Tether Niçin Keet Adlı Bir P2P Görüntülü Söyleşi Uygulamasını Başlatıyor?

Stablecoin ihraççısı Tether ve kripto para borsası Bitfinex, bugün Keet adlı görüntülü söyleşi uygulamasının lansmanını duyurarak toplumsal medya hayatına girdi.

Tamamen şifrelenmiş olan Keet, Bitfinex, Tether ve yazılım şirketi Hypercore’un ürünüdür. Firmalar Decrypt’e, şimdilik yalnızca masaüstünde kullanılabiliyor, sadece yakında “şaşırtıcı” video kalitesine haiz bir mobil uygulama olacak.

Messenger, geliştiricilerin Web3 uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan bir platform olan Holepunch üstüne kurulu ilk uygulamadır ve bugün üç şirket tarafınca da duyurulmuştur.

Tether, Bitfinex ve Hypercore, Tamamen Şifrelenmiş Eşler Arası Uygulamalar Oluşturmak için Bir Platform olan Holepunch 🕳️🥊’yi Başlattı

Daha fazlasını okuyun ⬇️https://t.co/RDxvLW9FRS

— Tether (@Tether_to) 25 Temmuz 2022

Şu anda kapalı kaynaklı sadece bu senenin sonunda açık kaynaklı olması beklenen Holepunch, bir blok zinciri üstünde çalışmıyor, sadece maliyetleri düşürürken Bitcoin işlemlerini hızlandıran bir “ikinci katman çözüm” olan Lightning Network’ü kullanacak. Kısaca, mesela Holepunch üstüne bir ödeme uygulaması oluşturmak isteyenler, Lightning vasıtasıyla yapabilecekler.

Tether, Bitfinex ve Hypercore, Holepunch’a 10 milyon dolar akıttı ve bu da on milyonlarca dolarlık ek yatırım görebilir.

Öyleyse niçin dünyanın en büyük durağan(durgun) parasını (USDT) ve bir kripto borsasını ihraç eden şirket, kalabalık söyleşi uygulamaları pazarına girsin? Tether ve Bitfinex’in CTO’su ve Holepunch’ın CSO’su Paolo Ardoino, Decrypt’e bunun ifade özgürlüğü adına bulunduğunu söylemiş oldu.

“Bitcoin alanında insanların ‘teknoloji için mi’ olup olmadığınızı sordurulmuş olduğu, normal olarak her insanın para için içinde olduğu gerçeğiyle alay eden gülünç memi biliyor musunuz? Aslen, biz Tether ve Bitfinex’deyiz – ve haiz olduğumuz mükemmel uyum bu – aslen teknoloji için blok zinciri alanındayız ”dedi.

“Ana kavramlardan biri, bir tek maddi özgürlüğünüz var ise, sadece ifade özgürlüğünüz yoksa bireysel egemenliğe ulaşılamayacağıdır” diye ekledi. “Kimi zaman geri vermek ve ileri itmek gerekir.”

Uygulama, Holepunch ile beraber parasızdır ve sözde Zoom yada Google Meet şeklinde Web2 merkezi eşlerinden daha hususi ve güvenli olacaktır. Bunun sebebi, Keet kullanıcılarının bir sunucuda depolanan hiçbir şey olmadan direkt başka bir kişinin bilgisayarına davet yapabilmeleridir.

Holepunch CEO’su Mathias Buus, “Bu uygulama hepimiz içindir” dedi.

Ardoino şunları ekledi: “Gizlilik, en oldukca unutulan insan haklarından biridir; hepimiz, birileri dinliyor mu diye endişelenmeden ebeveynlerine istediğini söyleme hakkına haiz olmalıdır.”

Tether’in USDT’si—en oldukca işlem gören kripto para birimi ve kripto ekonomisinin omurgası olarak kabul edilen, tipik olarak ABD dolarına sabitlenmiş—bir takım değişik blok zincirinde mevcuttur. (Japon yeni ve euro jetonları da mevcuttur.)

Sadece bu, düzenleyicilerin, firmanın söylediği şeklinde, tokenlerinin gerçek rezervlerle desteklenip desteklenmediğini sormasını engellemedi.

Geçen yıl, Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu, fiat destekli rezervleri hakkında yalan söylemiş olduğu için Tether’e 41 milyon dolar para cezası verdi. Hacim açısından dokuzuncu en büyük kripto borsası olan Bitfinex, bununla beraber “dijital varlıklarda yasa dışı, borsa dışı perakende emtia işlemleri” sebebiyle 1,5 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir