Vali, Zimbabwe Biriki Bankası ‘CBDC’nin Kabulü İçin Bir Yol Haritası Geliştirdi’ Diyor – Fintech Bitcoin News

Zimbabwe merkez bankası başkanı John Mangudya geçtiğimiz günlerde kuruluşunun “CBDC’nin benimsenmesi için bir yol haritası geliştirdiğini” söylemiş oldu. [central bank digital currency] Zimbabve’de.” Mangudya ek olarak iki fintech girişiminin merkez bankasının fintech düzenleyici sanal alanına kabul edildiğini deklare etti.

Paydaşların Görüşleri İstenen

Zimbabwe Biriki Bankası’nın (RBZ) bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmanın fizibilitesini araştırma niyetini açıkladıktan ortalama altı ay sonrasında, bankanın başkanı John Mangudya kısa süre ilkin merkez bankasının öngörülen dijital para birimi için bir yol haritasına haiz bulunduğunu deklare etti. para birimi. Bankanın yol haritası geliştirmesinin, hükümetin Kasım 2021’de almış olduğu CBDC kararıyla uyumlu bulunduğunu söylemiş oldu.

Gene de Mangudya, senenin ikinci para politikası açıklamasında RBZ’nin artık paydaşların görüşlerini almaya istekli bulunduğunu öne sürdü. Dedi ki:

Paydaşların CBDC yolculuğundaki görevi oldukca önemlidir ve bu bağlamda Banka, CBDC hakkında yakında yayınlanacak bir kamu istişare belgesi geliştirmiştir. İstişare belgesi, CBDC’nin potansiyel yararları ve riskleri hakkında geniş ve saydam bir halk diyaloğunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

RBZ’ye gore, belge yayınlandıktan sonrasında halk, istişare belgesi hakkında yorum yapma fırsatına haiz olacak. Mangudya, bunun istişare belgesinin yayınlanmasından sonraki 90 gün içinde yapılması icap ettiğini söylemiş oldu.

İstişare belgesinin yanı sıra, RBZ ek olarak “CBDC hakkında tüketici idrak anketleri gerçekleştirecek”. İki teşebbüsten elde edilmiş bulgular “Bankanın CBDC ile ilgili pilot programlara girmesini sağlayacak.”

Fintech Regulatory Sandbox’a Kabuller

Ayrıca, aynı açıklamada, RBZ valisi iki fintech firmasının; şu demek oluyor ki Llyod Crowd Funding ve Uhuru Innovative Solutions, fintech düzenleyici sanal alanına kabul edildi. Bu iki şirketten Llyod Crowd Funding, 2023’e kadar sürecek sandbox operasyonlarına şimdiden başlamışken, Uhuru Innovative Solutions’ın yakında düzenleyici testlere başlaması umut ediliyor.

Mangudya’ya gore, iki girişimin kabulü ve “düzenleyici testlerin başlatılması, Banka’nın görevli inovasyonu teşvik etme taahhüdünün bir işaretidir.”
Hem de, düzenleyici testlerden elde edilmiş sonuçların, RBZ’ye “ülkede finansal teknoloji için uygun bir düzenleyici çerçevenin oluşturulmasında eleştiri kanıtlar” sağlaması umut ediliyor.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir