Ukrayna’nın 54 milyon dolarlık kripto fonuna yardım yelek, dürbün ve İHA satın alıyor

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, kripto topluluğunun ülkenin Rusya’ya karşı askeri çabalarını desteklemeyi amaçlayan “Ukrayna İçin Yardım” vesilesiyle 54 milyon dolarlık etkisi altına alan bir kripto fonu akıttığını deklare etti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un Perşembe günü kripto topluluğuna destekleri için teşekkür eden Twitter gönderisine gore, 54 milyon dolar Ukrayna hükümeti tarafınca yürütülen “Ukrayna İçin Yardım” girişimi vesilesiyle akıtıldı:

“Her kask, kurşun geçirmez yelek ve gece görüş aleti Ukraynalı askerlerin yaşamını kurtarıyor. Bu yüzden, savunucularımızı desteklemeye devam etmeliyiz. Ukrayna’yı desteklediği için kripto topluluğundan her insana fazlaca teşekkürler!”

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na gore, Ukrayna’nın 54 milyon dolarlık yardımı çoğunlukla 18.7 milyon dolar değerinde 10.190 Ether (ETH), 13.9 milyon dolar değerinde 595 Bitcoin (BTC), 10.4 milyon dolar değerinde Tether (USDT) ve USD Coin (USDC), 2.2 milyon dolar değerinde.

Kripto ödemeleri, çoğu zaman düşman birliklerini saptamak ve direkt saldırılar yapmak için kullanılan 11,8 milyon dolar değerinde insansız hava araçları (UAV’ler) dahil olmak suretiyle askeri teçhizat, donanım ve cephanelere gitti.

Bağışların mühim bir kısmı, zırh yeleklerine 6,9 ​​milyon dolar, tarla tayınlarına 3,8 milyon dolar, cenk karşıtı medya kampanyalarına 5,2 milyon dolar ve “cenk silahları” için 5,0 milyon dolar harcandı. [Ukraine] Müdafa Bakanlığı talebi”, öteki askeri ve tıbbi aksesuarların yanı sıra.

@_AidForUkraine tarafınca toplanan 54 milyon dolar ile savunucularımıza askeri teçhizat, zırh giysileri, ilaçlar ve hatta araçlar sağladık. Tam ölçekli istilanın başlangıcından bu yana destek için kripto topluluğuna teşekkürler! Büyük zafere bağış kanalıyla bağış. Aşağıda rapor edin. pic.twitter.com/lifHAP8R4f

— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) 17 Ağustos 2022

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, hükümete bağlı bağış internet sayfasında “Kripto, Ukrayna’nın savunmasında mühim bir rol oynuyor” dedi.

Ukrayna merkezli kripto borsası KUNA’nın kurucusu Mike Chobanian, kripto topluluğundan gelen katkıların, blok zinciri teknolojisinin millet devletler üstündeki tesirini gösterdiğini ve gereksinim duyulduğunda “küresel güvenliğin omurgası” olarak hizmet edebileceğini belirtti.

Aid For Ukraine, kriptoyu fiat’a dönüştüren ve ondan sonra geri çekilerek Ukrayna Ulusal Bankası’na aktarılan kripto borsası FTX’e kripto aktararak çalışır.

İlgili: Ukrayna şu ana kadar 37 milyon dolarlık izlenen kripto bağışı aldı

Sadece Aid For Ukraine, Ukrayna’nın müdafa çabalarına destek olmak için fon alan tek kurum değil. Ukrayna Biriki Fonu, Come Back Alive, UkraineDAO ve Unchain Fund da yedi haneli aralıkta fonlara katkıda bulunmuş oldu, sadece aldıkları kripto tabanlı fonların miktarı Mart ayından bu yana açıklanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir