Üretken Sanat NFT Nedir? Algoritmik Sanat Devrimi İçinde

özetlemek gerekirse

Üretken sanat, çarpıcı, öngörülemeyen sanat üretmek için makine öğrenimini ve blok zincirine özgü rastgeleliği kullanır. NFT patlamasının zirvesinde, bir milyar doların üstünde üretken sanat satıldı.

Değiştirilemeyen tokenlar (NFT’ler) 2020’de dünyayı kasıp kavurarak sanatçılar ve koleksiyoncular için milyarlarca dolar kar elde etti. Başlangıçta satılan eserlerin bir çok standart ücretlerdi: Old Masters’ın dijital yorumlamaları, eksantrik fotoğrafçılık, iPad ile meydana getirilen resimler.

Kısa süre sonrasında, yeni bir dijital sanatçı türü, formla denemeler halletmeye ve satılmış olduğu dijital dünyaya daha yakından bağlı olan sanat üretmeye başladı. Bazı sanatçılar karmaşık VR sanat “deneyimlerini” sattılar, ötekiler ise blok zinciri “meta verileri” tarafınca hesaplamalı olarak tanımlanabilecek sanat eserleri tasarladı.

Yarım asırlık bir sanat içerikli formatı benimseyen ve uzun süredir göz ardı edilen sadece hareketli pazar için muhteşem bir folyo şeklinde görünen başka bir grup: Üretken sanat.

Üretken sanat nedir?

1965 senesinde Alman felsefeci Max Bense tarafınca geliştirilen üretken sanat, mühendis-sanatçılar tarafınca belirli parametrelere programlanan algoritmalardan doğar. sanatçı genel süreci tanımlar – mesela hangi renklerin yada geometrinin kullanılabileceğini – hemen sonra rastgele miktarlar algoritmasını besler; ortaya çıkan her şey üretken sanat eseridir. Üretken NFT’ler neredeyse aynıdır ve birçoğu blok zincirinin mekaniği, akıllı sözleşmeler ve NFT “basma” ile ilgili ek “rastgelelik” bileşenlerini ihtiva eder.

Üretken sanat, on binlerce, hatta milyonlarca benzersiz esere giren büyük NFT koleksiyonları üretmek için idealdi. Sadece, Bored Ape Yacht Club şeklinde profil resmi (PFP) koleksiyonlarının aksine, üretken sanat da sanat kurumları tarafınca daha iyi kabul görüyor; 60’lı yıllara dayanan üretken çalışmalardan nihayet yararlanmanın bir yolu olarak görülüyorlar ve birçoğu et alanı galerilerinde yer aldı.

Biliyor musun?

Almanya’nın Stuttgart kentinde Georg Nees tarafınca ilk üretken sanat sergisi düzenlendi. “Generative Computergrafik” olarak adlandırıldığı kabul edilen sergi, büyük ızgaralarda düzenlenmiş tekrarlayan, birazcık ürkütücü dalgalı çizgiler içeren kesinlikle bilimkurgu çalışmalarını içeriyordu.

Üretken sanat NFT’leri iyi mi çalışır?

Üretken sanat NFT projeleri, Ethereum’un tanımlayıcı hususi durumunu kullanır: Akıllı sözleşme.

Akıllı sözleşmeler, belirli dış koşullar karşılandığında kendi kendine çalışan kod parçalarıdır ve onları rastgele, bilgisayar güdümlü sanatın geliştirilmesi için muhteşem kılar. Bir tür blok zinciri tabanlı emanet pozisyonu olarak mevcud akıllı bir sözleşmeye kripto göndermek, onu etkinleştirir ve hemen sonra onu etkinleştiren kişinin cüzdanına yatırılan üretken sanatla sonuçlanan kodu çalıştırır.

2021’de sanatçılar için yalnız 1 milyar dolarlık net net elde eden çılgınca popüler bir yaratıcı sanat NFT pazarı olan Art Blocks örneğini ele alalım. Art Blocks’un teklifi, blok zincirine bir NFT eklendiğinde oluşturulan rastgele “karma” imzayı kullanan emekleri içeriyordu. (karma, belirli bir varlık için bir tür çevrimiçi adres olarak hizmet eden benzersiz bir alfasayısal koddur).

Oldukça abone olunan bir takım olan Fidenza’da alıcılar, satın alma anında hash üretilene kadar seçtikleri çalışmanın iyi mi görüneceğini bilemezdi; Fidenza akıllı sözleşmesi, sayı ve sayı dizisini Fidenza algoritmasına besleyerek şaşırtıcı ve benzersiz bir şey üretecekti.

Biliyor musun?

İlk büyük üretken sanat NFT projesi, CryptoPunks adlı bir başka öncü dizinin arkasındaki şirket olan Larva Labs tarafınca geliştirilen bir takım olan Autoglyphs idi. Otoglifler, Ethereum blok zincirinin kendisinde geliştirilen 512 acayip, statik benzeri siyah-beyaz desen koleksiyonudur ve toplam satış hacmi 41 milyon dolara ulaşmıştır.

Akıllı sözleşmelerin ötesine geçen üretken sanata bir örnek, fotoğraflara dayalı dokulu hareketli görüntüler üretmek için “GAN” (üretken düşman ağı) isminde olan bir AI mekanizması kullanan Solvency projesidir. GAN’lar, iki suni zekayı, “üretici” ve “ayrımcıyı” birbirine karşı kullanarak üretken süreci örneklendirir: Oluşturucu, ayrımcıyı gerçek olarak doğrulaması için aldatan görüntüler üretmeye çalışır ve ayrımcı, oluşturucuyu yakalamaya çalışır. . Netice, gerçek yaşamın her zamankinden daha esrarengiz yorumlarını üreten bir öğrenme sürecidir.

Üretken sanat NFT’leri ile kimler çalışıyor?

otoglifler – CryptoPunks yaratıcıları Larva Labs tarafınca üretilen, Ethereum blok zincirindeki ilk “zincir üstü” üretken sanat.
Fidenza – sanatçı Tyler Hobbs tarafınca yaratılan üretken bir sanat serisi; dizideki bireysel eserler milyonlarca dolara satıldı.
Sanat Blokları – Fidenza, Ringers ve Chromie Squiggle koleksiyonlarına ev sahipliği meydana getiren üretken bir sanat pazarı.

Üretken sanat NFT’leri nereden satın alınır?

Bir çok üretken NFT, OpenSea ve Nifty Gateway şeklinde standart platformlarda satın alınabilir; Art Blocks, Gen.Art ve Brain Drops şeklinde daha hususi platformlar da mevcuttur.

Üretken sanat NFT’lerinin geleceği

2022, NFT pazarının dibe vurduğunu görse de, NFT’ler, 50 yılı aşkın bir süredir büyük seviyede görmezden gelindikten sonrasında, üretken sanatçılara bir vitrin ve bir seyirci verdi.

kvix_studio şeklinde üretken sanatçılar, büyüleyici ve çoğu zaman ürkütücü derecede güzel işler üretmeye devam ediyor. Ayrıca, Ethereum rakibi Tezos, 2021’de üretken sanat platformu Fxhash’ı piyasaya sürerek pazarı daha da genişletti.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir