilik makineleri, fanlarının çıkarılmasıyla hazırlanmış olur ve biyolojik olarak parçalanabilen mineral yağ tanklarına daldırılır. Bu, madencilik verimliliğini tahmini %20 oranında artırır. Yağ tesiste geri dönüştürülür ve sıcaklığı 125 aşama F civarında tutan bir ısı eşanjöründen geçerken tekrardan kullanılır.”

Holyoak, fan tabanlı madencilik operasyonlarının çoğunun ortam havası kullanılarak soğuk tutulduğunu, bu yüzden daha sıcak iklimlerin makinelerin performansını etkileyeceğini, sadece daldırma soğutmanın bu faktörün hafifletilmesine destek olabileceğini ekledi.

Son: Blockchain Avusturya’nın enerji krizini iyi mi ele alabilir?

Daldırma soğutmanın aşırı ısıdan etkilenmeyeceğini kaydetti. Bununla beraber, ısı dalgaları enerji fiyatlarını yükseltebilir ve bu da makineleri çalıştırmayı ekonomik olmaktan çıkarabilir. Holyoak’a gore, şirket geçen yıl Whinstone tesislerinde daldırma soğutmanın kullanıldığını açıklamış olduğu için Riot’ta durum bu şekilde.

Her şey düşünüldüğünde, sanayi uzmanları, temiz enerji kaynaklarının kullanılmasının madencilerin iklim değişikliğine karşı galip gelmesine destek olacağına inanıyor. Sürdürülebilir Bitcoin madenciliği uygulamalarını doğrulayan bir şirket olan Sustainable Bitcoin Protocol’ün karbon yönetimi uzmanı Elliot David, Cointelegraph’a son vakalara dayanarak, Teksas benzer biçimde sıcak bir iklimde ya da sıcak bir iklimde olsunlar, her madencilik şirketinin iklim direncini düşünmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Norveç benzer biçimde soğuk iklimler:

“Temiz enerji kaynaklarını kullanmak da mühim bir çözüm zira bunlar kesintili olsalar da enerji sistemlerinin hepsi hakkaten dengede egzersizler. Şebeke talebi arzla karşılamalı ve Bitcoin benzer biçimde esnek yükler bu dengeleme işlemlerini fazlaca daha kolay hale getiriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir