Üç yıl içinde kurumların dörtte üçü kripto kullanacak: Ripple

Rapora nazaran, ankete katılan finansal kurumların yüzde 76’sı önümüzdeki üç yıl içinde kripto kullanmayı planlıyor. Ripple’ın yeni raporu, kurumsal ve finansal kurumlarda kripto ve blok zinciri benzer biçimde gelişmekte olan teknolojilerin benimsenmesi ve kullanılmasındaki eğilimleri vurgulamaktadır.

Hem finansal kurumlar hem de işletmeler, dahili kripto kullanımının faydalarını anlıyor. Finansal kurumların %42’si ve işletmelerin %41’i, kriptonun daha çok insana daha çok finansal hizmete erişmesini sağlamasının en yaygın sebebi bulunduğunu söylüyor.

Ankete nazaran, portföy yönetimi ve ödemeler, kurumsal dünyaya meydana getirilen en kıymetli katkılar olarak öne çıkıyor. Portföy yönetimi, enflasyona karşı korunma, öteki varlık türlerine karşı korunma ve varlık kıymet kazanması olarak detaylandırılmıştır. Katılımcılar, veri güvenliği ve kalitesinin, ödemeler için blockchain ve kripto kullanımının iki büyük faydası bulunduğunu söylemiş oldu.

İlgili: Blockchain işletmeleri için bir vazife, küresel itimatı tekrardan inşa etmektir.

Bununla beraber, bu gelişmekte olan bir teknoloji olduğundan, benimseme büyük kurumlar için hala sıkıntılı bir mücadeledir. Rapora nazaran hem işletmeler hem de finans kurumları, genel bir anlayış eksikliğinin en büyük zorluklardan biri bulunduğunu görüyor.

Sadece rapor, sektörü çevreleyen yavaş ilerleyen düzenlemelerin potansiyel kullanıcılarda tereddütlere yol açtığını da altını çizdi. Yetkililer süratli tempolu kripto sahnesine ayak uydurmak için acil ederken, dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerden gelen düzenlemeler devamlı değişiyor.

Son zamanlarda, ABD Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyiciler, kripto şirketlerine karşı “adli olmayan eylemleri” sebebiyle ABD Kongresi’nden incelemeye alındı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), endüstrinin en etken bölgelerinden biri için etkili kripto düzenlemeleri uygulamakla meşgul.

İlgili: Tech tecim grubu, kripto işinin ABD çıkarlarını kaybettiğini iddia ederek düzenleyici netlik çağrısında bulunmuş oldu

Kriptoyla ilgili ve belirsiz düzenlemelerdeki aksiliklere karşın, rapor hala küresel kurumların ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) etken ilgisini ortaya koyuyor. Ankete katılan kurumların %34’ü, CBDC’lerin “finansın dijitalleşmesinin hızlanmasına” destek olacağını ve “tüketiciler ve işletmeler için krediye daha çok erişim” sağlayacağını söylüyor.

Küresel bir perspektiften bakıldığında, rapor, duygusal vb. işlevsel faydalara dayalı olarak bölgesel parasal olmayan token (NFT) ilgisini çözümleme etti. Asya-Pasifik bölgesindeki iştirakçilerin öteki nedenlere kıyasla duygusal yada duygusal nedenlerle bir NFT satın alma olasılıkları üç kat daha fazlaydı. Listelenen sekiz NFT türünden %55’i müzikle ilgili NFT’lerin en oldukça ilgi duyduğunu söylemiş oldu.

Sürdürülebilirlik, hem sektörün içinde hem de haricinde sıcak bir mevzu olmaya devam etmiş olduğu için ek olarak değerlendirildi. Ripple’ın verilerine nazaran, ankete katılan tüketicilerin %75’inden fazlası sürdürülebilir kripto para birimleri satın almayı tercih ediyor. %20’den fazlası, yalnızca “sürdürülebilir” kripto satın alacaklarını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir