Vitalik: Metaverse ‘Olacak’ Fakat Meta’nın ‘Tekleme Meydana getirecek’

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’e bakılırsa, Meta’nın metaverse’i köşeye sıkıştırma girişimi, büyük seviyede “yanlış ateşlenecek” bu sebeple kimse terimin gerçekte ne anlama geldiğini bulamıyor.

Metaverse’in iyi mi görünebileceğini tartışan bir Twitter dizisinde, şu anda devam eden kurumsal projelerin ümit verici görünmediğini söylemiş oldu ve firmanın eski adını kullanarak Mark Zuckerberg tarafınca kurulan ve yönetilen teknoloji devi Meta’yı bilhassa belirtti.

Buterin bir tweet’te “Hemen hemen ‘metaverse’ tanımını hakkaten bilmiyoruz, insanların gerçekte ne istediğini bilmek için oldukca erken” dedi. “Kısaca Feysbuk’un şimdi yarattığı her şey yanlış ateşlenecek.”

Benim eleştirim “Metaverse Wikipedia, Metaverse Encyclopedia Britannica’yı yenecek”ten daha derin. Hemen hemen “meta veri deposu”nun tanımını hakkaten bilmiyoruz, insanların gerçekte ne istediğini bilmek için oldukca erken. Kısaca Feysbuk’un şimdi yarattığı her şey yanlış ateşlenecek.

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 31 Temmuz 2022

Metaverse, çoğu zaman, insanların sanal gerçeklik kulaklıkları ve artırılmış gerçeklik biçimleri kullanarak etkileşime girmiş olduğu, sürükleyici 3B dünyalar ve çevrimiçi topluluklar çevresinde merkezlenen günümüz internetinin bir evrimi olarak tanımlanır.

Buterin, şirketlerin metaverse’i iyi mi tasarım ettikleri mevzusunda satılmıyor olsa da, kuruluşunu günümüz teknolojisinin ilerlemesinde bir halde kaçınılmaz bir adım olarak tanımladı.

Buterin, “‘Metaverse’ gerçekleşecek,” diye devam etti. “Fakat metaverse’yi kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gideceğini sanmıyorum.”

“Metaverse” gerçekleşecek, sadece metaverse’yi kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gideceğini sanmıyorum. https://t.co/tVUfq4CWmP

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 30 Temmuz 2022

Meta verinin iyi mi şekilleneceği mevzusunda, şirketlerin merkezi otoritesi ile blok zinciri teknolojisinin sağlamış olduğu merkezi olmayan iyelik biçimleri içinde bir gerilim var. Son zamanlarda, Microsoft, Meta ve Sony benzer biçimde firmalar ayrı bir ittifak duyurdukça, bir grup Web3 şirketi metaverse için standartlar oluşturmak amacıyla bir araya geldi.

Sandbox şu anda NFT’lerin mülkiyetine bağlı sanal arazi parselleriyle en popüler Web3 metaverse projelerinden biridir. Ve Bored Ape Yacht Club’ı yaratan Yuga Labs, kendi metaverse oyun projesinin ilk aşamalarında, Otherside, kısa sürede bu sanal dünyanın ilk bakış teknoloji demosuna ev sahipliği yapıyor.

Metaverse terimi ilk olarak 1992’de Neal Stephenson tarafınca yazılan bir bilim kurgu romanı olan “Snow Crash”te ortaya çıktı. “Bilgisayar tarafınca oluşturulan bir evren” için kullanılan terim, bir takım gözlük ve kulaklık vesilesiyle bir karaktere aktarıldı.

Meta’nın metaverse için resmi teklifi, firmanın Ekim ayında Feysbuk’tan Meta’ya adını değiştirmesiyle başladı. Tekrardan markalaşma, firmanın 2014 senesinde oyun ağırlıklı VR kulaklıklar üreten bir şirket olan Oculus’u 2 milyar dolara satın almasını takip etti.

Zuckerberg geçen yıl “Metaverse’in web için bir sonraki bölüm olduğuna inanıyorum” dedi. “Bugün bir toplumsal medya şirketi olarak görülüyoruz, sadece DNA’mızda insanları birbirine bağlamak için teknoloji geliştiren bir şirketiz ve metaverse bir sonraki sınır.”

Firmanın son kazanç raporunda Meta, metaverse hususi kısmı olan Feysbuk Reality Labs’ın (FRL) ikinci çeyrekte 2,81 milyar dolar kaybettiğini deklare etti. Ve geçen yıl şirket, metaverse için yazılım, teknoloji ve içerik geliştirmek için 10.2 milyar dolar yitirdi.

Zuckerberg, “Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde açıkçası oldukca pahalı bir girişim” dedi. “Fakat metaverse, iyi mi yaşadığımızın her bölümünde daha mühim hale geldikçe… Bunu inşa etmede mühim bir rol oynadığımız için mutlu olacağımızdan inanırım.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir