Tornado Cash yasağı, öteki gizlilik protokolleri için felakete yol açabilir – Manta kurucu ortağı

ABD Birleşik Devletleri hükümetinin Tornado Cash’e yönelik son yaptırımlarının, Web3 gizliliği için sonunda tüm alanı “anlam ifade etmeyen” hale getirebilecek “ıslak bir eğim” haline geleceğine dair artan endişeler var.

Gizlilik protokolü Manta Network’ün kurucu ortağı Shumo Chu, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, Tornado Cash’e yönelik katı yaptırımların gizlilik sağlayanlar da dahil olmak suretiyle her Web3 protokolü üstünde zincirleme bir tesiri olabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Chu, merkezi olmayan finansta (DeFi) hususi işlemlere olanak tanıyan bir katman-1 gizlilik protokolü olan Polkadot tabanlı Manta Network’ün kurucu ortaklarından biridir.

Tornado Cash (TORN), jeton işlemlerini anonimleştiren bir Ethereum (ETH) gizlilik protokolüdür. Bu protokoller, kripto işlemlerinin gönderici ve alıcı verilerini maskeleyen Monero (XMR) ve Zcash’e (ZEC) benzer.

Bu ayın başlarında, ABD Gömü Bakanlığı, ABD sakinlerinin protokolü kullanmasını etkin bir halde yasakladı ve 5 Ağustos’ta onunla ilişkili 44 ETH ve USD Coin (USDC) adresini Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine yerleştirdi.

Chu, onunki benzer biçimde öteki gizlilik protokollerinin aynı artı işaretiyle sonuçlanabileceğinden ve bunun “esas olarak tüm Web3 alanını anlam ifade etmeyen kılacağı” noktaya daha çok sıkıdüzen ekleyeceklerinden endişelerini dile getirdi.

Chu, Şimal Koreli hacker grubu Lazarus’un çaldırmış olduğu fonları aklamak için Tornado’yu kullandığı bilinmiş olduğu için ABD hükümetinin yasağının görünüşte ulusal güvenlik çıkarına yapıldığını kabul etti.

Sadece Chu, protokolü yasaklarken, düzenleyicilerin açık kaynak koduna dayalı merkezi olmayan sistemlerin iyi mi herhangi bir yerde bulunabileceği ve çalıştırılabileceği mevzusundaki anlayışını sorguladı.

“Düzenleyicilerin dağıtılmış blok zinciri teknolojisini ve açık kaynak kodunun iyi mi herhangi bir yerde olabileceğini anlamamaları oldukça ihtimaller içinde. [They] Tornado Cash geliştiricilerinin kasıtlı olarak Şimal Koreli bilgisayar korsanlarına yardım ettiğini düşünmüş olabilir.”

Geçen hafta, Hollanda polisi kara para aklamayla ilgili olduğundan şüphelendikleri bir Tornado Cash geliştiricisini tutukladı.

Chu, geçmişte Ethereum geliştiricisi Virgil Griffiths benzer biçimde kriptografi geliştiricilerinin tutuklandığı durumlar bulunduğunu, sadece bir protokolün yasaklanmasının, hükümetin koda ve kendisine bir saltanat koymaya çalıştığını gösteren “yeni bir paradigma” bulunduğunu da sözlerine ekledi.

“Birkaç şahıs yerine protokolü yasaklıyorlar. Esasen bu, Ethereum blok zincirinden bir kod parçasıdır.”

Sadece Chu, gizlilik protokolü geliştiricilerinin sonunda üstün olduğuna inanıyor. Gizlilik geliştiricileri, ABD hükümetinin erişiminin dışındaki birçok yargı alanına dağıtıldığından, şunları kaydetti:

“ABD, gizlilik geliştiricileri üstünde acımasız önlemler uygulamaya çalışırsa, onlar için pek iyi gitmeyecek.”

Kendisi de bir gizlilik protokolü geliştiricisi olarak Chu, mahremiyetin yalnızca fena erkek oyuncular için olduğuna dair bir anlatı bulunduğunu belirtiyor ve “düzgüsel insanların da bunu kullandığını” korumak için çaba sarfediyor.

İlgili: Tornado Cash, DeFi’nin düzenlemeden kaçamayacağını gösteriyor

İyi kullanım durumlarını da teşvik etmek için bir baskı olması icap ettiğini de ekledi, şundan dolayı “sistemin doğası izinsizdir, bu yüzden sistemi oynayan insanoğlu olacaktır”.

Görüşleri, 16 Ağustos’ta Bloomberg TV’ye Tornado’ya yönelik yaptırımların “gizlilik anayasaya aykırı” bulunduğunu ve “insanların finansal haklara haiz bulunduğunu” söyleyen Kraken CEO’su Jesse Powell’ın görüşlerini yansıtıyor.

Chu’nun gözünde, düzgüsel insanların bu tarz şeyleri her gün kullanabilmesi için gizlilik protokollerine girmenin önündeki engeller düşük olmalıdır. Bununla beraber, ideali, gizlilik protokollerinin daha çok yaptırımıyla tehdit edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir