Tüketici Grubu, Snoop Dogg, Paris Hilton ve Öteki Ünlüler NFT Bağlantılarını Deklare etti

Tüketici seyretme grubu Truth in Advertising (TINA), uygun açıklamalar olmadan NFT’leri tanıtmak için Pazartesi günü on yedi yüksek profilli ünlüyü suç duyurusu ettiğini söylemiş oldu.

TINA, Gwyneth Paltrow, Eva Longoria, Floyd Mayweather, Tom Brady, DJ Khaled, Snoop Dogg ve Paris Hilton dahil olmak suretiyle toplumsal medyada NFT’leri tanıtan önde gelen isimlere mektuplar gönderdiğini söylemiş oldu.

Hedeflenen NFT koleksiyonları içinde Bored Ape Yacht Club, World of Women ve Autograph koleksiyonları bulunur.

Grup, mektupların ünlülere, uzun süredir devam eden Federal Tecim Komisyonu (FTC) kurallarına atıfta bulunarak, tanıtımını yaptıkları NFT şirketleriyle herhangi bir maddi bağlantıyı açıkça açıklamaları icap ettiğini hatırlattığını söylüyor.

Daha iyi NFT’ler olarak malum, değiştirilemez jetonlar, dijital (ve kimi zaman fizyolojik) içeriğe bağlı, iyelik kanıtı elde eden kriptografik olarak benzersiz jetonlardır.

Bu, TINA’nın ünlüleri NFT’leri şilin için görevlendirdiği ilk sefer değil. Haziran ayında, TINA hukuk direktörü Laura Smith, Justin Bieber ve Reese Witherspoon’u temsil eden ajanslara, çiftin sırasıyla InBetweeners ve World of Women NFT koleksiyonları için aldatıcı pazarlama ve açıklanmayan cirolar yaptığını iddia eden mektuplar gönderdi.

Grubun Jimmy Fallon, Eminem, Logan Paul, Floyd Mayweather ve Gwyneth Paltrow’u içeren mektuplar gönderilmiş olduğu öteki ünlüler.

Bazı NFT’ler, birçok ünlünün Twitter profil resimlerini en sevdikleri JPEG’e değiştirmesi yada Instagram hesaplarına fotoğraf göndermesiyle yüksek kıymetli yada “mavi çip” durum sembolleri haline geldi.

DappRadar’a bakılırsa, 2022’nin ilk çeyreğinde, ayı piyasasının başlamasından ilkin, NFT piyasası 12 milyar dolardan fazla işlem üretti.

TINA, “Netice olarak, NFT’leri tanıtan ünlüler çoğu zaman fanatiklerinin ve takipçilerinin finansal okuryazarlığını geliştirmeye destek olmuyor” diyor. “Ve bu ünlülerden bazıları çok büyük zenginlikleri sebebiyle risk alabilse de, birçok savunmasız tüketicinin bu şekilde bir lüksü yok.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir