Vitalik Buterin, anonim NFT sahipliği için gizli saklı adresler öneriyor

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, gizlilik özelliklerini değiştirilemez token yada NFT işlemlerine dahil etmek için “düşük teknolojili bir yaklaşım” olabileceğini öne sürdü.

Ethereum araştırma kanalında Pazartesi günü gösterilen bir gönderide Buterin, Merkle ağaçları ve Sıfır-Informasyon Özlü Etkileşimli Olmayan Informasyon Argümanları yada zk-SNARK’ların kendi çözümünü önerirken ERC-721 belirteçleri için gizli saklı adresler için daha karmaşık bir yöntem bulunduğunu ima etti. Ethereum kurucu ortağı, bunun yerine akıllı sözleşme cüzdanlarının, gönderenin adreslerini üçüncü taraflara esasen maskelemesine izin verecek bir yöntem içerebileceğini önerdi.

“Mesela. Benden (yeni haiz) başka kimse yeni sahibin kim bulunduğunu göremeden vitalik.eth’e bir NFT gönder,” dedi Buterin.

Düşünce: ERC721’ler için gizli saklı adresler.

NFT ekosistemine mühim oranda gizlilik eklemek için düşük teknolojili bir yaklaşım.

Böylece örn. benden (yeni haiz) başka kimsenin yeni sahibinin kim bulunduğunu görmemesi için vitalik.eth’e bir NFT gönderin.https://t.co/UdqK6NAYjn

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 8 Ağustos 2022

Buterin, bu yöntemi kullanarak göndericilerin aktarma zinciri vasıtasıyla “5-50 kez ücret ödemeye kafi gelecek kadar ETH” eklemesi icap ettiğini belirtti. Sadece, “kim bilir hususi arama yapanları yada bir halde blok oluşturucuları içeren daha iyi bir genel çözüm vardır” diye ekledi.

İlgili: Vitalik: Merkezi USDC, çekişmeli ETH hard forklarının geleceğine karar verebilir

Blok zincirinde yarı anonimlik ve şeffaflık arasındaki dengeyi bulmak, kripto alanı büyümeye devam ettikçe birçokları için zor oldu. Ocak ayında Cointelegraph, kullananların IP adreslerini NFT pazar yeri OpenSea ve MetaMask’tan kaydırdığını bildirdi.

Buterin, 7 Ağustos Pazar gününden 14 Ağustos Pazar gününe kadar Kore Blockchain Haftası’nda konuşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir