Ukrayna, Dronlar ve Öteki Askeri Harcamalara 54 Milyon Dolar Kripto Harcadı

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov dün ülkenin kripto bağışlarının 54 milyon dolarının iyi mi harcandığını paylaştı.

İnsansız hava araçları (yada insansız hava araçları) 11.8 milyon dolar ile en yüksek maliyetti. Bundan sonrasında ülke zırhlı yeleklere 6,9 ​​milyon dolar ve bilgisayar donanımı ve yazılımına 5,7 milyon dolar harcadı.

Kripto fon harcamalarına genel bakış. Kaynak: Twitter.

Fedorov, “Tam ölçekli istilanın başlangıcından bu yana destek için kripto topluluğuna teşekkürler” dedi.

Örgüte gore, Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye başladığından bu yana 60 milyon doların üstünde kripto bağışı yapılmış oldu.

Bağışlar, kripto borsası FTX, Everstake, Kuna ve Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafınca desteklenen ve hem insani yardım çabalarını hem de Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kurum olan Aid For Ukraine tarafınca kolaylaştırıldı.

Decrypt, Aid for Ukraine ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan daha çok informasyon için hemen hemen bir cevap almadı.

Ukrayna’da Kripto

Kripto, işgal başladığından beri mühim bir oyuncu oldu ve tüm dünyadaki ve hatta Rusya’daki insanlara Ukrayna çabalarını desteklemenin bir yolunu verdi.

26 Şubat’ta Ukrayna hükümeti, “Ukrayna halkının yanında olun” için Bitcoin, Ethereum ve Polkadot adreslerini tweetledi. Yedi gün sonrasında, hükümet toplam 50 milyon dolarlık kripto bağışı aldı.

Elliptic’in bir raporuna gore, bağışlar içinde Polkadot’un kurucu ortağı Gavin Wood’dan 5 milyon dolar, CryptoPunk’ta 200.000 dolar ve Julian Assange ve dijital sanatçı Temiz’ın NFT’sinin satışından elde edilmiş 1.26 milyon dolarlık bağış yer aldı.

Ethereum’un Rus-Kanadalı kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ukrayna için Aid’e “Ukrayna ordusu için 31.000 tıbbi kit, 364.000 tıbbi araç-gereç ve 585 radyo kiti ve istasyonu değerinde” 2.5 milyon dolar Ethereum bağışladı.

Blok zincirini kendi avantajları için kullanan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, harp zamanı olaylarının ve olaylarının yakın tarihindeki kroniklerinin satın alınmaya hazır NFT’lerini içeren Meta Tarih Cenk Müzesi’ni de başlattı.

Fedorov, “Rusya Ukrayna’yı yok etmek için tankları kullanırken, biz devrim niteliğindeki blok zinciri teknolojisine güveniyoruz” dedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir