US SEC, 300 milyon dolarlık Forsage kripto piramit şemasındaki rol için 11 ücret alıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 1 Ağustos’ta on bir kişiyi, dünyanın dört bir tarafındaki yatırımcılardan 300 milyon dolar toplayan düzmece bir kripto piramit şeması olan Forsage’a dahil olmaları sebebiyle suçladı.

SEC’e gore Forsage, “milyonlarca perakende yatırımcının Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve Binance blok zincirlerinde çalışan akıllı sözleşmeler yöntemiyle işlemlere girmesine müsaade eden bir internet sayfası” olarak başladı.

Bununla beraber, platform kısa sürede bir Ponzi planı şeklinde çalışmaya başladı, zira şüphelenmeyen yatırımcılar başkalarını plana dahil ederek ve yeni yatırımcılar tarafınca eskilerini ödemek için taahhüt edilen yeni varlıkları kullanarak kar elde etti.

Forsage, Eylül 2020’de Filipinler SEC’den ve Mart 2021’de Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Komiseri’nden bir “durdurma ve vazgeçme” bildirimi almıştı.

Plan kurucuları dolandırıcılığı YouTube ve öteki yollarla tanıtmaya devam etmiş olduğu için her iki bildirim de dikkate alınmadı.

Üst düzey bir SEC yetkilisi Carolyn Welshhans şunları söylemiş oldu:

Şikayetin iddia etmiş olduğu şeklinde, Forsage, büyük ölçekte başlatılan ve yatırımcılara agresif bir halde pazarlanan hileli bir piramit şemasıdır. Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blok zincirlere odaklayarak federal menkul kıymetler yasalarını atlatamazlar.

planın dört kurucusu; Vladimir Okhotnikov, Jane Doe, öteki adıyla Lola Ferrari, Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov; ABD merkezli üç dolandırıcının yanı sıra, suçlandı.

Cheri Beth Bowen, Ronald R. Deering, Samuel D. Ellis, Mark F. Hamlin, Va., Carlos L. Martinez, Alisha R. Shepperd ve Sarah L. Theissen şeklinde ötekiler, federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlandı.

Ayrıca, sanıklardan ikisi, Sarah L. Theissen ve Samuel D. Ellis, SEC ile mahkeme haricinde anlaşmayı kabul etti.

İkili suçlamaları ne kabul etti ne de reddetti. Sadece anlaşmaya varma girişimleri mahkemenin onayına tabidir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir