Tx maliyetleri bir tek sentlere düşmüş olduğu için kripto ödemeleri ‘mantıklı olacak’ – KBW 2022

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 2. katman toplamaları sebebiyle işlem maliyetleri yakında bir sentin kesirlerine düşeceğinden kripto ödemelerinin bir kez daha “mantıklı” olacağını savundu.

Cointelegraph ekibi şu anda Kore Blok Zinciri Haftası’nda (KBW) yer edinen Buterin’den alıntı yaparak, işlemleri bir sentin kesirlerine indirmenin önündeki son engelin blok zinciri veri sıkıştırması bulunduğunu belirtti.

Optimism’in sıfır bayt sıkıştırma sunarak blok zinciri işlemlerinde veri boyutunu ve maliyetini düşürmeye çalışan Ethereum için katman-2 ölçekleme çözümü benzer biçimde şu anda toplamalarla “sağlam işlerin gerçekleştiğine” dikkat çekti.

“Doğrusu, bugün özetlerle, işlem ücretleri çoğu zaman 0,25 ABD doları, kimi zaman 0,10 ABD doları içinde ve gelecekte, bahsettiğim verimlilikteki tüm iyileştirmelerle beraber toplamalarda. İşlem maliyetleri 0,05 ABD Dolarına, hatta 0,02 ABD Dolarına kadar düşebilir. Oldukça daha ucuz, oldukca daha uygun fiyatlı ve oyunun kurallarını tamamen değiştirecek.”

Ilk olarak spekülatif bir kıymet gizleme aracı olarak işlev görmesine karşın Buterin, 2008’deki teknik incelemesinde sunulan Bitcoin’in (BTC) temel kullanım durumunun geleneksel ödeme şekillerinden daha ucuz olan bir “eşler arası elektronik nakit sistemi” sağlamak bulunduğunu altını çizdi.

Sadece, Buterin’e nazaran bu 2013 yılına kadar doğruyken, 2018’de benimsemenin arttığı ve blok zinciri işlemlerinin oldukca pahalı hale geldiği artık durum bu şekilde değildi.

“Bence birazcık unutulmuş bir vizyon ve bence unutulmasının sebeplerinden biri de temel olarak piyasadan fiyatlandırılmış olması” dedi.

Ethereum kurucu ortağının görüşüne nazaran, BTC ve öteki varlıklar, ölçeklendirme çözümleri – BTC durumunda yıldırım ağı benzer biçimde – maliyetleri kademeli olarak bir kuruşun kesirlerine indirdiği için yakında bu kullanım durumunu bir kez daha sağlayabilecek.

Kripto ödeme kullanım durumları

Buterin, ucuz kripto işleminin bilhassa mühim olacağı birkaç değişik alanı özetledi. İlk olarak, vatandaşlara web üstünden yaşamsal ödeme yapısına erişim sağlayacağı için “düşük gelirli ülkelere yada mevcut finansal sistemin oldukca etkili olmadığı bölgelere” işaret etti.

İlgili: Tek bir işlemde 60 milyon NFT basılabilir: StarkWare kurucusu

İkinci olarak, Ethereum bağlamında ucuz kripto işlemlerinin, alan adı sistemi (DNS) sunucuları, insan katılım kanıtı protokolleri ve Web3 hesap yönetimi hizmetleri benzer biçimde finansal olmayan uygulamaların benimsenmesine de destek olacağını belirtti.

“DNS adı oluşturmak için hakikaten bir işlem göndermeniz gerekiyor, hesabınızı kurtarmak için işlemi hakikaten göndermeniz gerekiyor, bu uyarlamaların bazılarını karşılamak için aslen bir işlem göndermeniz gerekiyor. Bu operasyonların her birinin maliyeti 11 dolar ise, o süre insanoğlu buna girmiyor.”

“Ölçeklenebilirlik, yalnızca maliyet rakamlarının düşmesi benzer biçimde gereksinim duyduğunuz bunaltan bir şey değil, ölçeklenebilirliği hakikaten etkinleştirdiğini ve tamamen yeni uygulama sınıflarının kilidini açtığını düşünüyorum” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir