Tesla, Bitcoin satışından 64 milyon dolar kar bildirdi

Tesla’nın Bitcoin (BTC) hazinelerinin çoğunu boşaltma sonucu, kripto tutarları bir ayı piyasasına dalmış olsa bile, ikinci çeyrekte şirkete büyük bir kar sağlamış oldu.

ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yada SEC ile meydana getirilen resmi bir Biçim 10-Q dosyasına bakılırsa Tesla, 2022’nin ilk altı ayında Bitcoin varlıklarının “taşıma tutarındaki değişikliklerden meydana gelen” 170 milyon dolarlık kıymet düşüklüğü kaydetti. İkinci çeyrekte BTC stoğunun %75’ini dolara sattıktan sonrasında şirket, 64 milyon dolarlık gerçek bir kazanç elde etti.

Finansta, bir şirket tarafınca tutulan bir varlığın gerçeğe uygun kıymeti yatırımın defter değerinin altına düştüğünde kıymet düşüklüğü ziyanı oluşur.

Bitcoin’inizin %75’ini satarsanız, #bitcoin’inizin yalnızca %25’i kalır.

— Michael Saylor⚡️ (@saylor) 20 Temmuz 2022

Tesla, ikinci çeyrekte 16.93 milyar dolarlık gelir üstünden 2.27 dolarlık hisse başına kazanç kaydetti. Kârlılık, ilk çeyreğe bakılırsa düşüş gösterse de, bir yıl önceki seviyelerin üzerindeydi. Sadece, firmanın karlılığı, artan enflasyon ve pil hücreleri için artan rekabetten etkilendi.

Bitcoin Hazinelerine bakılırsa elektrikli vasıta üreticisinin defterlerinde hala 10.800 BTC var. Şu anki fiyatı ortalama 22.000 BTC olan Tesla’nın dijital varlık varlıkları ortalama 237 milyon dolar değerinde.

İlgili: Uzmanlar, Tesla’nın 936 milyon dolarlık satışının Bitcoin için ne anlama geldiğini ortaya koyuyor

10-K açıklaması, Tesla’nın dijital varlık stratejisi hakkında yeni bir düşünce ortaya koymadı. Sadece şirket, süre içinde varlıklarını artırabileceğini yada azaltabileceğini belirtti:

“Her yatırımda olduğu benzer biçimde ve itibari paraya dayalı nakit ve nakit eşdeğeri hesapları yönetme şeklimizle tutarlı olarak, dijital varlıklarımızı işletmenin gereksinimlerine ve piyasa ve çevresel koşullara ilişkin görüşümüze bakılırsa herhangi bir zamanda artırabilir yada azaltabiliriz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir