Topluluk tarafınca başlatılan ‘Bitcoin Stackchain’ bir haftada 160 bin doları aştı

Bitcoin (BTC) topluluğu yada sevgiyle bilinmiş olduğu şekliyle “plebler”, hesaba iştirak etmesi ihtiyaç duyulan bir güçtür. Yedi günden kısa bir sürede 160.000 doları yada 7 BTC’yi bir “yığın zincirinde” yığmak için bir araya geldiler.

Blok zincirinin (Bitcoin’in defteri) ve yığın Sats’ın (BTC satın alma) bir portmanteau olan yığın zinciri isminde olan, topluluk odaklı bir memedir. Bir insanın her gün Bitcoin satın almanın ve dolar-maliyet averajı (DCA) yapmanın bir Bitcoiner olmak için lüzumlu olduğu fikrini ifade etme arzusundan türetilen yatırım zinciri.

Söz mevzusu Bitcoin kullanıcısı ArizonanHodl, Cointelegraph’a 5,00 dolarlık bir satın alma işlemi yayınlayarak “her türlü mazereti ortadan kaldıracağını” söylemiş oldu.İşte orijinal tweet:

Cehennem şeklinde parasız olduğum günlerde bile hala biriktiriyorum. Bana katılmaktan çekinmeyin. pic.twitter.com/e8TRUXFxi6

— AriZonan Stackchain #5 (@AriZonanHODL) 18 Temmuz 2022

Dünyanın dört bir yanından Bitcoin alıcıları bu hareketi destekledi. Fikri ensesinden aldılar ve bir hareket haline getirdiler. Topluluk, bir seferde 1,00 $’lık artışlarla satışları istiflemeye başladı. Cumartesi hafta sonu kümülatif toplam 100.000 ABD Dolarını geçene kadar 5.00 ABD Doları 6.00 ABD Doları, 7.00 ABD Doları vb. oldu.

Yığın zincirinin resmi GitHub’ına bakılırsa (şu sebeple doğal ki resmi bir GitHub var), Derek Ross, yığın zincirinin “bir tek keyifli ve bizim şeklinde daha keyifli hale getirmek için içine birazcık Bitcoin lingo atılmasıyla saçmalık” bulunduğunu açıklıyor. Bitcoin satın alın.”

Sadece, “birazcık eğlence” katlanarak büyüdü. Arizonan, ayı piyasası sahtekarlığı için 10.000 dolarlık bir hedef belirlemiş olsa da, plebler birkaç gün içinde BTC’nin tamamını ya da 22.000 $’ı yazarken yığdı:

“O noktada, insanların hedefe ulaşıldığını düşünebileceklerini ve ilgilerini kaybedebileceklerini düşündüm, fakat tam tersi oldu. Plebler yığın zincirine FOMO halletmeye başladı!”

Pazartesi günü, yığın zinciri 150.000 doları geçti. Her bir “yığın” şimdi yarım binin oldukca üstünde. Artan miktarlar yakında dört haneli alımlara yaklaşacak ve yığın zincirinin etrafındaki yutturmaca dünya genelinde Bitcoin’cilerin dikkatini çekti.

EPİK YÜK ZİNCİRİ ANI:

-#Stackchain’e yatırılan para, 548 artımlı #Bitcoin alımıyla 150.000 doları aştı. pic.twitter.com/M3xQGFEEQG

— MACE ⚡️TACKCHAIN ​​​​(@macenymity) 25 Temmuz 2022

Daha alçakgönüllü araçlar için, “yığın birleşimleri” yada büyük Bitcoin alımlarına ulaşmak için beraber çalışan Bitcoin’cilerin birleşik çabaları mümkündür. Ek olarak, Swan Bitcoin CEO’su Cory Klippsten de dahil olmak suretiyle, uzayda tanınmış Bitcoin kullanıcıları harekete geçti:

#stackchaintip $475@swanbitcoin temsil eder!#stackchain pic.twitter.com/tMiPtWj8qx

— Cory Klippsten (@coryklippsten) 23 Temmuz 2022

Klippsten Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“#stackchain klasik Bitcoin Twitter’dır – keyifli, coşku verici, birazcık rekabetçi ve Bitcoin için mükemmel bir şey.”

Perde arkasında, yığın zinciri çekirdek geliştiricileri – Bitcoin çekirdek geliştiricilerinin bir riffi – yığın zincirini denetim altında tutuyor. Lightstack Ağı isminde olan bir Telegram yığın zinciri grubu, organizasyona destek verir ve memleri paylaşır. ArizonanHODL, “Bizim de eğlenmeye ihtiyacımız var” diyor.

#stackchain https://t.co/KUMIA8WKJy pic.twitter.com/6q08WsxRo4

— RABBINSTEIN #58 (@IwanRabbinstein) 21 Temmuz 2022

Telegram grubu ek olarak yığın zinciri çatallanmasını önlemeye çalışır. Yığın zinciri Twitter iş parçacığı ayrıldığında ve istifleyici yanlışlıkla “çifte harcama yaptığında” bir çatal oluşur. İstenmeyen bir netice, çatallı yığın yığınların tertipli akışını bozabilir ve bu yüzden yığınla birleştirilmeli ve “düğümler” tarafınca doğrulanmalıdır.

Ayrıca, Twitter ileti dizisi yığınlar tarafınca o denli tıkandı ki, bildirildiğine bakılırsa Twitter sunucuları 1000 uzun ileti dizisi yükü altında bükülüyor. ArizonanHODL kısa ve öz bir halde özetliyor:

“Yığın zinciri aslına bakarsak oldukça karmaşık, sadece bu plebler bunu zahmetsiz gösteriyor ve bunu yaparken eğlendiler. Bir parçası olmak oldukca güzel bir şey.”

Peki niçin Bitcoin satın alasınız ki? Fiyatın 69.000 dolardan 17.000 dolara düşmesine karşın, analistler makro yerin sıhhatli bir dip oluşturduğunu öne sürüyorlar. Bitcoin, varlık bir tutum teknolojisidir ve son on senenin en iyi performans gösteren varlığı olmaya devam etmektedir. ArizonanHODL, sats istiflemenin bir tek parayla ilgili olmadığını söylüyor:

“Pek oldukca nedenden dolayı istifliyorum. Eğlenmek için biriktiriyorum. Akıl sağlığım için biriktiriyorum. Geleceğim için biriktiriyorum. Çocuklarım için biriktiriyorum. Merkezi otoriteye meydan okumak için istifliyorum.”

Hakikaten de, son düşüş fiyat hareketiyle yılmayan, yığın zinciri daha yüksek seviyelere çıkabilir. Yazma esnasında, yığın zincirinde “mayın” maliyeti 600 dolara yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir