USD Paritesinden Başka Bir Stabilcoin Depeg, Polkadot Tabanlı AUSD Değerinde %98 Kaybediyor – Bitcoin Haberleri

2022, bu yıl dolar değerinden ayrılan sayısız dolar sabitli kripto varlığı olarak, istikrarlı paraların kırıldığı bir yıl oldu. 14 Ağustos’ta Polkadot tabanlı stabilcoin alpaka usd (AUSD) kıymet olarak bir ABD kuruşunun altına düştü, sadece saatler sonrasında 0.95 $ bölgesine geri döndü. Raporlar, Acala protokolünün tehlikeye atıldığını ve bir saldırganın 1,2 milyar AUSD basmayı başardığını söylüyor.

Polkadot’un AUSD Stablecoin’i 1 Dolar Paritesinin Oldukça Altında Kayıyor

USDT, USDC, DAI ve öteki birkaçının yanı sıra, bir takım stabilcoin, ABD doları değerlerini korumak açısından korkulu bir yıl geçirdi. Artık USTC olarak malum terra usd’nin (UST) ayrıştırılması, tüm Terra ekosisteminin çökmesine ve kripto ekonomisinden 40 milyar dolardan fazlasının buharlaşmasına niçin oldu. Bu olayın peşinden Waves’in neutrino usd (USDN), Abracadabra’nın büyülü web parası (MIM) ve Tron’un USDD’si şeklinde stablecoin’ler 1 doların altına düştü.

SADECE IN: Hackerlar, bir istismar kanalıyla Acala Ağı’nda 1,2 milyar $ AUSD bastı.

— Watcher.Guru (@WatcherGuru) 14 Ağustos 2022

Terra’nın USTC’si 1 dolarlık durağan(durgun) parayı asla geri alamazken, USDN, MIM ve USDD, 14 Ağustos 2022’de jeton başına 0,99 ABD doları ile takas ediliyor. Sadece aynı gün, Polkadot tabanlı stabilcoin alpaka USD (AUSD) durağan(durgun) kıymetini yitirdi. Coinmarketcap.com’dan gelen veriler, Pazar günü birim başına ortalama 0,006383 $ ile tüm zamanların en düşük seviyesinin kaydedildiğini gösteriyor. Bu gönderiyi 15:15’te (EST) yazarken, AUSD’nin fiyatı 0.95 $ aralığına geri döndü, sadece ondan sonra kısa sürede 0.01165 $’a düştü.

Polkadot’un Acala Ağı, AUSD’nin tutarındaki büyük dalgalanmalardan derhal ilkin mevzu hakkında tweet attı. Acala Network’ün resmi Twitter sayfasında, “Honzon protokolünün AUSD’yi etkileyen bir yapılandırma sorununu fark ettik” diye yazdı. “Problemi araştırıp hafifletirken Acala’daki operasyonları durdurmak için acil bir oylama yapıyoruz. Ekip, düzgüsel ağ işletimine döndüğümüzde geri bildirimde bulunacağız” dedi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) da AUSD durumu hakkında tweet attı. CZ yazdı:

ACALA protokolü şu anda tehlikede. Görünüşe bakılırsa, iBTC/AUSD havuzunda bir hata vardı ve [the] saldırganın cüzdanında artık bir milyar AUSD’nin üstünde para var. Biz izliyoruz. (AUSD, Binance’de listelenmiyor).

Acala Protokolü, ‘Mühim Oranda AUSD Darphanesi Hatası’ ile Sonuçlanan ‘Yanlış Yapılandırma’ Diyor

Öteki raporların telaşı, bir bilgisayar korsanının 1,2 milyar AUSD basmayı başardığını ve sonuçta stablecoin’in de-pegging vakasına niçin bulunduğunu söylüyor. Saatler sonrasında Acala, büyük miktarlarda AUSD’nin basılmasıyla sonuçlanan bir hata bulunduğunu doğruladı. Ekip Pazar günü yapmış olduğu açıklamada, “Problemi, iBTC/AUSD likidite havuzunun (bugün erken saatlerde yayına girdi) yanlış yapılandırılması olarak belirledik ve bu da mühim oranda AUSD’nin hatalı basılmasına niçin oldu” dedi.

Alpaka usd (AUSD) grafiği 14 Ağustos 2022, 15:49 (EST).

Acala, “yanlış yapılandırmanın düzeltildiğini” ve ekibin hatalı olarak basılan AUSD tokenlerini alan cüzdanları belirlemeyi başardığını söylemiş oldu. Acala bu haberi sabah 07:59’da (EST) yayınladı ve zincirleme bir soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

“Bekleyen Acala topluluğu toplu yönetişim sonucu [the] Hata basımının çözümü, bu takas edilen Acala parachain mahalli jetonları ile beraber Acala parachain’de kalan hatalı bir halde basılan bir USD’nin aktarma dönem dışı bırakıldığını ”diye ekledi. Bu habere karşın, AUSD’nin ABD doları, en azından coinmarketcap.com’un AUSD piyasa verilerine bakılırsa, saat 16:00’da (EST) jeton başına 0.01159$’da kalıyor.

Bu hikayedeki etiketler

0,01165 ABD Doları, 1,2 milyar AUSD, Acala Ağı, ACALA protokolü, AUSD, DAI, depeg, depegging, Honzon protokolü, iBTC/AUSD havuzu, yitirme paritesi, MIM, Yanlış yapılandırma, Polkadot, Polkadot tabanlı stabilcoin, Stablecoin, Stablecoins, USD paritesi, USDC , USDN, USDT, UST, USTC

Alpaka USD’nin (AUSD) Pazar günü 1$ paritesinden düşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir