Vitalik, sahibinin kimliğini gizlemek için ‘gizli saklı adresler’ kullanan hususi NFT’ler önerir

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, sahibinin blok zinciri verileri vasıtasıyla bilinmeyeceği hususi NFT’ler fikrini önerir.

Konsept, “zk-SNARKs için ERC721 Uzantısı” eklemeye odaklanan bir Ethereum Araştırma gönderisine eklendi.

Düşünce: ERC721’ler için gizli saklı adresler.

NFT ekosistemine mühim oranda gizlilik eklemek için düşük teknolojili bir yaklaşım.

Böylece örn. benden (yeni haiz) başka kimsenin yeni sahibinin kim bulunduğunu görmemesi için vitalik.eth’e bir NFT gönderin.https://t.co/UdqK6NAYjn

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 8 Ağustos 2022

zk-SNARK’lar için ERC721 uzantısı

ERC721’in (NFT standardı) uzantısı, kendi metodolojisinin hususi POAP’lerden bahsederken “Vitalik’in tarif etmiş olduğu şeyin tam olarak uygulanması” olduğuna inandığını belirten Nerolation tarafınca önerildi.

Vitalik, SBT konseptini dünyaya tanıtan makalesinde hususi Soulbound jetonlarına (SBT’ler) olan potansiyel ihtiyaçtan bahsetti. Belirtti,

“Gizlilik, bu tür bir ekosistemin iyi çalışmasının mühim bir parçası… Gelecekte bigün aşı olmak POAP olursa, yapabileceğimiz en fena şeylerden biri POAP’ın otomatikman reklamının yapıldığı bir sistem oluşturmak olur… tıbbi kararlarının kendi toplumsal çevrelerinde havalı görünen şeylerden etkilenmesine izin vermek.”

ZK-SNARK uyumlu ERC721 belirteçlerinin kullanılması önerisi, kullanıcının adresinin bir karmasını, belirteç kimliğini ve kullanıcının sırrını içeren gizli saklı adresleri kullanarak bunu çözmeye çalışır.

Bilgiler hemen sonra zincir üstündeki bir Merkle ağacına eklenmiş olur ve belirteçler “kullanıcının Merkle ağacındaki yaprağından türetilen bir adreste” saklanır.

Belirtecin (NFT) sahipliğini kanıtlamak için, bir adresin gizli saklı adrese “hususi bir anahtara erişim” vermesi gerekir, böylece bir bildiri imzalandığında, harmanlanmış bilgiler Merkle ağacının bir yaprağına iletilebilir. Dönem hemen sonra “doğrulama için hesaplanmış ve kullanıcı tarafınca sağlanan kökleri” karşılaştırabilecektir.

tertipli gizli saklı adresler

Nerolation’a verdiği yanıtta Vitalik, soruna “oldukca daha hafifçe teknoloji” kullanacak daha zarif ve rahat bir çözüm olduğuna inandığını deklare etti. Karmaşık Merkle ağaçlarına gerek kalmadan “tertipli gizli saklı adresler” kullanmayı önerdi.

Vitalik, her kullanıcının, düzgüsel gizli saklı adreslerde yaygın olarak yapıldığı şeklinde, yeni bir hususi anahtar oluşturmak için eliptik bir eğri grubunun temel noktası olarak kullanılabilecek bir hususi anahtarı bulunduğunu deklare etti.

Ondan sonra bir “tek seferlik gizli saklı anahtar” oluşturulabilir ve eşleştirilmiş ortak anahtar eliptik eğrinin tabanından türetilebilir.

Gönderici ve alıcı hemen sonra hususi ve gizli saklı anahtarları birleştirerek “paylaşılan bir sırrı hesaplayabilir”.

Yukarıdaki bilgiler bir araya getirilerek bu paylaşılan sır kullanılarak yeni bir adres oluşturulur.

Gönderici, Vitalik sonucuna gore bu adrese bir ERC20 belirteci gönderebilir;

“Alıcı, gönderilen tüm Svalue’ları tarayacak, her bir Svalue için karşılık gelen adresi oluşturacak ve bir ERC721 jetonu içeren bir adres bulursa, adresi ve anahtarı kaydedecek, böylece ERC721’lerini takip edebilecek ve gelecekte süratli bir halde gönderebilecekler. ”

Vitalik, “ERC721 için bir “anonimlik seti” yaratma imkanı olmadığı için Merkle ağaçlarının yada ZK-SNARK’ların gereksiz bulunduğunu iddia etti. Onun yöntemi, zincir üstündeki verilerin bir ERC721’in bir adrese gönderildiğini göstereceği, sadece belirtecin geçerli sahibini ortaya çıkarmayacağı anlamına geliyor.

ilgili maliyetler

Çözüm, Ethereum ana ağında ergonomik olmayan bir maliyetle geliyor. Vitalik’in yöntemine dahil olan gaz ücretleri, gönderenin “daha çok göndermek için 5-50 kez ücret ödemeye kafi gelecek kadar ETH göndermesini” gerektirebilir.

Vitalik’in çözümünün daha zarif bir uygulama olup olmadığına karar vermek için Ethereum açık kaynak topluluğuna bırakılacak. Gene de, Vitalik’in Ethereum ekosisteminde bir gizlilik unsuruna olan ihtiyacı kabul etmiş göründüğünü belirtmek ilginçtir. SBT vahiy, tokenize edilmiş varlıklar için bir olasılıklar dünyasının kapısını açtı. Ek olarak, bazı varlıkların gizliliğine duyulan gereksinim onun düşüncesinde tekrardan su yüzüne çıktı.

6 Ağustos’ta düzenlenen kapalı bir basın toplantısında Vitalik, “Son on yılda pek oldukca mevzuda görüşlerim kesinlikle değişti” dedi. demeye devam etti,

“Bence bugün bile, Ethereum projesinin bensiz tamamen işleyebileceği noktadayız. Ve bence bu bir tek gitgide daha çok bu şekilde gidecek.”

Vitalik, Ocak 2022’den bu yana Ethereum Araştırma forumuna yalnızca yedi kez katkıda bulunmuş oldu. Ocak 2022’de ise yalnızca o ay içinde dokuz yorum yayınladı. Açıkça Ethereum ekosistemindeki öteki geliştiricilerin yolundan çıkmaya başlıyor. Bununla beraber, Vitalik tamamen çekilirse, yatırımcıların Ethereum’un onsuz devam edebileceğinden güvenli olup olmayacaklarını göreceğiz.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir