Tron yapımcısı Donald Kushner, Web3’ten esin alan Cryptosaurs NFT koleksiyonu yaratıyor

Klasik bilimkurgu serüven filmi Tron’un dünya genelinde beyaz perde ekranlarında gösterime girmesinin üstünden 40 yıl geçti. Yapımcılığını Donald Kushner’ın yapmış olduğu ve Walt Disney Productions’ın yayınladığı son aşama orijinal gelecek konsepti, filmimizde bilgisayar animasyonunun kullanımında devrim yaratarak ve seyircileri dijital bir metaverse’nin en eski yorumlarından biriyle tanıştırarak tarihe geçti.

Filmin başarısını yansıtan Donald Kushner, Cointelegraph muhabiri Sean Moore ile filmin başarısını, yeni değiştirilemez token projesi Cryptosaurs’u ve meta evrenin geleceği hakkında düşüncelerini tartışmak için oturdu.

Cointelegraph: Mevcut metaverse uygulamaları, orijinal Tron filminin oluşturulması esnasında öngördüğünüzle iyi mi karşılaştırılabilir?

Donald Kushner: Bu tam olarak öngördüğümüz şeydi – kişisel bilgisayarın ana bilgisayar bilgisayarını geride bırakması. Oyunlar ve fikri iyelik, küresel bir yaratıcı toplulukta zenginliğin motorları haline gelecek ve fikri mülkiyetin merkezi ve merkezi olmayan kontrolü ile iyelik ekonomisi ve yaratıcı iktisat içinde bir harp görecektik.

Sadece Kushner, dijital devrimin bir sonraki dalgasında gezinme mevzusunda da kendisini güncel tuttu. “Meslektaşım Mike Bonifer ve ben 2018’de bir öğrenme deneyi olarak kriptoya yatırım yaptık. Bu onun fikriydi. Mike, Tron’da yayıncı olarak başlamış olan ve The Art of Tron kitabını yazan bir kuantum öykü anlatıcısı.”

Kushner’ın söylediği şeklinde Bonifer, filmlerin ve akış içinde ne olduğunun kripto ve “evvelinde öğrenim edilebilir NFT’ler” tarafınca finanse edilebileceğine inanıyordu. Böylece 2021’de Kushner ve Bonifer, sanayi emektarı John Scheele ile beraber Metaverse öykü anlatımına adanmış bir Web3 stüdyosu olan Gumbotron’u oluşturmak için bir araya geldi.

Firmanın Forj ve Animoca Brands ile beraber geliştirilen en yeni NFT projesi Cryptosaurs, 2022 Sonbaharında bir yumurta düşüşüyle ​​başlamış olan koleksiyonluk dijital dinozor NFT karakterleri içeriyor. Her yumurta bir kod satırı içeren gizemli bir kutu. Bir “gen randomizer”, 2023’ün başlarında, yumurta sahiplerine Metaverse’de değişik kullanımlara haiz belirli bir Cryptosaur türünün ödüllendirileceği bir “dondur ya da yumurtadan çık” vakaları dizisini belirler. Yapım ekibinin amacı, Cryptosaur karakterlerinin sahiplerinin NFT’lerini oyna-kazan oyunlarda, güzel sanatlarda, uzun metrajlı filmlerde, sanal gerçeklik sergilerinde, Metaverse avatarları olarak ve öteki medya biçimlerinde sergilemeleridir.

Cryptosaurs fikri, Tron’da görsel efekt sanatçısı olarak da çalışan kurucu ortak John Scheele’nin çocukluk deneyimlerinden geldi. Scheele’nin babası, 40 yıl süresince Cleveland Tabiat Zamanı Müzesi’nin direktörlüğünü yapmış oldu ve aile tatillerini dinozor kazılarından yapmış oldu. Ve böylece, kurucu ortaklardan kabul edilen Mike Bonifer şunu belirtti: “John’a çocukluğunda o dino kazılarında yaşamış olduğu mucizeyi hatırlatabilirsek, bir hikayemiz olacak.”

Her şeyi Tron vasıtasıyla tasarım edilen siber dünyaya bağlayan Kushner, filmin etkili mirasının oyun ve eğlence dünyasının birçok alanında hala görülebildiğini söylüyor:

“Hal Finney’nin rastlantı değil [the first recipient of Bitcoin and one of the alleged creators of the digital asset itself] Tron’un Atari oyunu üstünde çalıştı. Animoca’nın kurucusu ve büyük bir Tron hayranı olan Yat Siu da 13 yaşlarındayken Atari’de çalıştı. Bir de bilimkurguda siberpunk türüne öncülük eden William Gibson şeklinde insanoğlu var. Tron’dan da etkilenmişti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir