Titanium Blockchain CEO’su Menkul Kıymet Dolandırıcılığından Suçluyu İtiraf Etti

ABD Hakkaniyet Bakanlığı bugün, Titanium Blockchain Altyapı Hizmetlerinin (TBIS) CEO’su Michael Stollery’nin, düzmece bir ilk madeni para teklifi (ICO) kanalıyla 21 milyon dolar getiren bir programdaki rolünden dolayı suçunu kabul ettiğini duyurdu.

DOJ’a nazaran, Stollery planı bir “kripto para yatırım fırsatı” olarak nitelendirdi ve yatırımcıları bir takım yanlış ve yanıltıcı ifadeyle firmanın BAR tokenini satın almaya teşvik etti.

Hakkaniyet Bakanlığı ek olarak, Stollery’nin TBIS’in teklifini gerektiği şeklinde kaydetmediğini de söylemiş oldu.

DOJ, “Stollery, TBIS’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapmış olduğu kripto para birimi yatırım teklifiyle ilgili ICO’yu kaydettirmedi ve SEC’in kayıt gerekliliklerinden geçerli bir muafiyeti de yoktu.”

SEC, 2018 tarihindeki şikayetinde, Stollery’nin planının Ether, Bitcoin ve minimum 18 eyalette ve yurtdışında bulunan düzinelerce yatırımcıdan 21 milyon dolara kadar para toplamayı başardığını söylemiş oldu.

Stollery, bir menkul kıymet dolandırıcılığı suçunu kabul etti. Ajans, kayıtlı olmayan bir ICO yürütmenin yanı sıra, Stollery’nin Hawaii kat mülkiyeti için kredi kartı faturalarını ve faturalarını ödemek için yatırımcı fonlarını kullandığını kabul ettiğini söylemiş oldu.

Ajans, Stollery’nin tokenin potansiyel karlılığını abarttığını, TBIS’in beyaz kağıtlarının taraflarını tahrif ettiğini, düzmece satın alan referansları yerleştirdiğini ve firmanın internet sayfasında önde gelen işletmeler ve Federal Biriki ile bir ilişki bulunduğunu iddia ettiğini kabul ettiğini söylemiş oldu.

Stollery suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. 18 Kasım 2022’de cezasına çarptırılması planlanıyor.

Federal düzenleyiciler kripto alanında giderek daha etken hale geldi. Geçen hafta, Hakkaniyet Bakanlığı ve SEC, eski bir Coinbase proje yöneticisi olan Ishan Wahi ve öteki iki şahıs hakkında içeriden informasyon ticareti iddiasıyla ayrı suçlamalarda bulunmuş oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir