UNCTAD, bir takım eleştiri siyaset özetinde gelişmekte olan dünyada kriptoyu hedefliyor

Birleşmiş Milletler Tecim ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Çarşamba günü kripto para birimi hakkında bir siyaset özeti yayınladı. Ajansın kriptoya adamış olduğu arka arkaya üçüncü özet ve beraber, kriptonun gelişmekte olan ekonomiler için sunmuş olduğu risklerin ve bu riskleri çözme seçeneklerinin detaylı bir değerlendirmesini temsil ediyorlar.

Temmuz tarihindeki sadece yeni gösterilen 102 sayılı UNCTAD Siyaset Özeti, kripto para biriminin havaleleri kolaylaştırabilmesine ve finansal iştirakı teşvik etmesine karşın, finansal akışların sahipliğini gizleyerek ve onları yönlendirerek vergi kaçakçılığına olanak sağlayarak gelişmekte olan ekonomilerde mahalli kaynak seferberliğini baltalayabileceğini korumak için çaba sarfediyor. Ülkenin. Kısa açıklamanın yazarları, “Kripto para birimleri, geleneksel vergi cennetlerinin tüm özelliklerini paylaşıyor – hesapların takma adı ve yetersiz mali nezaret yada zayıf uygulama.”

Özet, gelişmekte olan ülkelerin çoğunda kripto para birimlerini kapsayan vergi düzenlemelerine haiz değil ve üçüncü taraf bir raporlama sisteminin olmaması, kripto varlıklarını gizlemeyi kolaylaştırıyor. Devam etti:

“Kripto para birimlerinin aracılık etmediği, sadece otomatik protokoller kullanarak çalıştığına dair yaygın görüşün aksine, kripto para birimlerinin kullanılmasını ve tutulmasını elde eden kripto borsaları, dijital cüzdanlar ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformları dahil sayısız hizmet sağlayıcı var. Düzenlendikten sonrasında, bu hizmet sağlayıcılar daha iyi vergi raporlamasına katkıda bulunabilir.”

Özet, gelişmekte olan ülkelerin kripto para birimlerinin yasal durumunu tanımlamasını ve kripto hizmet sağlayıcıları için raporlama gereklilikleri belirlemesini tavsiye ediyor. Buna ek olarak, bir “küresel vergi kripto para birimi düzenlemesi” ve kripto tutma ve alım satım informasyon paylaşım sisteminin uygulanmasını tavsiye ediyor. Özette, kripto para birimleri üstündeki öteki varlıklara kıyasla daha yüksek vergilerin, onları tutmayı ve bu tarz şeyleri işlemler için kullanmayı caydıracağı açıklandı.

İlgili: Bitcoin vs banka: Nayib Bukele, Peter Schiff’e bankaların niçin BTC’yi yenemediğini hatırlatıyor

Bu, UNCTAD’ın son haftalarda yayınladığı kriptoya odaklanan üçüncü gösterim. Önceki siyaset özeti, gelişmekte olan ülkeleri, ulusal ekonomik istikrarı ve güvenliği baltalama potansiyeli olmadan kripto para biriminin faydalarını kullanmak için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yada süratli ödeme sistemi uygulamaya teşvik etti.

UNCTAD Siyaset Özeti 100, gelişmekte olan ülkelerde kripto düzenlemesine duyulan ihtiyacı tartıştı. Servis sağlayıcıların bulunmuş olduğu gelişmiş ülkelerde kripto düzenlemesinin kapsayıcı gerekliliğine dikkat çekti, sadece gelişmekte olan ülkelerde “ulusal parasal egemenlik, siyaset alanı ve makroekonomik istikrar ile ilgili mühim risk ve maliyetlere” karşı koymak için bir takım kısıtlayıcı tedbir önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir