Tornado Cash’teki Sıkıştırma 1. Turdaydı


DeFi Şifresini Çözmek, Decrypt’in DeFi e-posta bültenidir. (sanat: Grant Kempster)

Bu hafta ABD hükümeti tüm kripto dünyasını özünden sarstı.

Gömü Bakanlığı, kripto karıştırıcı Tornado Cash’in yanı sıra hizmetle ilişkili birkaç kripto cüzdan adresini onayladı. Bu, protokolün ve ilgili akıllı sözleşmelerin artık kara listeye alındığı ve Amerikalıların kullanımı için yasadışı hale geldiği anlamına geliyor.

Tornado, kullananların fonlarının nerede bulunduğunu ve nereye gittiklerini gizlemelerini elde eden bir gizlilik aracıdır. Temel olarak, blok zinciri teknolojisinin şeffaflığını bir kara kutuya dönüştürerek kripto etkinliğinizi gizler.

Gömü, Şimal Kore ile bağları olan bir hacker grubu olan Lazarus Group’un bu hizmeti çalınan kripto paraları aklamak için kullandığını belirterek bu hareketi destekledi (en önemlisi, grubun son Harmony köprüsü saldırısından almış olduğu 96 milyon dolar).

Toplamda, Gömü, hizmetin “2019’da oluşturulmasından bu yana 7 milyar dolardan fazla sanal para birimini aklamak için kullanıldığını” söylemiş oldu. Gene de, kripto dedektiflik şirketi Elliptic’e nazaran, bu paranın tamamı teknik olarak aklanmadı.

Elliptic bir raporda, kabaca 7,6 milyar dolarlık kripto paranın hakkaten Tornado’dan geçtiğini, sadece bu fonların yalnızca 1,5 milyar dolarının yasa dışı olarak elde edildiğini (ve dolayısıyla aklandığını) söylemiş oldu.

Başka bir blockchain seyretme şirketi olan Chainalysis de bu 7,6 milyar dolarlık toplamın ortalama yarısının DeFi’den geldiğini bildirdi (bunların hiçbiri Chainalysis’e nazaran yasa dışı değil).

Kaynak: Zincir Analizi

Gizlilik odaklı hizmet şimdi kara listeye alındığında, daha geniş kripto topluluğu silahlanıyor.

Kripto savunucusu grubu Coin Center, yaptırımların ne olursa olsun belirli bir terörist grubu yada benzerlerini hedef almadığını savundu, “bunun yerine çevrimiçi işlem yaparken kendi mahremiyetlerini korumak için bu otomatik aracı kullanmak isteyebilecek olan tüm Amerikalılar. özgürlükleri herhangi bir yasal işlem yapılmadan kısıtlandı.”

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin bile Tornado’yu (kara listeye alınmadan ilkin) Ukrayna’ya bağış yapmak için kullandığını itiraf etti.

Algılanan mahremiyet sınırlarının yanı sıra, yeni ihlal yaptırımlarının DeFi içinde yeni görmeye başladığımız bazı garip dalgalanma tesirleri de oldu.

Merkezi olmayan türev borsası dYdX, Tornado Cash ile ilişkili adresleri neredeyse anında yasakladı. Proje, “uzun süredir kullanılan uyumluluk sağlayıcılarının” (muhtemelen Chainalysis yada Elliptic tarafınca hizmet verilen) işaretlenmiş hesapların “ani bir akışı” ile patlak verdiğini bile söylemiş oldu.

Sadece, dYdX’in kabul etmiş olduğu bu hesapların bir çok, “asla direkt Tornado Cash ile ilişki kurmadı”.

Bu utanç verici bir gaf ve hem de bazı kripto projelerinin ne kadar uyumlu olmayı hedeflediğini gösteriyor – hatta “merkezi olmayan” çabalar.

Ayrıca, endüstrinin hepimizin sevilmiş olduğu (ve nefret etmiş olduğu) daha kripto-anarşist tarafında, Gömü’nin yaptırımlarına bazı ustaca tepkiler oldu.

Mesela, tonlarca yüksek profilli ünlüye ufak miktarlarda Tornado’d ETH’nin seri tozunu alın.

Haliyle, Jimmy Fallon, sırf birisi ona bu kusurlu ETH’yi gönderilmiş olduğu için teknik olarak yaptırım yasalarını çiğnemiş olabilir. Bu işlemleri de kimse engelleyemez; onlar hakkaten durdurulamaz.

Ve Gömü’nin eylemleri yardımıyla, dünya yakında bunun ne kadar kuvvetli olabileceğini öğrenebilir – yaptırımların canı cehenneme.

DeFi’nin Şifresini Çözmek, bu yazı tarafınca yönetilen DeFi bültenimizdir. E-postalarımıza abone olanlar, siteye girmeden ilkin makaleyi okurlar. Abone olun.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir