Tüketici seyretme grubu tarafınca NFT’leri şilin için çağrılan 19 meşhur

Tüketici seyretme grubu Truth in Advertising (TINA.org), projelerle olan bağlantılarını açıklamadan, takas edilemeyen jetonları (NFT’ler) teşvik etmiş olduğu iddiasıyla 19 ünlüyü çağırdı.

Kâr amacı gütmeyen tüketici savunuculuğu örgütü, web sitelerinde “toplumsal medya kanallarında takas edilemez tokenleri (NFT’ler) tanıtan ünlüleri” araştırdıklarını ve “bunun aldatmayla dolu bir alan bulunduğunu” tespit ettiklerini söylemiş oldu.

Yıldızlarla dolu listede spor yıldızları Floyd Mayweather ve Tom Brady, müzik ikonları Eminem ve Snoop Dog ve Gwyneth Paltrow da dahil olmak suretiyle birçok kadın oyuncu, hepsine NFT şirketleriyle herhangi bir maddi bağlantılarını derhal ifşa etmeye çağıran mektuplar gönderildi. yada tanıtımını yaptıkları markalar:

“Promosyoncu, çoğu zaman onaylanan NFT şirketiyle maddi bağlantıyı ifşa etmekte başarısız olur.”

NFT’ler, bir çok süre ünlülerin onayını ve promosyonunu çeken birçok yüksek profilli projeyle, dijital yada fizyolojik bir varlığın, çoğu zaman bir sanat eserinin sahipliğini kanıtlayan blok zincirinde depolanan dijital sertifikalardır.

Gerçek bir yasal ceza uygulanmamasına karşın, TINA.org, 8 Ağustos’ta vakaya dahil olan ünlülere şikayetlerini özetleyen ve NFT şilinlerinin halk üstündeki potansiyel olarak zararı olan tesirleri mevzusunda tavsiyelerde bulunan mektuplar gönderdiğini kaydetti.

Grubun mektuplarda belirtilen başlıca endişelerinden biri, bu tür spekülatif dijital varlıklara yatırım yapmanın ihtimaller içinde finansal risklerinin açıklanmamasıdır.

TINA.org daha ilkin 10 Haziran’da Justin Bieber ve Reese Witherspoon’un hukuk ekiplerine projelerle bağlantılarını açıklamadan NFT’leri toplumsal medya hesaplarında tanıttıkları için mektuplar göndermişti.

Bieber’ın hukuk ekibi, 1 Temmuz’da herhangi bir yanlış yapmayı reddederek sadece gönderilerin güncelleneceğini belirterek cevap verdi.

Witherspoon’un hukuk ekibi 20 Temmuz’da TINA.org ile temasa geçti ve aktrisin NFT’leri tanıtmaktan herhangi bir maddi yarar sağlamadığını iddia etti.

Şilin, FTC kurallarını ihlal edebilir

TINA.org, internet sayfasındaki bir blog gönderisinde, daha ilkin bahsedilen ünlülerin, Reklamda Onayların ve Görüşlerin Kullanımı ve etkileyiciler için gereksinimlerle ilgili Federal Tecim Komisyonu (FTC) kurallarını ihlal ediyor olabileceğini yazdı.

Savunuculuk grubu, etkileyicilerin destekledikleri markalarla herhangi bir maddi bağlantıyı ifşa etmesi ve açıklamaları açık, net, göze çarpan ve onay kapsamında yapması icap ettiğini belirten FTC internet sayfasına bağlanır.

Şimdiye kadar, NFT’leri yada kriptoyu şilin için yasal cezalarla karşı karşıya kalan bir meşhur vakası olmadı.

Devam eden birkaç toplu dava olmasına karşın, en ünlüsü Dogecoin’i desteklediği için Elon Musk’a ve Voyager kripto ürünlerini tanıttığı için Mark Cuban’a karşı.

Matt Damon şeklinde bir avuç başka meşhur, kripto ürünlerini tanıtan bir reklamda göründüğünde mühim bir heyecana niçin oldu ve bu da aktörün iştirakından dolayı acımasızca alay edildiğini ve alay edildiğini görmüş oldu.

Ünlüleri dinlemeyin: SEC

2017 senesinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), internet sayfalarındaki bir gönderide yatırımcıları ünlülerin desteklediği ilk madeni para teklifleri mevzusunda uyardı.

“Yatırımcılar, ünlülerin onaylarının yansız görünebileceğini, bunun yerine ücretli bir promosyonun parçası olabileceğini unutmamalı.”

İlgili: Snoop Dogg, Web3 ve NFT’lerin yüzü olabilir, sadece bu sektör için ne anlama geliyor?

“Bir yatırımı onaylayan ünlüler, yatırımın uygun ve federal menkul kıymetler yasalarına uygun olmasını sağlamak için çoğu zaman kafi uzmanlığa haiz değildir.”

SEC’e bakılırsa, toplumsal medyayı takipçilerini hisse senedi yada öteki yatırımları satın almaya teşvik etmek için kullanan ünlüler ve etkileyiciler, direkt yada dolaylı olarak ödenen tazminatın niteliğini, kaynağını ve miktarını açıklamazlarsa yasa dışı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir