Vitalik Buterin, Feysbuk’un metaverse’sinin ‘tekleme yapacağını’ söylüyor

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, şirketlerin bir Metaverse yaratmaya yönelik mevcut girişimlerinin hiçbirinin “herhangi bir yere” gittiğine inanmıyor, Meta’nın “yanlış ateşleneceğine” inandığına işaret ediyor.

Dialectic’in kurucu ortağı Dean Eigenmann’ın, risk sermayedarlarının ideal bir metaverse’yi neyin oluşturduğu mevzusunda yanlış olabileceğine inanan bir tweet’ine cevap veren Buterin, “Metaverse gerçekleşeceğine” inansa da, mevcut hiçbir şeyi düşünmediğini söylemiş oldu. Mark Zuckerberg’in Meta’sı benzer biçimde şirketlerin girişimleri “her yere gidiyor”.

“Metaverse” gerçekleşecek, sadece metaverse’yi kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gideceğini sanmıyorum. https://t.co/tVUfq4CWmP

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 30 Temmuz 2022

Metaverse, çoğu zaman toplumsal bağlantıya odaklanan, bazıları eninde sonunda artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) ile güçlendirilmek isteyen, yüksek düzeyde etkileşimli bir 3D çevrimiçi dünya olarak tanımlanır.

Buterin’in yorumları, kısa sürede Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) benzer biçimde blockchain teknolojisinde başlatılan bir takım başarı göstermiş metaverse projesine karşın geldi. Sadece Buterin, kullanım durumlarının hala net olmadığını belirterek, Meta’nın bir metaverse oluşturma girişiminin mevcut haliyle başarı göstermiş olacağını düşünmediğini de sözlerine ekledi.

“Hemen hemen ‘meta veri deposu’ tanımını hakkaten bilmiyoruz, insanların gerçekte ne istediğini bilmek için oldukca erken. Şu demek oluyor ki Feysbuk’un şimdi yarattığı her şey yanlış ateşlenecek. ”

Meta, meslektaşlarının bağlantı kurması ve fikirler üstünde ortaklık yapması için bir VR odası olan Meta Horizons Workroom benzer biçimde bir takım AR ve VR uygulaması geliştirdi. Meta ek olarak, kullananların ses ve video kaydederek ve sanal dünyalarla çevrili olarak meta veriye bağlanmasına olanak tanıyan birinci nesil akıllı gözlükler de üretti.

Benim eleştirim “Metaverse Wikipedia, Metaverse Encyclopedia Britannica’yı yenecek”ten daha derin. Hemen hemen “meta veri deposu”nun tanımını hakkaten bilmiyoruz, insanların gerçekte ne istediğini bilmek için oldukca erken. Şu demek oluyor ki Feysbuk’un şimdi yarattığı her şey yanlış ateşlenecek.

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 31 Temmuz 2022

Öteki eleştirmenler, Meta ve Microsoft tarafınca önerilenler benzer biçimde merkezi meta veri tabanlarının, bu meta veri tabanları içindeki mal ve hizmetlerin sahipliğinin ademi merkeziyetçiliğini etkileyebileceği görüşündedir.

Öte taraftan, Decentraland ve Sandbox benzer biçimde metaverse geliştiricileri, daha saydam, kapsayıcı, merkezi olmayan ve demokratikleştirilmiş metaverse’ler meydana getirmeye odaklanan Open Metaverse Alliance’ı (OMA3) başlatmak için birkaç Web3 projesiyle bir araya geldi.

İlgili: Oyuncuların %34’ü, geri tepmeye karşın meta veri tabanında kripto kullanmak istiyor

Metaverse Standartları Forumu (MSF) da bu değerler üstüne inşa etmeye ve daha açık ve beraber çalışabilir bir metaverse için standartlar meydana getirmeye çalışır. MSF’ye üye olan 35 teknoloji şirketi içinde Meta, Microsoft, Nvidia, Alibaba, Unity ve Sony içeriyor.

Bu, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in geçen yıl Ekim ayında paydaşlara yazdığı mektubu iyi yansıtıyor ve Metaverse’in web için bir sonraki bölüm bulunduğunu söyleyerek, “Biz bir toplumsal medya şirketi olarak görülüyoruz, sadece DNA’mızda bir insanları birbirine bağlamak için teknoloji geliştiren bir şirket ve metaverse bir sonraki sınır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir