Temmuz Ayının TÜFE Raporu ABD Enflasyonun Soğuduğunu Gösteriyor — Eleştirmenler ‘ABD Hükümetinin Formülü Fiyatlardaki Gerçek Artışı Azca Gösteriyor’ Diyor – Iktisat Bitcoin Haberleri

ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu tarafınca geçen Haziran ayı enflasyon raporunun Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) senelik bazda %9,1 artış yansıttığını belirtmesinin peşinden, Temmuz ayı TÜFE verileri senelik bazda 8,5 artışla düştü %. Medya yayınlarının anketine katılan ekonomistler, Temmuz ayı TÜFE verilerinin %8,7 yazdıracağını tahmin ettiler, sadece hükümetin en geniş enflasyon ölçüsü olan Temmuz ayı çekirdek TÜFE, Haziran ayı ile aynı kaldı.

TÜFE Raporu, ABD’de Enflasyonun Zirveye Çıkabileceğini, Hisse Senetlerinin, Kriptoların ve Kıymetli Metallerin Yükseldiğini Gösteriyor

Dow Jones Industrial Average, Nasdaq, S&P 500 ve NYSE endekslerinin tümü, ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu’nun Temmuz ayı enflasyon raporunu yayınlamasının peşinden mühim seviyede kıymet kazanmıştır. Ek olarak, kıymetli metaller ve kripto para birimleri de Çarşamba günü yükseliş kaydetti, bundan dolayı bitcoin (BTC) %4’ün üstüne çıktı, altın %0.35 arttı ve gümüş ABD doları karşısında %1.43 kıymet kazanmıştır.

Manşet TÜFE ile ölçülen enflasyon, Temmuz ayında aylık yüzde 0,0 artarak, Haziran ayındaki yüzde 1,3’lük yüksek oranının oldukça altında kaldı. Temmuz ayında aylık çekirdek enflasyon yüzde 0,3’e geriledi. 1/ pic.twitter.com/6bVTZq7m1W

— Ekonomik Danışmanlar Konseyi (@WhiteHouseCEA) 10 Ağustos 2022

Temmuz 2022 tarihindeki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunda şunlar açıklandı: “Tüm Kentsel Tüketiciler İçin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE-U), Haziran ayında yüzde 1.3 yükseldikten sonrasında mevsimsellikten arındırılmış bazda Temmuz ayında değişmedi. Son 12 ayda tüm kalemler endeksi mevsimsellikten arındırılmadan ilkin yüzde 8,5 arttı.” Enflasyon raporu şunları ekliyor:

Benzin endeksi Temmuz ayında yüzde 7,7 düştü ve besin ve barınak endekslerindeki artışları dengeleyerek, tüm kalemler endeksinin ay süresince değişmemesine niçin oldu.

Bankrate’in baş finans analisti Greg McBride, Yahoo Finance muhabiri Alexandra Semenova’ya gaz fiyatlarındaki düşüşün iktisat için iyi bulunduğunu, sadece bunun enflasyonist baskıları düzeltmediğini söylemiş oldu. McBride, “Benzin fiyatlarındaki düşüş memnuniyetle karşılandı, sadece bu enflasyon sorununu çözmüyor” dedi. “Tüketiciler benzin pompasında mola veriyor fakat markette değil.” Ek olarak, birçok insanoğlunun Emek harcama İstatistikleri Bürosu’nun TÜFE’yi hesaplama şekliyle ilgili sorunları var.

Truflation CEO’su Gerçek Enflasyonun Bugün %9,6’da Bulunduğunu Söylemiş oldu, Schiffgold Yazarı Hükümet Formülünün Gerçek Enflasyon Rakamlarını Düşük Gösterdiğini İddia Ediyor

Shadowstats.com’un alternatif enflasyon tablolarından elde edilmiş veriler, enflasyonun ABD hükümeti tarafınca gösterilen rapor edilen rakamlardan oldukca daha yüksek bulunduğunu gösteriyor. Truflation CEO’su Stefan Rust, ülkenin enflasyon rakamlarının doğru olmadığını ve gerçek enflasyonun bugün %9,6’da seyrettiğine inandığını söylüyor.

Shadowstats.com’un 10 Ağustos 2022 tarihindeki alternatif enflasyon (TÜFE) tablosu.

Firmanın Truflasyon Endeksi, yazının yazıldığı sırada oranın %9,61 bulunduğunu ve bu oranın Temmuz ayında kaydedilen Truflasyon Endeksi’ndeki %10,5’ten hala düşük bulunduğunu gösteriyor. Ek olarak, Truflasyon Endeksi’nin Mart ayında kaydettiği senelik %11,4 zirvesinden hala aşağıda.

10 Ağustos 2022 Truflasyon Endeksi.

“Birincisi, geçiciydi. Sonrası yönetilebilirdi. Rust, Bitcoin.com News’e gönderilen e-posta yorumlarında, enflasyon 40 senenin en yüksek seviyelerinde çalışmaya devam ederken, ABD’nin tamamen yeni bir mevzuatla çözmeye çalmış olduğu bir mesele” dedi. “Bugün açıklanan son olarak veriler, büyük seviyede düşen yakıt tutarları yardımıyla Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) büyümenin Temmuz’a kadar olan dönemde %8.5’e gerilemesi ile bir miktar rahatlama sağlıyor. Bununla beraber, bilhassa, daha yoksul vatandaşlar üstünde en büyük etkiye haiz olan kira ve besin maliyetlerindeki artışlar, pompadaki azalan tutarları dengelerken, aylık fiyatlar aynı kaldı.” Rust şu şekilde devam etti:

Bu, Amerikalıların paralarının değerinin yılda %8’in üstünde bir oranda aşınmasını izlerken hâlâ geçimlerini sağlamakta zorlandıkları anlamına geliyor. Tüm bunlar ne kadar fena görünse de, gerçek enflasyon resmi yukarıdakinden farklıdır. Bugün, Truflasyon endeksi ABD enflasyonunun %9,6’da çalıştığını gösteriyor. Bu, Temmuz’daki %10,5’ten düştü ve Mart’taki senelik %11,4’lük zirve, Emek harcama İstatistikleri Bürosu (BLS) rakamlarının önerilmiş olduğu aynı düşüş eğilimini yansıtıyor. Sadece, bu resmi rakamların 100 baz puan üstünde kalmaya devam ediyor.

Schiffgold.com’dan Michael Maharrey Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, son olarak TÜFE verilerinin en büyük olmadığını ve sayıları hesaplamak için kullanılan hükümet formülünün yetersiz bulunduğunu söylemiş oldu. Maharrey ve Peter Schiff’in blogundaki ekonomistler, TÜFE’nin oldukca daha yüksek olduğuna inanıyor. Maharrey, “Hepsi iyi bir haber değildi,” diye altını çizdi. “Besin tutarları, Haziran ayına gore %1,1 artarak fırlamaya devam etti. Kiralar da gül.”

“Ve TÜFE hakkında her konuştuğumda bahsettiğim şeklinde, bu rakamların önerdiğinden daha da fena. Bu TÜFE, fiyatlardaki gerçek yükselişi olduğundan azca gösteren bir hükümet formülü kullanıyor” diye ekledi Maharrey. 1970’lerde kullanılan TÜFE formülüne gore, TÜFE %17 aralığında kalıyor – tarihsel olarak yüksek bir sayı.”

ABD başkanı Joe Biden de TÜFE verilerini değerlendirdi ve ABD merkezli yeni yasaların ve yarı iletken imalatının ülkenin ekonomik aktivitesini artırdığını belirtti. Biden Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, “Geçen yıl çekirdek enflasyonun üçte biri, yarı iletken sıkıntısı sebebiyle otomobil fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandı.” Dedi. “CHIPS ve Bilim Yasası, yarı iletkenleri tam burada evde yapma çabalarımızı artırırken, ABD tekrardan öncülük ediyor.”

Bu hikayedeki etiketler

analist, Bankrate, Bitcoin (BTC), Emek harcama İstatistikleri Bürosu, Çekirdek Enflasyon, TÜFE, TÜFE raporu, Kripto Tutarları, veriler, DOW, iktisat, Ekonomist, hisse senetleri, düzmece TÜFE, düzmece veriler, Altın Tutarları, Greg McBride, enflasyon, Enflasyon Red Hot, Joe Biden, Joe Biden açıklaması, Michael Maharrey, Peter Schiff, schiffgold.com, Stefan Rust, hisse senedi endeksleri, hisse senetleri, federal, Truflasyon, Truflasyon Endeksi, ABD Birleşik Devletleri Enflasyonu, ABD Enflasyonu yükseliyor

Temmuz ayı TÜFE verileri hakkında ne düşünüyorsunuz? ABD’deki gerçek enflasyonun bildirilenden oldukca daha yüksek bulunduğunu söyleyen eleştirmenler ve istatistikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu ile alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir