Waves Topluluğu, 500 Milyon Dolarlık Yitik DeFi Fonlarını Geri Ödemeyi Planlıyor

Blockchain protokolü Waves’in arkasındaki topluluk, Nisan ayında Waves stabilcoin USDN’nin ayrıştırılmasının arkasından vesayetsiz borç verme protokolü Vires.Finance’ı tekrardan başlatmak için oy kullandı.

O süre, dolara sabitlenmiş kripto para birimi, 0,68 dolara kadar düştü ve sahipler için milyonlarca kıymeti sildi.

Salgın Waves ve Vires.Finance’ı sardığı için, yatırımcıların fonlarını Aave yada Compound’a benzer bir borç verme platformu olan Vires.Finance’den çekmeleri olanaksız hale geldi ve bu da 500 milyon dolar değerinde fon yitirilmesine niçin oldu.

Vires.Finans’ı canlandırmak ve kaybedilen fonları geri ödemek amacıyla, yönetim token sahipleri, DeFi Revival Plan’ı başlatan bir oylama yapmış oldu.

Bununla birlikte fazlaca yönlü bir plan. Teklife gore, Vires hesaplarında 250.000 dolardan fazla paraya haiz olan yönetim token sahiplerine geri ödemenin iyi mi yapılacağına dair iki seçenek sunulacak.

İlk seçenek, 365 günlük hak kazanma süresi ve %5 tasfiye bonusu ile Waves’in algoritmik stabilcoin Neutrino (USDN) karşılığında varlıklarını değiştirmeyi ihtiva eder.

İkinci seçenek, yönetim belirteci sahiplerinin platformda kalmasına izin verecek, sadece 250.000 ABD Dolarının üstündeki tüm USDC yada USDT cinsinden fonlar için %0 APY kazanacaklar.

Ek olarak Waves’in kurucusu Sasha Ivanov, yatırımcıların USDN kredilerini kendi cüzdanına çekerek maruz kalmış olduğu 500 milyon dolarlık borcu geri ödemek için USDN’yi tasfiye etmeye devam edecekti.

“Kurumsal açgözlülük” diyen Ivanov, “bu mevzuda devamlı son sözü söyleyen sadık ve kesin topluluğa” teşekkür etti.

Tüm gözler stablecoin’lerde, DeFi

Bir borç verme protokolünün ve ilgili algoritmik stabilcoinlerin çöküşü, 2022’de bir tema haline geldi.

Nispeten daha yüksek getiriler sunabilen algoritmik stabilcoinler, ne tam olarak desteklenir ne de durağan(durgun) dolarlarla kısmi olarak desteklenir. Bunun yerine, insanların makroekonomik ve piyasa momentumuna iyi mi tepki vereceğini anlamak için kodlara güveniyorlar.

Bu tür stablecoin’in tam tersine, sırasıyla hem USDT hem de USDC’ye hizmet veren Tetherand Circle’ın teminatlı teklifleri var.

Bu tür stabilcoinlerin altını çizen kod insanoğlu tarafınca yazıldığından, tüm piyasa olasılıklarıyla yetinebilecek tamamen özerk bir kod seti oluşturmak son aşama zor olsa gerek. Kim bilir bocalayan bir algoritmik stablecoin’in en rezil örneği Terra’nın UST’siydi.

USDN, Nisan ayında durağan(durgun) para biriminin altına düştükten derhal sonrasında, stabilcoin UST’ye ve mahalli bir yönetişim belirteci LUNA’ya hizmet eden Terra da patladı ve 40 milyar doları sildi. Silme işlemi, Celsius, Voyager, 3AC ve ötekiler dahil olmak suretiyle çeşitli kripto şirketlerinin ölümüne yol açtı.

Terra’nın patlaması, çöküşünün boyutu göz önüne alındığında, yoğun düzenleyici incelemeyi de tetikledi.

ABD gömü sekreteri Janet Yellen derhal stabilcoinlerin düzenlenmesi için çağrıda bulunmuş oldu ve Birleşik Krallık düzenleyicileri, stabilcoinleri düzenleyicilerin vazife alanına getiren Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasasını çıkardı.

Merkez bankaları şeklinde akademisyenler de stablecoin’lerin mekaniğiyle ilgileniyor. Ben Charoenwong, Robert Kirby ve Jonathan Reiter tarafınca hazırlanan 2022 araştırma makalesi, dolar sabitini tutmayı güvence eden tek tür durağan(durgun) paranın nakit ve kısa vadeli borçla tamamen desteklenen bulunduğunu öne sürüyor.

Hem Terra hem de Waves’in ortaya koyduğu şeklinde, algoritmik durağan(durgun) paralar yüksek riskli ve istikrarsız bir kuruluşu temsil ediyor.

Şu anda USDN 0,99 ABD doları seviyesindeki sabitinin birazcık altında kalırken, WAVES ve VIRES sırasıyla 5,66 ABD Doları (%6 düşüş) ve 22,66 ABD Doları (%0,76 artış) ile işlem görüyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir