Tether arzı üç aylık düşüşün arkasından artmaya başladı

Dünyanın en büyük stabilcoini Tether (USDT), kripto piyasalarının yavaş yavaş toparlandığının bir işareti olabilecek şekilde, ortalama üç aylık düşüşlerin arkasından dolaşımdaki arzını genişletti.

CoinMarketCap’e nazaran, neredeyse üç ayın ilk darphanesi 29 Temmuz’da gerçekleşti ve son olarak 2 Ağustos’ta olmak suretiyle üç tane daha oldu. USDT enjeksiyonları küçüktü, sadece Tether’in piyasa kıymetini yalnız %0,7 yada 500 milyon doların birazcık altına yükseltti.

USDT piyasa kıymeti 7D – Coinmarketcap.com

Tether şeffaflık raporuna nazaran, şu anda dolaşımda 66,3 milyar USDT var. Bu, stablecoin’e ortalama %43’lük bir toplam pazar oranı veriyor.

Tether arzı, Mayıs ayı başlarında 83 milyar USDT’yi aştığında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Terra ekosisteminin çöküşü, bunun sonucunda ortaya çıkan kripto bulaşması ve büyük ölçekli ödemeler, şirketi Temmuz ayı sonunda %21 düşüşle 65.8 milyara düşen dolaşımdaki arzı azaltmaya zorladı.

Bu, rakip şirket Circle’ın şu anda 54,5 milyar dolarlık piyasa kıymeti ile %36’lık bir dilime haiz olan stabilcoin USDC’nin pazar payını artırmasını sağlamış oldu. Geçen ay Cointelegraph tarafınca bildirildiği suretiyle, Ethereum’daki USDC hacmi, iki numaralı stabilcoin yetişmeye devam ederken bir süre için Tether’i ters çevirdi.

Hafta sonu, Binance CEO’su Changpeng Zhao, piyasalara tekrardan girmeye hazırlanan stabilcoin miktarı hakkında şunları söylemiş oldu:

“İlk 10’dan 3’ü stabil coinler, şu demek oluyor ki bir sürü “fiat” oturma alanı var ve geri dönmeye hazırlar. İnsanlar kriptodan çıkmak isteseydi, bir çok stablecoin tutmaz.”

Stablecoin’ler şu anda tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olan tüm kripto piyasası kapitalizasyonunun %13.6’sını temsil ediyor.

İlgili: Circle’ın USDC’si, 2022’de en büyük stabilcoin olarak Tether USDT’yi devirme yolunda

Artan küresel enflasyonun niçin olduğu bir yaşam maliyeti krizi, perakende tüccarlar için kripto yatırımı ve spekülasyonları frenlemiş olabilir. Bununla beraber, Arjantin benzer biçimde aşırı enflasyon seviyelerine haiz ülkelerde yaşayanlar, kendi para birimlerine karşı bir koruma olarak USD ile sabitlenmiş stabilcoinlere tutundular.

Tether, USDT’nin “Arjantinlilerin hakikaten küresel olan bir pazara erişmelerine izin verdiğini ve onları mahalli karaborsalardan kurtardığını” belirterek, stabilcoin tutmanın faydalarını kabul etti ve ek olarak “onlara Tether’i hükümet tarafınca el konulamayacak şekillerde tutma yetkisi verdiğini” ekledi. , mahalli banka hesaplarının aksine.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir