Velodrome, ekip üyesi Gabagool’dan 350 bin dolarlık çalıntı parayı geri aldı

Bir tecim ve likidite piyasası olan Velodrome Finance, 4 Ağustos’ta çalınan 350.000$’ın geri alındığını duyurdu. Sadece, iç soruşturmalar, sözde Gabagool takma adını kullanan önde gelen bir ekip üyesinin vakaya dahil olduğuna işaret edince, vaka buruk bir hal aldı.

4 Ağustos’ta, Velodrome’un maaşlar benzer biçimde fonları işletmek için ayrılmış yüksek kıymetli cüzdanlarından biri, firmanın gömü multisig cüzdanına aktarılmadan ilkin 350.000$’ı boşalttı. Daha sonraki bir iç soruşturma, saldırganın kimliğini ortaya çıkardı ve bu da firmanın tüm ganimeti geri almasına izin verdi. Velodrome’un resmi açıklaması şunları ortaya koydu:

“Hayal kırıklığımızla beraber, saldırganın ekip arkadaşı Gabagool bulunduğunu öğrendik.”

Birçok üye önde gelen kodlayıcıyı desteklemek için gelirken, Gabagool, Velodrome’un soruşturmasının peşinden ona karşı meydana getirilen topluluğa sahiplendi.

Velodrome’dan ekip cüzdanı istismarına ilişkin araştırmamıza ilişkin bir güncelleme. pic.twitter.com/sz1ePStcT0

— Velodrome (,) (@VelodromeFi) 13 Ağustos 2022

Vahiyden ortalama altı saat sonrasında Gabagool, kendisini hırsızlığa girişim etmeye iten çeşitli vakaları açıklayan bir not yayınladı. Velodrome’un en büyük hatası, cüzdanının hususi anahtarının sahipliğini Gabagool da dahil olmak suretiyle beş kişiye vermekti.

Gabagool, öteki birçok yatırımcı benzer biçimde, 2022 kripto çöküşü esnasında büyük oranda para yitirdi. Kayıpları telafi etmek için Gabagool, yalnızca Ether’e (ETH) dönüştürmek ve Tornado Cash’e göndermek için çeşitli kripto para birimlerinde 350.000 doları çekme mevzusunda telaşlı bir karar verdi.

Velodrome hırsızlığına haiz Gabagool notu. Kaynak: Twitter

Gabagool çalınan fonları iade etmeye karar verdiğinde, Velodrome müfettişleri “benim katılımımı esasen keşfettiklerini ortaya çıkardılar.” Notu şu sözlerle sonlandırdı:

“Söyleyecek fazla bir şey yok. Son aşama aptalım, kendimde inanılmaz derecede hayal kırıklığına uğradım ve (açıkçası) sonraki adımdan güvenilir değilim, yasal olarak.”

Öte taraftan Velodrome, sonraki adımları belirlemek için hukuk müşaviri ile beraber çalıştığını deklare etti. İleriye dönük olarak, Velodrome ekip üyelerinden hususi anahtarların sahipliğini iptal etmeye ve bunun yerine tüm parasal işlemler için gnosis kasaları kurmaya karar verdi.

İlgili: BlueBenx çalışanları kovdu, 32 milyon dolarlık hack’e atıfta bulunarak para çekmeyi durdurdu

Brezilyalı bir kripto para ödünç verme platformu olan BlueBenx de bir saldırıyla karşılaştı, sadece peşinden gelenler Velodrome Finance ile kıyaslanamazdı. BlueBenx’in 32 milyon dolar tükettiği iddia edilen bir hack saldırısının peşinden 22.000 kullanıcısının tamamının fonlarını geri çekmesini engellediği bildirildi.

Saldırıyla ilgili hiçbir detay açıklanmazken, oldukça sayıda yatırımcı mevzuyla ilgili kaşlarını kaldırdı ve bir tanesi şunları söylemiş oldu:

“Bence bunun bir dolandırıcılık olma olasılığı yüksek şundan dolayı tüm bu hacker saldırısı hikayesi bir sürü saçmalık benzer biçimde görünüyor, onların uydurmuş olduğu bir şey.”

Yatırımcılar arasındaki itimat eksikliği, oldukça sayıda kripto platformunun son zamanlarda kullanıcılara daha ilkin vaat edilen getiri getirilerini yerine getirme mevzusundaki yetersizliklerini gizleyerek fon çekmeyi durdurmasından meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir