United Texas Bank CEO’su ‘ABD doları destekli stablecoin’lerin bankalara verilmesini sınırlamak’ istiyor

United Texas Bank’ın CEO’su Scott Beck, eyaletin blok zinciri emek verme grubunun üyelerine, stabilcoinleri kripto firmaları yerine bankalara bırakma politikası önermeye çağırdı.

Cuma günü Austin’deki Texas Work Group Blockchain Matters’dan ilkin konuşan Beck, ABD doları destekli stablecoin’lerin ihracının Circle benzer biçimde ihraççılar yerine lisanslı bankalarla sınırlandırılmasını önerdi. United Texas Bank CEO’su, Başkanın Finansal Piyasalar Emek verme Grubu’nun Kasım ayında yayınladığı ve grubun stablecoin ihraççılarının eyalet ve federal olarak kiralanmış bankalar da dahil olmak suretiyle sigortalı mevduat kurumlarıyla aynı standartlarda tutulması icap ettiğini söylediği bir rapora atıfta bulunmuş oldu.

Beck, “Eğer bu tür istikrarlı paralar ‘para’ olarak tanımlanırsa, bankalar istikrarlı para ihraç etmek ve yönetmek için uygun ekonomik aktördür” dedi. “Bankalar, parayı yönetmek için uzmanlığa ve yasal çerçeveye sahipler ve günümüzün stablecoin aktörlerinin aksine, bankalar hem eyalet hem de federal düzeyde yüksek düzeyde regüle ediliyor.”

Ekledi:

Stabilcoin faaliyetlerini bankacılık sektörüne getirmek ve banka dışı kuruluşların stablecoin çıkarmasını yasaklamak, tüketicinin korunmasını artıracak ve gelişmekte olan bu ekonomik etkinlik alanına ek kaynaklar ve ana para çekecektir.” United Texas Bank CEO’su Cuma günü Texas Capitol’deki Blockchain Matters Emek verme Grubundan ilkin konuşuyor

Emek verme grubu üyesi ve MoneyGram genel danışmanı Robert Villaseñor’un sorularına cevap olarak Beck, Circle benzer biçimde stablecoin ihraççılarının bankaların aksine “öteki kurumlarda” varlıkları tuttuklarını ve “bankacılık sanayisinden mevduatları etkin bir halde emdiğini” savundu. Bazı stablecoin’lerin koşulara karşı bilhassa savunmasız bulunduğunu, piyasanın belirli bir boyuta yetişmesi durumunda potansiyel olarak ekonomiyi tehdit ettiğini ve ihracın bankalara bırakılmasının Müşterinizi Tanıyın kurallarına uyulmasını sağladığını da sözlerine ekledi.

Texas Blockchain Konseyi başkanı ve duruşmaya katılan Lee Bratcher, Beck’in teklifine “rekabet karşıtı” diyerek itiraz etti. Banka CEO’su, lisanslı bankalar ile stablecoin ihraç eden hususi firmalar arasındaki temel farklardan birinin, birincisi için, jetonların arkasındaki nakitin “Fed’de oturmaya” devam etmesi ve fonların FDIC sigortalı olmasını sağlamak bulunduğunu söylemiş oldu.

İlgili: Austin bir sonraki ABD kripto merkezi mi? Yetkililer blockchain kararlarını onayladı

Circle’ın USDC dolara sabitlenmiş stabilcoin’inin, banka mevduatları, Gömü bonoları yada ticari kağıtlar dahil olmak suretiyle nakit yada nakit eşdeğerleri ile %100 desteklendiği varsayılmaktadır. Stabilcoin ihraççısı Mart ayında BNY Mellon finans kuruluşunun USDC rezervlerini saklamaktan görevli olacağını duyurdu – yayınlandığı tarihte 52 milyardan fazla madeni para dolaşımda.

Blockchain Matters üstüne Texas Work Group, House Bill 1576’nın geçişini takiben Eylül 2021’de resmi olarak kuruldu. Grubun internet sayfasına nazaran, misyonu, “Teksas’ta blok zinciri endüstrisinin genişlemesi için bir çerçeve geliştirmeyi ve siyaset ve devlet yatırımlarını önermeyi içeriyor. Blockchain teknolojisi ile bağlantı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir