Uniswap Sıkıdüzen 253 Kripto Adresi Kabahat, Yaptırım Dernekleri İçin Kara Listeye Alındı ​​- Defi Bitcoin Haberleri

Kısa sürede gösterilen bir rapora nazaran, merkezi olmayan borsa (dex) Uniswap, suçlarla yada hükümet yaptırımlarıyla bağlantılı olduğu iddia edilen ortalama 253 kripto para adresini engelledi. Bilgiler, paylaşılan günlükleri Uniswap’ın sunucusundan çözümleme eden ve kaydeden yazılım geliştiricisi Banteg tarafınca ortaya çıkarıldı.

Engellenen 253 Adresten 30’u ENS Alan Adları, Değiştirilebilir Etiketlerdir 7 Risk Faktörü Kategorisi Türü

19 Ağustos’ta, yazılım geliştiricisi ve Yearn Finance’e katkıda bulunan Banteg, dex Uniswap’ın 253 kripto adresini engellediğini iddia eden bir Twitter dizisi yayınladı. Banteg, “TRM Labs vesilesiyle ön uç sansürleme” mevzusunda “Uniswap alışılmadık bir şeffaflık düzeyi sağlamış oldu” dedi. Uniswap, Nisan ortasında TRM Labs ile ortaklık kurdu ve şirket, yaptırımlar ve kripto suçlarıyla ilişkili olabilecek kripto adreslerini kara listeye aldı.

Banteg tarafınca 19 Ağustos 2022’de paylaşılan Github repo ekran görüntüsü.

Aynı ay, birkaç masum Uniswap kullanıcısının TRM Labs kapılı ön uçtan etkilendiğini belirten raporlar çıktı. O zamanlar, Uniswap’ın TRM Labs kapılı ön ucu tarafınca tam olarak kaç kripto adresinin kara listeye alındığından kimse güvenilir değildi. Banteg 253 adres bulunduğunu ve 30 adresin ENS alan adı bulunduğunu söylüyor. Geliştirici ek olarak yedi değişik risk faktörü kategorisi ve iki risk seviyesi bulunduğunu kaydetti.

Banteg, “’Fena’ bir adresin hem sahipliği hem de karşı tarafı denetim edilir ve engellemeye katkıda bulunabilir” diye yazdı. Banteg’e nazaran, verilerin “kamuya açık olması amaçlanmamıştı” sadece geliştirici, insanların gene de “ilk görüntüye hususi bir bakış açısına haiz olabileceklerini” kaydetti. [TRM Labs] sızıntı, Uniswap’ın izniyle.”

Akıllı Sözleşmeler ve Kodlar Tanımlıdır, Onları Barındıran Web Platformları Değildir

Haber, Coinjoin ve ZKsnark teknolojisini kullanan ethereum karıştırma protokolü olan Tornado Cash’in ABD hükümetinin son yasağını takip ediyor. Tornado Cash yasaklandıktan sonrasında bir açık kaynak geliştirici tutuklandı, Github kodu silindi, Tornado Cash Github kod tabanına katkıda bulunanlar askıya alındı ​​ve projenin Discord sunucusu silindi.

Bununla beraber, kripto varlıklarının karşılaşmış olduğu siyaset problemlerine odaklanan kar amacı gütmeyen Coin Center, ABD Gömü Bakanlığı’nın Yabancı Varlık Denetim Ofisi’nin (OFAC) “yasal yetkisini aştığına” inanıyor. Coin Center, Tornado Cash yasağının yasallıklarını araştırıyor ve mevzuyu görüşmek suretiyle OFAC ile “antak kalma” planlıyor.

Uniswap, TRM Labs kapılı ön ucunu güncellerken, aynı önlemleri izleyen oldukca daha çok kripto şirketi ve merkezi olmayan finans (defi) protokolleri olması muhtemeldir. Mesela, 8 Ağustos’ta Banteg, Circle Financial ve Coinbase Global tarafınca işletilen stablecoin ihraççısı Center Consortium’un Tornado Cash kullanıcılarına ilişkin 75.000 USDC’yi kara listeye aldığını deklare etti.

Banteg, “Bence bu, bir havuzun donmuş olduğu ve bireysel bir hesap olmadığı ilk olay” dedi.

Tornado Cash’i çevreleyen problemler ve Uniswap benzer biçimde defi ekipleri tarafınca alınan önlemler, sözde ‘merkezi olmayan finans’ protokollerinin altında yatan zayıflığı ve bunların hakkaten merkezi olup olmadıklarını ortaya koyuyor.

Tornado Cash, ABD hükümeti tarafınca yasaklanmadan ilkin bile, Tornado Cash geliştiricileri, bir Chainalysis oracle sözleşmesi kullanarak OFAC listesindeki bir ethereum adresini kara listeye aldı. Ek olarak, Temmuz 2021’de kullanıcılar Uniswap’ı ana arayüzden 100’den fazla jetonu engellediği için yorumluyor.

Her iki durumda da kripto kullanıcıları, Tornado Cash kodundan yada Uniswap’ın akıllı sözleşmelerinden iyi mi yararlanabileceklerini ve bu tür kısıtlamaları atlamak için siteleri iyi mi yansıtabileceklerini tartıştılar. Gerçek şu ki, Uniswap ABD’de kayıtlı bir şirkettir ve ön uç yada internet sayfası ABD kuruluşuna aittir. Zaman içinde insanoğlu, defi web portallarının ademi merkeziyetçi olmadığını ve bu şekilde sınıflandırılabilecek tek şeyin akıllı sözleşmeler ve kodlar olacağını açıklığa kavuşturmak isteyebilir.

Bu hikayedeki etiketler

Banteg, kara listeye alınmış 75000 USDC, Merkez Konsorsiyumu, Kod, CoinJoin, Suçlar, kripto suçları, Merkezi olmayan, DeFi, OFAC, OFAC yasağı, Yaptırımlar, Akıllı Sözleşmeler, sözde defi, Tornado cash, TRM laboratuvarları, TRM Labs kapılı ön uç, uniswap , Uniswap adresleri, Uniswap ön ucu, ABD hükümeti yasağı, ZKsnarks

253 kripto adresini engellemiş olan dex Uniswap hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir