Veriler ABD’nin ‘teknik durgunlukta’ söylediği benzer biçimde Bitcoin fiyatı 23 bin dolar ile savaşıyor

Bitcoin (BTC), ABD’nin yeni bir resesyona girip girmediği mevzusundaki kafa karışıklığı sebebiyle 28 Temmuz Wall Street açılışında daha çok yitik zemini geri kazanmıştır.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Analistler, GSYİH baskısında ABD için durgunluk çağrısı yapıyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, önceki gün Federal Biriki faiz artışının peşinden destek için 23.000 $’ı kontrol ederken BTC/USD’yi takip etti.

Momentum, art arda ikinci çeyrekte düşen ABD GSYİH verilerinden yararlanarak ekonomide resesyon için lüzumlu şartları karşıladı.

GSYİH ikinci çeyrekte daralırken ABD Ekonomisi teknik durgunlukta. Senenin ilk üç ayındaki %1,6’lık düşüşün peşinden, yatırımlar ve konut yatırımları büyümeden çıkarıldığında, ikinci çeyrek GSYİH senelik %0,9 oranında düştü. pic.twitter.com/5cXb6uNyWT

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 28 Temmuz 2022

Sadece, hem Fed başkanı Jerome Powell hem de Beyaz Saray’ın, her ikisi de herhangi bir resesyon gelmediği ve hatta öngörülmediği mevzusunda ısrar eden yorumları yardımıyla durum belirsizliğini koruyor.

“Powell, ABD’nin resesyonda olmadığını belirtirken, GSYİH sayıları arka arkaya iki çeyrek negatif gelişme verdi, bu da ABD’nin resesyonda olduğu anlamına geliyor!” Cointelegraph yazarı Michaël van de Poppe, o günkü garip statükoyu özetledi.

ABD hisse senetleri yatay bir açılış yaparken, Bitcoin bir gecede 23.450 $’a ulaştıktan sonrasında genel yörüngesinde kararsız kaldı.

Van de Poppe, ekonominin durumu ne olursa olsun, BTC tüccarlarının yalnızca son olarak haberlere bakılırsa hareket etmemesi icap ettiğini de sözlerine ekledi.

Bir başka Twitter gönderisinin haricinde, “Artık ABD Birleşik Devletleri’nin bir durgunluk içinde bulunduğunu biliyoruz, bu tecim stratejilerimizi ayarlamamız gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır! Durgunluk ifadesi, üstünde çalışabileceğiniz herhangi bir değişkeni temsil etmiyor” dedi.

Ayrıca, tüccar ve analist Gareth Soloway, Fed’in faiz artırımları yardımıyla daha derin bir resesyon kaçınılmaz olduğundan riskli varlık yatırımcıları için daha zor zamanların geleceğini tahmin etti.

#GSYİH -%0.9 çıkıyor. Yatırımcılar düşen #Doları ve #FederalReserve’in artık oranları agresif bir halde artıramaması ihtimalini sevdikçe, piyasalar ilkin satar, peşinden yükselir. Bu yüzden piyasa, Fed’in bizi fena bir resesyondan çıkaramayacağını anlayana kadar şimdilik risk alın. #Bitcoin

– Gareth Soloway (@GarethSoloway) 28 Temmuz 2022

Onun görüş açısı, aynı şekilde “makro düzeyde, en kötüsünün hemen hemen gelmediği” mevzusunda uyaran zincir üstü analitik deposu Araç-gereç Göstergeleri tarafınca tekrarlandı.

GSYİH rakamlarının iyi olacağını düşünen yada @WhiteHouse’un GSYİH’den günler ilkin yeni bir durgunluk tanımı yayınlamasının rastlantı olduğuna inanan hepimiz hayal görüyor. Bir durgunluk emareleri var. Yakın vadede, BMR devam ediyor. Makro düzeyde, en kötüsü hemen hemen gelmedi. pic.twitter.com/rv3M2bNZAf

— Araç-gereç Göstergeleri (@MI_Algos) 28 Temmuz 2022

Popüler analitik hesabı Blockchain Backer, “Bu, art arda iki çeyrek negatif GSYİH büyümesiyle ABD için bir durgunluğun teknik tanımını karşılıyor.”

“Bu bir ön baskı ve iki kez daha revize edilecek. Sadece bugün itibariyle ABD teknik olarak resesyonda.”

4.000 doların üstündeki Ethereum uzun hedefi görünüyor

Makro havayı kripto fiyatına çevirerek, hem Bitcoin hem de Ether (ETH) için potansiyel uzun fırsatlar netleşiyordu.

İlgili: BTC fiyatı 23.4 bin dolara yükseldikten sonrasında Bitcoin ‘ayı piyasası rallisi devam ediyor’

Crypto Chase için, BTC/USD özlemi 22.300 dolardan aslına bakarsanız mümkündü, buna karşın 200 haftalık trend çizgisi 22.800 dolar benzer biçimde temel hareketli ortalamaların (MA) altında.

Takipçilerine, “Gelecek günlerde bu fiyatın süratli çalışmasını geçersiz kılarsak şaşırmam” dedi.

“4080$’ı hedeflemek için mahalli likiditenin üstünde kabul görmeyi izleyeceğim~ Bu, BTC ile 23,2-23,5K’ya (piyasa verirse potansiyel uzun opp 22,3K~’da) itiş ile ilişkilidir. İzlenecek oldukça şey var.”

ETH/USD, faiz artırımı duyurusundan bu yana 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.530$’ın üstünde kalmış olarak gün içinde 1.676$’a terfi etti.

ETH/USD 1 saatlik mum grafiği (Binance). Kaynak: TradingView

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir