TÜFE enflasyonu %8.5’te değişmeden kalmış olduğu için Bitcoin 24.000 dolara terfi etti

ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafınca Temmuz ayında herhangi bir değişim göstermeyen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin yayınlanmasının arkasından Bitcoin fiyatı terfi etti.

Verilerin beklentisiyle, yatırımcılar enflasyon raporunu beklerken Bitcoin 10 Ağustos’ta 22.600 dolarlık mahalli bir dipten terfi etti. Bilgilerin açıklanması üstüne, BTC’nin ilk tepkisi 24.000 dolara terfi etti.

TÜFE tahminlerinin %8,7’lik bundan önceki aya nazaran %9,1’den daha düşük olmasına karşın, yatırımcılar BLS duyurusu öncesinde davranışlarında ölçülü davrandıkları için kripto piyasaları ve hisse senetleri önceki gün hafifçe bir düşüş yaşadı.

TÜFE ve PCEP?

Fed yetkilileri, 27 Temmuz’daki son FOMC toplantısının arkasından, %2,25 ile %2,5 aralığında ikinci bir 75 baz puanlık artış deklare etti.

Bir sonraki FOMC toplantısı 20-21 Eylül’de yapılacak ve Fed’in kızgın işgücü piyasası ve Averaj Saatlik Kazançtaki artışla savaşım etmek için mühim bir zam daha uygulamak zorunda kalacağına dair spekülasyonlar artacak.

ABD’de iki resmi enflasyon ölçüsü vardır:

TÜFE enflasyonu – ABD’li tüketiciler tarafınca ödenen fiyatlardaki aylık değişimi ölçer. Emek harcama İstatistikleri Bürosu (BLS), TÜFE’yi, toplam ABD tüketici harcamasını temsil eden bir mal ve hizmet sepeti için fiyatların ağırlıklı averajı olarak hesaplar. Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCEPI), ev eşyaları ve hizmet fiyat değişikliklerini ölçer. Bu endeksteki artışlar enflasyona, düşüşler deflasyona işaret ediyor.

Federal ve eyalet. ve işletmeler TÜFE’yi kullanır Buna karşılık, PCEPI FOMC’yi enflasyon politikası hakkında bilgilendirir.

Dikkatler Eylül’deki FOMC toplantısına çevrildi

Analistler, yüksek çekirdek enflasyonun (PCEPI) %5,9’dan %6,1’e yükselmesini bekliyor ve bu da Fed’in Eylül ayında mühim bir faiz artırımı yapması yönünde baskı yapıyor. Sadece, TÜFE verileri, son faiz artışlarının ekonomiyi soğutmak için çalıştığını gösteriyor.

Bununla beraber, kuvvetli istihdam sayıları ve beklenenden daha yüksek ücret artışıyla desteklenen Citigroup ekonomistleri, 75 baz puanlık bir artışın olası bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece çekirdek enflasyonun beklenenden daha yüksek olması durumunda 100 baz puanlık bir artış potansiyeli de mevcut.

Yatırımcı Stanley Druckenmiller, şu anda %9’da seyreden “Fed fonları TÜFE’nin üstüne çıkmadan enflasyonun hiçbir vakit %5’in üstüne düşmediğine” dikkat çekti.

Bunu akılda tutarak, Fed enflasyonda yargı sürmek mevzusunda ciddiyse, %9’luk bir fon oranı gereklidir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir