Terra fiyaskosundan minimum etkilenen GameFi ve Metaverse: Rapor

Blockchain oyunları ve Metaverse, Mayıs ayında Terra’nın “Lehman kardeşler benzeri” çöküşünü “yanlamayı” başardı – sadece merkezi olmayan finans (DeFi) ve dönüştürülemeyen tokenler (NFT’ler) oldukca talihli değildi, bir rapora nazaran.

Merkezi olmayan uygulama veri toplayıcı DappRadar’ın 29 Temmuz tarihindeki bir raporunda, Terra’nın Mayıs ayındaki çöküşü, ölçek olarak 2008 subprime ipotek krizine benziyordu – merkezi olmayan finansmana (DeFi), ödenemez tokenlere (NFT’ler) ve Three Arrows Capital (3AC) şeklinde firmalara niçin oldu. ), Celsius ve Voyager, Terra’nın yıkımının yükünü almak için.

“Terra fiyaskosunun, kripto endüstrisinin tüm genişliğine şok dalgaları ve bizi aylarca etkileyecek artçı şoklar gönderen Lehman kardeşler benzeri bir vaka haline geldiği netleşiyor.”

Bununla beraber Dappradar, blockchain oyunlarının ve Metaverse projelerinin aynı dönemde ya minimal dezavantajlar ya da hatta pozitif gelişme işaretleri gösterdiğini kaydetti.

Fırtınayı yıpratmak

Rapor, Terra çöküşünün (ikinci çeyreğin ortasında) bu senenin ilk iki çeyreği içinde kriptodaki çeşitli sektörlerin performansını iyi mi etkilediğini göstermek için değişik metrikleri karşılaştırıyor.

Raporun bakmış olduğu mühim bir metrik, temelde kullanıcı etkileşimini gösteren işlem sayısıdır (tamamlanan işlemlerin toplam sayısı). DeFi ve NFT’ler %14,8 ve %12,2 ile en büyük düşüşleri yaşarken, blockchain oyunları ve NFT ile ilgili Metaverse projeleri her biri %9,51 ve %27’lik artışlar kaydederek “sonraki ayı piyasasını atlatmayı başardı”.

Raporda ek olarak, NFT’lerdeki benzersiz etken cüzdanlardan (UAW’ler) averaj etkinlik miktarı 2. çeyrekte %24 şeklinde ciddi bir düşüş gösterirken, blockchain oyunlarının yalnızca %7 düştüğünü ve bu da kullananların oyun dApp’leriyle etkileşime devam ettiğini gösteriyor. Terra vakasından öncekiyle aşağı yukarı aynı oranda.”

Metaverse ile ilgili NFT projeleri için tecim hacmi de, genel NFT sektörünün 2. çeyrekte %32,66 düşüş kaydetmesine karşın, hacimler Q2’den bu yana %97 oranında arttığı için bir “ümit işareti” olarak tanımlandı.

Temmuz ayındaki ayrı bir DappRadar raporunda şirket, oyunların spekülatif olmayan yönleri sebebiyle blok zinciri oyununun son çeyrekte öteki kripto sektörlerinden daha iyi dayanabileceğini öne sürdü.

“Bu yükseliş aktivitesi, sanal dünyalarla etkileşimin, son kullanıcıya kârlılığına bağlı olmadığını gösteriyor. Raporda, mahalli tokenlerin devalüasyonuna karşın topluluklar etken kaldığından, sanal dünyaların son kullanıcı için özünde keyifli bulunduğunu gösteriyor.

DappRadar ek olarak, hem blockchain oyunlarına hem de Metaverse’e devamlı kurumsal yatırım yapıldığını ve birçok üst düzey firmanın her iki sektörde de kuvvetli ekonomik gelişme potansiyeli gördüğünü altını çizdi.

İlgili: Metaverse vizyoneri Neal Stephenson, yaratıcıları yükseltmek için bir blok zinciri inşa ediyor

Rapor, Terra katliamına karşın, blok zinciri oyunlarına ve Metaverse projelerine meydana getirilen yatırım miktarının 2. çeyrekte tutarlı kaldığını vurgulayarak devam etti:

“Finansal bir darbeye ve sektördeki güvenin sarsılmasına karşın, yatırımcılar blok zinciri oyunlarına ve metaverse projelerine meydana getirilen yatırımların sayısı çeyrekten çeyreğe durağan(durgun) kalırken, hem 1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir