Tecim günlüğü nedir? Ve iyi mi kullanılır

Grafikleri kullanarak fiyat değişikliklerini seyretmek, piyasa trendleri hakkında güncel kalmanın bir yoludur. Sadece, teknik yada temel analizler ve öteki piyasa ölçümlerinin takip edeni başarı göstermiş bir tüccar olmanın tek yolu değildir. Mesela, bir tecim günlüğü tutmayı içeren disiplinli bir yaklaşım, sizi finansal yatırımlarınızla ilgili duygusal kararlar vermekten koruyacaktır.

Bu yazıda, bir tecim günlüğünün faydalarını ve iyi mi oluşturulacağını ve kullanılacağını tartışacağız.

Tecim günlüğü nedir?

Bir tecim günlüğü, ticaretlerinizi ve neticelerini kaydeder ve tecim deneyiminizin bir özetini verir. Bununla beraber, bir tecim stratejisini seçmenin yada bundan kaçınmanın arkasındaki sebepleri bulabileceğinden, bu bir aracılık hesap özeti değildir.

Başarıya ulaşmış bir halde yürütülen tüm işlemler, metodik olarak planlanır ve bir tecim günlüğü, her bir tecim stratejisinin performansının bir kaydı olabilir. Piyasanın iyi mi performans gösterdiğine bakılmaksızın, bir tecim günlüğü kullanarak belirli bir ticaretin potansiyelini yeterince değerlendirebilirsiniz.

Ek olarak, bir tecim günlüğü oluşturmak için oldukca fazla harcamanıza gerek yok. Elektronik tablolar yada Excel kafi olacaktır ve disiplinli olmanıza ve tutarlı tecim stratejileri izlemenize destek olacaktır. Alım satım stratejinize daima bağlı kalamıyorsanız, alım satım girişlerini günlüğünüze kaydetmelisiniz. Gelecekteki işlemlerde benzer durumlara aynı şekilde cevap vermekten iyi mi kaçınacağınızı, işlerin ne süre ters gittiğini ve niçin bu şekilde yaptıklarını not ederek anlayabilirsiniz. Tecim günlüğü tutmak niçin önemlidir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Bir tecim günlüğünün yararları nedir?

Bir tecim günlüğü tutmak, tecim stratejinizin kuvvetli ve zayıf taraflarını değerlendirmenize destek olmak da dahil olmak suretiyle birçok yarar sağlar. Yansız kararlar vermenize destek sağlar. Mesela, kripto türevlerinin portföylerine en uygun olup olmadığına yada kripto kârlarını tekrardan yatırmaya başlayıp başlamamasına karar verilebilir. Nihai karar, sizi yatırım hedefleriniz üstünde bilinçsiz bir etkiye karşı korumaya destek olan, yargılamadaki hataları ve herhangi bir mantıksız inancı hariç meblağ.

Bir alım satım günlüğü tutmak, ister günlük alım satım isterse de salıncak alım satımcısı olun, alım satım stratejinizi takip etmenize destek sağlar. Gerçek parayla işlem yaparken kazançlarla dikkatinizin dağılması kolayca olur. Karlı bir işlemden sonrasında, özensiz giriş noktaları kullanmaya başlayabilir yada normalden daha çok kripto para birimi elde edebilirsiniz. Bir tecim planı, hedefte kalmanıza destek sağlar ve telaşlı, potansiyel olarak riskli tecim yapma eğiliminizi azaltır.

İlgili: Kripto para yatırımı: Kripto ticareti için nihai göstergeler

Tecim planlarını takip ederlerse ve becerilerine olan güvenlerini geliştirirlerse, üretken bölgede ticarete başlayabilirler. Bir tecim günlüğüne danışmak, tüccarların ne kadar iyi iş çıkardıklarını düşünmeleri için çok önemli bir motive edici olabilir ve başarı göstermiş bir geçmişe haiz olmak daima müthiş bir itimat artırıcıdır. Öte taraftan, başarısız tüccarlar hatalarından ders alabilir ve verimsiz tecim stratejilerini karlı olanlara dönüştürebilir.

Ek olarak, etkili olandan da faydalanabilir ve tekrarlanabilir kalıpları seyretmek ve uygulamak için günlüklerini kullanarak dikkatlerini mevcut performansa kaydırabilir. Bu, tüccarların istikrarlı bir kar elde etmelerini sağlar ve başarısız fikirlere süre ve kaynak harcamalarını engeller ve sonunda karlı tüccarlar olmalarına destek sağlar.

Bir tecim günlüğü iyi mi oluşturulur?

Gerçek işlemlerinizi kaydettiğiniz Microsoft Excel yada Google E-Tablolar şeklinde herhangi bir elektronik tablo uygulaması ve düşüncelerinizi eklemek için Microsoft Word yada Google Dokümanlar şeklinde yazılı bir belge bir tecim günlüğü oluşturmak için kullanılabilir. Önlenebilir ve karlı bir tecim stratejisi içinde fark yapmak için Binance tarafınca hazırlanana benzer parasız bir tecim günlüğü şablonunu da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi şablonu kullanırsanız kullanın, her işlemle ilgili lüzumlu tüm sütunlara haiz olduğunuzdan güvenilir olun. Ek olarak, takip ettiğiniz işlem tablolarının ekran görüntülerini alabilir ve bu tarz şeyleri sayfadaki uygun işlemle bağlayarak günlüğü daha etkili hale getirebilirsiniz.

Bir tecim günlüğü oluştururken e-tablonuza hangi sütunları eklemeniz icap ettiğini anlayalım:

enstrüman

Seçtiğiniz platform da dahil olmak suretiyle işlem yaptığınız finansal enstrümanı ilave edin; mesela, Coinbase’deki Bitcoin (BTC).

İlgili: Binance ve Coinbase: Iyi mi karşılaştırılır?

tarih ve saat

Belirli bir ticarete girmenizi elde eden herhangi bir saat ve tarihe özgü faktörleri ilave edin. Mesela, ADA’nın öğleden sonrasında 1:00’de daha düşük bir fiyatla mevcut olduğu bigün ortası tecim durgunluğu esnasında 1000 $ değerinde Cardano (ADA) satın aldım. Durgunluk esnasında, kripto değerleri çoğunlukla düşer, zira en öne çıkan haberler esasen öğlene kadar rapor edilmiştir.

Tecim yönü (uzun/kısa)

Tecim stratejinizi tekrardan değerlendirmek için kısa yada uzun pozisyonlarınızı kaydedin. Bir yatırımcı, uzun pozisyonlar alarak, gelecekte fiyatların yükseleceği ve kâr için satılmasına izin vereceği umuduyla kripto para birimlerine maruz kalır.

Öte taraftan, yatırımcılar kripto para birimini “short” sattıklarında, onu ödünç alır ve devam eden piyasa fiyatından satarlar. Varlığın kıymeti düştüğünde, yatırımcı onu indirimli olarak satın alır, ödünç alınan kripto para birimini geri öder ve aradaki farkı kâr olarak meblağ.

Giriş fiyatı, çıkış fiyatı ve ziyanı durdur

Giriş fiyatı, ticarete başladığınız fiyattır. Çıkış fiyatı, o ticaretten çıktığınız değerdir. Yatırımcılar, bir varlığı satmaya hazır oldukları en düşük fiyata ulaşıldığında ve ulaşıldığında otomatikman bir satış emri vermek için alım satımda bir stop-loss emri oluşturabilirler. Tüm bu ölçümleri tecim günlüğünüze kaydedin.

tecim boyutu

Belirli bir ticaretle ilgili olarak ne kadar risk aldığınızı idrak etmek için lütfen “ticarete mevzu olan miktarınızı” günlüğe kaydedin. Mesela, ticarete mevzu olan tutarınız 200$ ise ve ADA’da 170$ ile swing ticareti yapıyorsanız, tek bir ticarette ticarete mevzu olan miktarınızın %70’ini riske atmış olmuş olursunuz.

kar ve zarar

Sizin için neyin en iyi bulunduğunu ve neyin işe yaramadığını idrak etmek için ticaretinizin sonucunu, kâr yada zarar olarak kaydetmek oldukca önemlidir.

notlar

Belirtildiği şeklinde, niçin belirli bir işlem boyutunu yada stratejisini seçtiğinizi yansıtmak için düşüncelerinizi/notlarınızı Microsoft Word yada Google Dokümanlar’a ilave edin. Niteliksel faktörlerin niceliksel faktörler kadar mühim bulunduğunu ihmal etmeyin.

Bir tecim günlüğü iyi mi kullanılır

Kusursuz bir tecim günlüğü şablonu bir efsanedir. Her tüccar, kişisel tecim günlüklerine işlem eklerken gerekseme duyduğu ilgili metrikleri gözden geçirmeli yada kullanmaktan kaçınmalıdır. Bir tecim günlüğü bunun ışığında uyarlanmalıdır.

Belirli pozisyonları almanın ardındaki sebepleri eklemek için yazılı belgenizi kullanın. Ek olarak, işlem performansınızı negatif etkilemekten kaçınmak için piyasa seyretme saatlerinizde tespit ettiğiniz göstergeleri not etmeniz de önemlidir. Ek olarak, uyguladığınız belirli bir tecim konseptinin yazılı belgenizde sağlam olup olmadığını tartışacaksınız. Tecim tekliflerinizi tersine çevirmek, her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını görmenize destek olacaktır.

Arkasından, günlük işlem faaliyetlerinizi kaydetmeniz ihtiyaç duyulan elektronik tablonuza dönün. Başarınızı yada başarısızlığınızı doğru bir halde ölçmek için güncel ve tertipli tutmayı ihmal etmeyin. Son olarak, mühim açıklamaları kaçırmamak için işlemi gerçekleştirdikten sonrasında işlem ayrıntılarını kaydetmeye çalışın.

Ek olarak, tecim günlüğü elektronik tablonuzu günlük olarak denetlemek, şu anda haiz olduğunuz risk seviyesini ve tecim portföyünüzü genişletme olasılığını anlamak için iyi bir alışkanlıktır. Sadece, tecim günlüğü elektronik tablonuzu iyi mi gözden geçirebilirsiniz? Mevcut işlemlerinizi değerlendirirken, yazılı belgedeki belgeleri ve elektronik tablonuzdaki girişleri dikkatlice okuyun.

Netice olarak, tüccarlar, bir tecim kaydına bakarak ve kaçınmaları ihtiyaç duyulan eğilimleri tespit ederek, duygularından yada davranışlarından etkilenmek yerine taktiklerini performans odaklı hale getirebilirler. Bundan dolayı, bir tecim günlüğü tutmak, ticaretlerinizi değerlendirmenize, iyileştirme alanlarını belirlemenize ve çoğu zaman daha iyi bir tüccar olmanıza olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir