Tornado DAO, Ihtilaf Olarak Tutuklamalarla Boğuşuyor, Yönetim Forumu Karanlıklaşıyor

Kısa sürede onaylanan kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash ile bağlantılı Discord sunucusu ve Tornado DAO yönetim forumu dönem dışı bırakılmış şeklinde görünüyor.

Tornado Cash, ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi tarafınca Pazartesi günü onaylanan Ethereum merkezli bir karıştırma aracıdır. Sıkıştırmanın peşinden, ekosistemdeki kripto projeleri, ABD hükümetinin ilk kez, bir şahıs yada grup değil, yazılım yada bilgisayar kodu anlamına gelen bir akıllı sözleşmeyi onayladığı gerçeğiyle iyi mi hesaplaşılacağı mevzusunda savaşım etti.

Hollanda polisi bu sabah Amsterdam’da Tornado Cash ile bağlantılı olarak 29 yaşındaki “şüpheli geliştiriciyi” tutukladıklarını doğrulayınca, sektördeki gerilimler bugün daha da arttı.

Hollanda Kabahat Ajansı (FIOD) yapmış olduğu açıklamada, “Onun, merkezi olmayan Ethereum karıştırma hizmeti Tornado Cash vasıtasıyla kripto para birimlerini karışmasını sağlayarak cezai finansal akışları gizleme ve kara para aklamayı kolaylaştırmada yer aldığından şüpheleniliyor.” Dedi.

Discord üstünden organize olan Tornado Cash DAO üyeleri şimdi projeyi iyi mi canlı tutacakları ile boğuşuyor. Sadece masaüstünde Google Chrome vasıtasıyla erişilen Discord sunucusuna bir bağlantı artık geçersiz bir çağrı hata mesajına yol açıyor. Silindiyse, proje üstünde artan bir baskının son hamlesidir.

Ayrıca, Tornado DAO üyelerinin projeyi tartıştığı ve yönettiği forum da kaldırılmış görünüyor. DAO üyelerinin bu haftanın başlarında projeyi potansiyel olarak kurtarmanın yollarını tartıştığı bir teklife yönlendiren bir bağlantı şimdi bir hata mesajı veriyor.

Eskiden Tornado DAO’nun yönetim forumu olan sayfada bir hata mesajı. Kaynak: Torn.Community

DAO’nun forumunun kaldırılmasına karşın, projeyi yöneten topluluk, Tornado’nun 22 milyon dolarlık hazinesine kendilerini imzalayanlar olarak ekleme önerisini oybirliğiyle onaylamayı başardı.

Teklifin yazarı, değişikliğin işlemleri onaylamayı kolaylaştıracağını yazdı, “2 imzalayana bir şey olursa, gene de topluluk fonunu yönetebiliriz.”

Hazinesindeki Tornado Cash çoklu imzasını değişiklik yapma teklifinin arşivlenmiş bir versiyonu. Kaynak: İnternet Arşivi

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir