Uniswap’ın ‘Ücret Anahtarını’ paketinden çıkarma – Şifreyi Çözme

DeFi’nin Şifresini Çözmek, Decrypt’in DeFi e-posta bültenidir. Sanat: Grant Kempster

DeFi topluluğu içinde, popüler merkezi olmayan değişiklik olan Uniswap’taki minik bir kod parçası hakkında uzun süredir devam eden bir münakaşa var.

Buna “ücret anahtarı” deniyor ve protokol ve belirteci UNI’nin sahipleri için büyük tesirleri var.

İşte iyi mi çalmış olduğu.

Şu anda, Uniswap’ta token ticareti yapmak %0,3’e mal oluyor. Bu minik yüzdelik miktarın tamamı, söz mevzusu tecim için likidite sağlayıcılarına (LP’ler) gider. Sadece bu ücret değişikliği (Uniswap tarafınca “protokol tutarı” olarak da adlandırılır) çevrilmiş olsaydı, %0,25’i LP’lere gidecekti ve kalan %0,05’i kuramsal olarak bir tek jetonu tuttukları için UNI jeton sahiplerine gidecekti.

Bununla beraber, bu kıymeti tam olarak iyi mi yakalayacakları hala belirsizdir (doğrusu, hisse senedi, daha çok airdrop yada başka bir şey için varlıklarının getirisi olarak). Uniswap’ın bir çatalı olan SushiSwap, bununla beraber kullananların, mesela xSUSHI adlı SUSHI’nin stake edilen bir sürümünü elinde bulundurarak tüm işlemlerde %0,05 kazanmalarını sağlar.

Projenin arkasındaki ekibe bakılırsa, bu yönlendirilen fonların “Uniswap ve ekosistemine katkıları desteklemek için kullanılan merkezi olmayan bir finansman mekanizmasına gideceği” düşüncesi geçerli.

Daha da önemlisi, bu ücret bir yönetim oylamasıyla etkinleştirilebilir. Kafi UNI sahibi anahtarı çevirmek isterse, yapabilirler.

Bunun UNI sahiplerine ne kadar kıymet katabileceğini inceleyelim. Geçen ay ya da öylesine, Uniswap günlük hacimde 36,9 milyon dolar ile 130 milyon dolar içinde ev sahipliği yapmış oldu.

Diyelim ki, basitlik adına bu, günlük averaj 83 milyon dolara ulaştı.

Şimdi, bu 83 milyon doların %0.05’ini alırsak, her gün UNI sahiplerine dağıtılacak olan ortalama 41.500 dolar elde ederiz. Ihmal etmeyin, bu averaj hacme dayanmaktadır; sayı fazlaca daha yüksek yada daha düşük olabilir.

Elbet kimse tam olarak bilmiyor, sadece birinin elinde ne kadar fazlaca UNI var ise, bu dağıtımdan potansiyel olarak o denli fazla kazanabilecekleri mantıklı olacaktır.

UNI sahipleri için, bu açıkça fazlaca cazip görünüyor – temelde daha çok parasız para.

Peki, ne var?

Eh, bu LP’ler kazançlarının düştüğünü görmekten fazlaca mutlu olmayabilirler. Kazançlardaki bir düşüşün, varlıklarını Uniswap’tan çekmelerine ve likiditesini tüketmelerine niçin olması bile mümkündür. Ve hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde, merkezi olmayan bir borsa sadece likidite derinliği kadar değerlidir.

Tehlikede olan fazlaca şey varken, doğru seçimi hayata geçirmeye çalışmak zor.

Sadece birçok akıllı insan orta yol bulmak için şimdiden fazlaca çalışıyor. Kayıpsız piyango projesi PoolTogether’ın CEO’su ve kurucu ortağı Leighton Cusack, LP’lerin iyi mi tepki verdiğini görmek için ücret anahtarını birkaç seçili havuzda kontrol etmeyi öneriyor.

Anahtarın hakkaten açılması gerektiğine inanıyor, sadece “sınırı olan bir kontrol kapasitesinde”. Pazartesi günü bir Uniswap yönetişim teklifinde, düşük bahisli havuzlarda ücret değişikliğinin denenmesi, topluluğa çalışmak için gerçek veriler verecek ve “bu mekanizma vesilesiyle gerçekleşme eden varlıkların iyi mi kullanılması icap ettiğini düşünmek için daha çok süre” sunacaktı.

Cusack ek olarak bu kararın insanların düşündüğü kadar ikili olmadığı mevzusunda mühim bir noktaya değindi.

Bunun yerine, “anahtarı çevirme” kararının “protokollerin, yönetişimin ve kıymet tahakkukunun Web3’te iyi mi çalışabileceği hakkında yaratıcı bir halde düşünmek” için bir fırsat olarak tartışılması icap ettiğini yazdı.

Temel olarak, sahipleri için parasız paradan fazlaca daha fazlası. Bu miktar, öteki projelere verilen hibeler yada daha havalı şeyler inşa etmek için geliştiricilere sponsor olmak için yine bölünebilir.

Bu büyük bir karar ve UNI şu anda geçtiğimiz ay süresince (20 Haziran’dan bu yana %75 artışla) bir yıldız koşusunun keyfini çıkarırken, boğaları yeni tokenomiklerle korkutmak için fazlaca fazla iştah olmayabilir.

IntoTheBlock analistlerinden Juan Pellicer, Decrypt’e şunları söylemiş oldu: ) ). Rakiplerine kıyasla bu yüksek performans, UNI’nin kesinlikle gelir elde etmesi gerekmediğini gösteriyor. Likidite sağlayıcıların marjları esasen düşük ve gelirlerinin bir kısmını ücret değişikliği ile kaldırmak, protokolde potansiyel bir likidite yitirilmesine niçin olabilir.”

Bunu süre gösterecek, sadece Uniswap en etkili DeFi projelerinden biri olduğundan bu sonucu yakından kovuşturmak koşul.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir