Terör grupları fon toplamak ve ileti yaymak için NFT’lere başvurabilir – WSJ

Bir “terörist sempatizanı” tarafınca yaratılan ve paylaşılan ilk misli olmayan token (NFT) vakası gün ışığına çıktı ve blockchain teknolojisinin değişmez doğasının terörist mesajların ve propagandanın yayılmasına destek olabileceğine dair endişeleri artırdı.

The Wall Street Journal’daki (WSJ) 4 Eylül tarihindeki bir makalede, danışma uzmanları NFT’nin İslam Devleti ve öteki terör gruplarının yaptırımlardan kaçmak ve terörist kampanyaları için para toplamak için blok zincir teknolojisini kullanıyor olabileceğinin bir işareti olabileceğini söylemiş oldu.

Söz mevzusu NFT’nin, ABD merkezli araştırma şirketi Jihadoscope’un kurucu ortağı Raphael Gluck tarafınca IŞİD yanlısı toplumsal medya hesapları vesilesiyle keşfedildiği bildirildi.

“IS-NEWS #01” adlı dijital jetonun, Afganistan merkezli İslami militanları bir Taliban pozisyonuna saldırdıkları için öven bir metinle İslam Devleti’nin amblemini taşıyan bir görüntü olduğu söyleniyor.

Blockchain para birimleri mevzusunda uzmanlaşmış eski bir federal danışma analisti olan Mario Cosby, kullanıcının 26 Ağustos’ta başka iki NFT daha oluşturduğunu söylemiş oldu; biri, öğrencilere patlayıcı yapmayı öğreten bir İslam Devleti savaşçısını gösteriyor, diğeri ise sigara içmeyi mahkum ediyor.

IS-NEWS #01 NFT’nin bir ekran görüntüsü (solda). Kaynak: Wall Street Journal

Analistler, bunun terörist grupların mesajlarını yaymak ve yeni finansman stratejilerini kontrol etmek için gelişmekte olan teknolojiyi kullanıyor olabileceğinin bir işareti olabileceğini söylemiş oldu.

“Bu oldukça bir gözlem […] İçeriği yok edilemez hale getirmenin yollarını bulmak için” dedi Gluck.

Dijital tokenin NFT pazar yeri OpenSea’de listelendiği bildirildi, sadece şirket listeyi hızla indirdi ve “nefret ve şiddete karşı sıfır hoşgörü politikasını” öne sürerek poster hesabını kapattı.

NFT üçlüsünün, kaldırılmadan ilkin NFT pazar yeri Rarible ve öteki bazılarında da bulunmuş olduğu bildirildi.

NFT’lerin hiçbiri takas edilmemiş benzer biçimde görünse de Cosby, tokenlerin varlığının kaygı deposu bulunduğunu zira “alabildiğiniz kadar sansüre dayanıklı” bulunduğunu söylüyor:

“Bu NFT’yi hakikaten devirmek için kimsenin yapabileceği bir şey yok.”

Güvenlik uzmanları daha ilkin teröristlerin saldırıları finanse etmek için NFT’ler de dahil olmak suretiyle gelişen teknolojilerden ve pazarlardan yararlanma potansiyeline ilişkin endişelerini dile getirmişti.

Şubat ayında ABD Gömü Bakanlığı, NFT pazarının büyümesini potansiyel bir kaygı alanı olarak vurgulayan bir emek harcama yayınladı.

Mart ayında İsrail makamları, Gazze Şeridi merkezli militan bir grup olan Hamas ile bağlantılı 12 borsa hesabından 30 kripto cüzdanı ele geçirdi.

İlgili: Teröristler hala kripto kanalıyla para topluyor, sadece tesiri sınırı olan

Geçen Nisan ayında, Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü’nde Jeanette ve Eli Reinhard Terörle Savaşım ve İstihbarat Programı direktörü Matthew Levitt, Cointelegraph’a verdiği demeçte, kripto paranın birkaç terör finansmanı vakasıyla bağlantılı olmasına karşın, “hemen hemen birincil bir vasıta haline gelmedi. terör finansmanı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir