Victoria polisi, suçlulardan kripto varlıklarını ele geçirmek için ‘daha çok güç’ alacak

Avustralya’daki Victoria Polisine yakında suçlulardan kripto para birimi ve dijital varlıklara el koyma ve platformları şüpheliler hakkında informasyon vermeye zorlama mevzusunda yeni yetkiler verilecek.

Victoria başbakanı Daniel Andrews tarafınca 2 Ağustos’ta gösterilen bir açıklamaya bakılırsa, eyaletteki organize suçları çökertmek amacıyla Büyük Kabahat ve Cemiyet Güvenliği Mevzuatı Değişikliği Yasası 2022 kapsamında Salı günü parlamentoya yeni yasalar getirildi.

Yeni yasa tasarısının, dijital kripto para birimlerinin organize suçlar tarafınca artan kullanımına cevap olarak, yetkililere dijital varlıkları belirleme ve el koyma mevzusunda “daha ​​fazla güç” vermesi umut ediliyor.

Yasalar ek olarak, kripto borsalarının, bankaların yapmış olduğu benzer biçimde cezai soruşturmalara destek olmak için detayları ifşa etmesini gerektirecektir.

“Şu anda bankaların yapması ihtiyaç duyulan şüpheliler hakkında informasyon vermeye ve dijital ‘cüzdanlara’ el koymaya kripto para platformlarını zorlayabilecekler.”

Ek olarak, polise arama emirlerini yerine getirirken elektronik veri elde etmek için daha çok arama yetkisi verecek ve suçlunun “müsadere edilen malını” suçun mağdurlarını tazmin etmek için daha kolay kullanılabilir hale getirecektir.

Piper Alderman’da dijital varlık uzmanı olan Michael Bacina, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Tasarının metni hemen hemen kamuya açıklanmadığı için görmüş olduğu zorluklardan birinin, eyalet ve federal sınırları aştığında dijital varlıklar için yasama yapmak bulunduğunu söylemiş oldu. .

“Dijital varlıklar için yasama zorluğu, devlet yargı yetkisinin çoğu zaman sınırda durmasıdır, bu yüzden değişik devletler ve ülkeler içinde yaklaşım tutarlılığının sağlanması oldukça önemlidir.”

Bacina ek olarak, polisin “dijital cüzdanların hususi anahtarlarına el koyma ve hususi anahtarları güvence altına alma teknolojisi mevzusunda uygun eğitime” ihtiyacı olacağını, sadece dijital varlıklarda işlem icra eden suçluların “işlemlerin değişmez bir iz bırakması sebebiyle polise suçla mücadelede kıymetli bir vasıta sağladığını” kaydetti. vakadan sonrasında değiştirilmesi son aşama zorluk derecesi yüksek bir kamu defterine ilişkin kanıt. ”

Victoria Polis Bakanı Anthony Carbines, suçluların stratejilerini geliştirdiğini kabul etti ve “polisimizi yeni kabahat işleme yollarına cevap vermesi için yetkilendirmekte aynı hızda olmamız icap ettiğini” belirtti.

İlgili: Kamu kurumlarının %74’ü kripto soruşturmaları için yetersiz hissediyor: Rapor

Bu senenin başlarında, popüler kripto seyretme aracı Chainalysis, 2022 başlarından itibaren yasadışı faaliyetlerle ilişkili cüzdan adresleri tarafınca minimum 10 milyar dolarlık kripto para biriminin tutulduğunu tahmin ediyor.

Sadece Bacina, analitik firmasının kripto varlık ekosisteminde yasa dışı kullanımın en düşük oranda bulunduğunu da bildirdiğini belirtti ve “dijital varlıkların yasa dışı kullanımını daha da azaltmak, yalnızca dijital varlık ve kripto para ekosistemine daha çok itimat aşılayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir