USDC, USDT’yi üçüncü çeyreğe kadar önder stablecoin olmak için değişiklik yapma yolunda

Arcane Research analistlerine nazaran, piyasa değerine nazaran en büyük ikinci stabilcoin olan USDC’nin USDT’yi geçmesi umut ediliyor.

Aşağıdaki Glassnode grafiği, Eylül 2020’den itibaren her iki token için nispeten paralel gelişme göstermektedir. Bu dönem, Bitcoin Aralık 2020’de önceki 20.000 dolarlık döngü zirvesine tekrardan ulaştığından, son boğa piyasasının başlangıcına kadar olan dönemdi.

USDT’nin piyasa kıymeti büyümesi, bilhassa Mart 2021 ile Haziran 2021 içinde belirli aralıklarla USDC’yi geride bıraksa da USDT, Mayıs 2022’den itibaren keskin bir düşüş yaşadı. Buna karşılık, USDC’nin makro yükseliş trendi bozulmadan kalıyor.

USDC’nin mevcut %70’lik gelişme oranını ve USDT’nin düşüş yörüngesini göz önünde bulundurarak, Arcane Research analistleri “dönüşün” Ekim ayında gerçekleşmesini bekliyorlar.

USDT ve USDC için mevcut piyasa değerleri sırasıyla 65,9 milyar dolar ve 54,8 milyar dolar olup, hem jetonları CoinMarketCap sıralamasında üçüncü hem de dördüncü sıraya yerleştirir.

USDT düşüşte

Mayıs başındaki Terra patlamasından bu yana, yatırımcılar piyasa çalkantısı esnasında güvenli bir halde nakit çıkışı yapmış olduğu için USDT’den ciddi ana para çıkışları oldu.

Tether’in piyasa kıymeti 8 Mayıs’ta 83,2 milyar dolara ulaştı ve arkasından 11 Mayıs ile 28 Mayıs içinde ve 12 Haziran ile 22 Haziran içinde iki ayrı düşüşe yol açtı. ikinci iniş.

Kaynak: CoinMarketCap.com

USDC şeffaflık sunuyor

Yakınsak piyasa değerlerine karşın, USDT işlem hacmi hala USDC’ninkinden fazlaca daha fazladır. Son 24 saatte USDT, 67,6 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahipti ve bu onu en fazlaca işlem gören jeton haline getirdi – zirvelerde, işlem hacmi ikinci sıradaki Bitcoin’in iki katından fazla.

Öte taraftan, USDC’nin son 24 saatteki işlem hacmi 8.8 milyar dolar yada USDT’nin %13’ü olarak geldi.

Bununla beraber, USDC, bilhassa rezervlerinin ayrıntılarıyla ilgili olarak, denetimlere, düzenlemelere ve daha yüksek şeffaflık standartlarına uymak için daha mühim çabalar sebebiyle çoğu zaman “daha ​​güvenli” bir stabilcoin teklifi olarak kabul edilir.

USDC’ye yönelik son eleştiriler, ihraç eden şirket Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire’yi 14 Temmuz’dan itibaren tertipli aylık biriki raporları yayınlayarak şeffaflığı artırmaya sevk etti.

Son olarak rapor, %24’ü “düzenlenmiş finansal kuruluşlarda” tutulan nakitten ve %76’sı USTreasury Securities’den oluşan toplam 55.703.500.691 $ biriki varlık gösterdi. 30 Haziran’da toplam biriki varlıkları, dolaşımdaki arzı 134 milyon doların birazcık altında aştı.

USDC’nin sıkıntılı piyasa koşullarında savaşım etmiş olduğu iddialarına cevap olarak Allaire, firmanın en kuvvetli finansal konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

USDT ve USDC De Pegging

Mayıs ayındaki Luna/UST patlaması esnasında USDC ve USDT de dolardan sabitlendi. USDT 0,97 dolara kadar düştü ve sabitini 1 dolara kurtarması neredeyse iki ay alırken, USDC neredeyse anında sabitini geri aldı – kendisini sektör için “daha ​​istikrarlı” durağan(durgun) para olarak sağlamlaştırdı.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir