USDC ve USDT pazar oranı için savaşırken, Stablecoin savaşları kızışıyor

Bu senenin başlarındaki Terra Luna krizinden bu yana, stablecoin ekosisteminde bir sarsıntı yaşandı.

Çöküşü esnasında, TerraUSD (UST), neredeyse bir gecede yok olan 18 milyar doların birazcık üstünde bir piyasa değerine sahipti.

Kaynak: CoinMarketCap

Terra’nın UST’si, mandalını kaybetmeden ilkin Kasım 2021 ile Mayıs 2022 içinde hızla pazar oranı kazanmıştır. Terra’nın düşüşe geçmiş olduğu sırada, UST, Tether(USDT) ve Circle’ın USD Coin’inin (USDC) arkasındaki piyasa kıymeti bakımından üçüncü en büyük stablecoin’di.

USDT, USDC’nin neredeyse iki katı piyasa kıymeti ile açık ara öndeydi. Stabilcoin endüstrisinin birleşik piyasa kıymeti şu anda 170 milyar dolardan fazlaydı.

Kaynak: CoinMarketCap

Bugün, stabilcoin piyasası toplam 153 milyar dolar değerinde ve en önde gelen iki oyuncu hala USDT ve USDC. Bununla beraber, aşağıdaki grafikte görüldüğü benzer biçimde, önde gelen jetonlar arasındaki boşluk mühim seviyede kapanmıştır. Grafik, her bir tokenin tüm kripto pazarındaki hakimiyetini gösteriyor. USDC ve USDT beraber toplam kripto piyasası değerinin ortalama %12’sini oluşturuyor.

Kaynak: TradingView | Turuncu – USDT | Mavi – USDC | Mor – BUSD | Turkuaz – DAI | Sarı – TUSD

Tether, Mayıs ayından bu yana 16 milyar doların üstünde piyasa kıymeti kaybederken, USDC 4 milyar dolar büyüdü. Piyasa hakimiyeti açısından, her ikisi de Ağustos başlangıcında mahalli bir düşük seviyeye ulaşmadan ilkin Haziran ayında zirve yapmış oldu.

Bununla beraber, son birkaç hafta içinde, her iki token de piyasa değerleri durağan(durgun) kalırken genel kripto piyasası hakimiyetinde bir canlanma görmeye başladı. Önde gelen stabilcoinlerden istikrarlı bir halde ihraç edilmesinin yanı sıra zayıflayan bir pazar, birleşik hakimiyetlerini %40 oranında artırdı.

Kaynak: TradingView

Bu süre süresince, oldukca sayıda öykü, her iki tokenin de dolaşımdaki arzını etkiledi. Tether, batkı, uygunsuz denetimler ve yanıltıcı bir gömü iddialarıyla savaşım etmeye devam ediyor. Bununla birlikte Circle, Tornado Cash ile bağlantılı herhangi bir adresi “kara listeye alma” kararları sebebiyle eleştirilerle savaşım etmek mecburiyetinde bırakıldı.

Çarşamba günü, Circle, basın açıklamasına bakılırsa “Perakende ve kurumsal USDC’ye dayalı ürünler için bir ağ geçidi olarak Bybit’in büyümesini hızlandırmaya destek olmak” için Bybit ile bir ortaklık duyurdu.

Opsiyonlar ve vadeli işlemler benzer biçimde türev sözleşmeler ilk olarak USDT’de kapatılır, bu yüzden $USDC ile ödenen seçenekleri etkinleştirme hareketi, Circle’ın Tether ile açığı daha da kapatmaya emek harcaması için agresif bir harekettir.

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, “USDC’ye daha çok erişim ve benimsemeyi teşvik etme çabalarımızda bir ortak olarak Bybit’e haiz olmaktan coşku duyuyoruz” dedi.

Stablecoin’ler de son birkaç haftadır borsalardan hızla ayrılıyor, bu durum boğa piyasalarında nadiren oluyor, sadece kripto kışında yaygın.

USDC USDT’yi çevirecek mi, yoksa Binance USD (BUSD) her ikisine de meydan okumak için arkadan gelebilir mi? BUSD’nin şu anda 19 milyar dolarlık bir piyasa kıymeti var sadece ilk ikisinden daha süratli büyüyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir