Ukrayna Ulusal Polisi Avrupalıları Hedefleyen Kripto Siber Kabahat Grubunu Ortaya Çıkardı

Ukrayna Ulusal Polisi (NPU) Salı günü kripto dolandırıcılığının kurbanı olan Ukrayna ve Avrupa Birliği vatandaşlarını hedef alan bir “davet merkezi” ağını başarıyla çökertti.

NPU resmi duyurusuna bakılırsa, düzmece davet merkezinin kripto dolandırıcılığından etkilenenlere yardım etmeyi teklif etmiş olduğu ve kripto, altın, petrol ve öteki menkul kıymetlere yatırım paketleri önerilmiş olduğu iddia ediliyor.

Ukrayna ulusal polisi, bu grubun ülkelerin ulusal bankalarını kandırdığını ve Avrupalı ​​müşterileri cezbetmek ve onların gizli saklı verilerini almak için internet sayfalarını ve borsaları kullandığını belirtti.

NPU’nun raporuna bakılırsa, mağdurlara kaybedilen fonları geri almak için bir komisyon ödemeleri söylendi. Yetkililer, tutarı ödedikten sonrasında “komisyoncularla kontakt kesildi ve ödeme yapılmadı” dedi.

Siber kabahat grubunun bilgisayarlarına, telefonlarına ve veri depolama sistemlerine el konulup alınırken, davet merkezi üyeleri “bilhassa büyük çapta yada organize bir grup tarafınca işlenen dolandırıcılık” ile suçlanıyor.

NPU ek olarak grubun zararı dokunan yazılım kullanmakla suçlandığını ve 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldığını söylemiş oldu.

SSU raporuna bakılırsa, Eylül 2021’de Ukrayna Güvenlik Servisi (SSU), binlerce Avrupalı ​​yatırımcının “kripto para birimine yatırım yapma kisvesi altında” dolandırıldığı Lviv merkezli benzer bir davet merkezini çökertti.

Ukrayna ve Kripto

Bu, ülkenin kripto para birimleriyle ilk karşılaşması değil.

16 Mart’ta Başkan Volodymyr Zelenskyy, kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran, borsaların ve sanal varlık hizmeti sağlayıcılarının iyi mi kaydedileceğini onaylayan ve devlet mali izlemesini tatbik eden “Sanal Varlıklar Üstüne” yasayı imzaladı.

Bu yasa sebebiyle, Ukrayna bağışlanan kripto para birimlerini meşrulaştırabilir ve düzenleyebilir.

Ukrayna halkının yanında olun. Şimdi kripto para bağışlarını kabul ediyor. Bitcoin, Ethereum ve USDT.

BTC – 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P

ETH ve USDT (ERC-20) – 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14

— Ukrayna / Україна (@Ukrayna) 26 Şubat 2022

Halihazırda ülkeye bağışlanan 54 milyon doların üstünde kripto, 26 Şubat’tan bu yana ordusunu finanse etmek için kullanıldı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir