Web3 vizyonunda başarısız oldu mu? CoDe Tech bu şekilde düşünüyor ve çözüm Core Blockchain – SlateCast #24

SlateCast’ın son bölümünde Akiba, CoDe Tech CEO’su ile blockchain teknolojisinin geleceği hakkında konuştu.

CoDeTech, web3’ün yeterince iyi olmadığını düşünen fütürist bir web3 şirketidir. Örnek olarak Ethereum’un mevcut durumu hakkında yorum icra eden CoDeTech’in CEO’su Ockert “Okkie” Loubser şunları söylemiş oldu:

“En büyük problem, çoğunun bulut tabanlı çözümlerde barındırılması. Merkezileştirilmiş bağlantı biçimlerini kullanıyorlar. Bir servis sağlayıcı çökerse, şebeke çöker.”

CoDeTech’in vizyonu ve görüş açısı hakkında konuşmaya devam ediyor ve bir çok kullanım durumunun bir jeton geliştirmeye ve uygulama içi satın alma işlemine dayandığını söylüyor. CoDeTech, teknolojiyi bir token olarak değil, değişmez bir defter olarak görüyor. Okkie, güvenilir bir ortam yaratmak için blockchain kullanılması icap ettiğini söylüyor.

O şöyleki diyor:

“İşimiz eşitlik, eşit fırsatlar ve etken ekonomilere dahil olmaya odaklanmıştır… Bağlantı bir insan hakkıdır.”

Peşinden, CoDeTech’in ilk hedefinin, merkezi olmayan bir ortama entegre olmak ve topluluklarını büyütmek isteyen bireyler ve işletmelerle etkileşim oluşturmak bulunduğunu anlatmaya devam ediyor.

Bitcoin’den ilkin merkezi olmayan

Okkie, kariyerine 2000’lerin başlangıcında analog videoları dijitalleştirmeye odaklanarak başladı. Uydu bağlantısı ilave ederek ve kapalı dönem bir Satış Noktası (POS) sistemi geliştirerek uzmanlığını genişletti. Bu POS sistemi 2004 senesinde oluşturulmuş ve dijitalleştirilmiş fiziki çek defterleri çoğunlukla kullanılmıştır.

POS sisteminin garip yanı, POS terminallerini kullanımı ve POS cihazlarında herhangi bir veri tutmamasıdır. Okkie, bu sistemi “erken bir belirteçleştirme biçimi” olarak tanımladı. 2005 ile 2006 yılları aralığında katlanarak büyüdüğünü söylemiş oldu.

CoDeTech

Okkie, CoDeTech’e 2013 senesinde katıldı. Şirket, ödemeleri satıcılar içinde bölmek için savaşım eden bir e-ticaret platformuydu. Ekip bu problemi çözmeye çalışırken blockchain teknolojisinden esin aldı ve zincirlerini oluşturmak için yola çıktı.

Dokuz yıl sonrasında, platformları Core Blockchain hazır ve çalışır durumdaydı. Dağıtılmış Verimlilik Kanıtı olarak çalışan bir PoW sürümünü kullanan tamamen merkezi olmayan bir blok zinciridir. Ekip, zinciri yüksek oranda dağıtılmış ve çevre dostu olacak şekilde geliştirdi.

Çekirdek (XCB) Blok Zinciri

Okkie’ye gore Core Blockchain, kriptografi yöntemi ve yerleşik HD cüzdanlar olarak ED448 “Edwards Curve” kullanan ilk blok zinciridir. Zincir, 42 saniyede bir işlemi doğrulayabilir ve işlem başına altı blok meblağ. Her yedi saniyede bir yeni bir blok çıkarılır ve ödül olarak beş jeton verilir.

Doğrulama süresi, finansal yada saf tüm veri türleri için geçerlidir. Ağ, fiat, belge ve eşler arası işlemleri ve akıllı sözleşmeleri doğrulayabilir.

Zincir ek olarak insan uygunluğu için ICAN standartlarını ve ISO 20022 ağrı protokolünü de uygular. ICAN standartlarının IBAN standartlarına benzediği ve ISO 20022’nin süratli mesajlaşmaya benzediği göz önüne alındığında, finansal kurumları Core Blockchain’i uygulamaya teşvik etmek için bu özellikler zincire eklendi.

Ekip ek olarak Solidity’ye benzer şekilde çalışan akıllı sözleşme dili Ylem’i geliştirdi. Okkie, Ethereum tabanlı bir akıllı sözleşmeyi Core zincirine taşımanın ortalama 20 dakika sürdüğünü söylüyor.

Ay Örgüsü

Zinciri oluşturduktan sonrasında ekip, kapsayıcılık hedefine doğru çalıştığından güvenli olmak için bağlanabilirliğini çoğaltmak istedi. Bunu yapmak için ekip Luna Mesh’i yarattı. CoDeTech, radyo frekanslarından alt gigahertz frekanslarına kadar aynı anda birden fazla frekansı kullanabilen kendi tescilli protokollerini oluşturdu.

Sistem, ağa giriş şekli olarak Wifi 6 ve Bluetooth’u kullanır. Luna Mesh, altyapı olarak IoT cihazlarını kullanıyor ve Okkie, Mesh ağı kullanarak gösterim yapmanın kuleler inşa etmekten oldukca daha kolay bulunduğunu söylüyor. Bu, Luna Mesh’in her bir IoT aletinin etkin nokta olarak hareket etmesini sağlayarak mevcut bir altyapıya haiz herhangi bir şehri bir ağa dönüştürmesine olanak tanır.

Luna Mesh şu anda Avrupa’da bir Beta kontrol sürümünde çalışıyor. Küresel lansman 2023’ün ilk çeyreği için planlanıyor.

Web 4.0 ve Kimlik

CoDeTech, mevcut web3 uygulamalarını yükseltmeyi ve hepsini dijitalleştirmeyi hedefliyor. Sadece ekip, sağlam bir dijital kimlik ekosisteminin lüzumlu bulunduğunun da bilincinde. Okkie şöyleki diyor:

“Merkezi olmayan bir dijital ortamda çalışabilmek için temel olarak dijital bir kimliğe ihtiyacınız var.”

Firmanın vizyonu göz önüne alındığında, firmanın inşa etmiş olduğu ilk şeylerden birinin dijital kimlik çözümünün bulunduğunu duymak şaşırtıcı değil. Ekip, çözümü “CorePass” olarak adlandırdı ve tamamen sunucusuz, merkezi olmayan, kenarlıksız ve tamamen GDPR ve EBM uyumlu olacak şekilde tasarladı. Çıkışının 14 Ekim 2022’de yapılması planlanıyor.

Dünyanın herhangi bir yerinde devlet tarafınca verilen herhangi bir belgeyi dijitalleştirebilmek ve hem de aile üyeleri, tıbbi veriler ve yatırımlar benzer biçimde dijital özellikleri kişinin kimliğine eklemeye izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Şahıs ilişkisini ve kıymetini kanıtlayabildiği sürece CorePass, kimlik sahibinin bunu kimliğine eklemesine izin verir.

Sistem ek olarak tam izlenebilirlik sağlar. Kimin hangi bilgiyi sızdırdığını ve bununla ne yaptığını bulmak mümkün. Bu hem de kimlik sahiplerine kendi verilerinin sorumluluğunu da verir ve kendi taraflarındaki bir yargı hatası sebebiyle bilgilerinin ifşa edilmesi durumunda görevli tutulabilecekleri senaryolara yol açabilir.

Uygulanabilir ve İşlevsel Ağ

CoDeTech, işleyen bir dijital kimlik sistemi kurmanın yanı sıra, bir web4 dünyasında merkezden uzaklaştırılması ihtiyaç duyulan tamamlayıcı işlevler de inşa ediyor.

Bu uygulamalardan biri de bir hizmet olarak bankacılık ve neo-bankacılık platformu benzer biçimde davranan “Wall Money”dir. Öteki bir uygulama olan CorePay, merkezi olmayan bir eşler arası ödeme ağ geçidi olarak işlev görerek Wall Money’e birlikte rol alıyor.

Ek olarak Ping Değişimi vardır; CorePass ile aynı gün 14 Ekim 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan bir karma borsa. Başka bir uygulama TokToKey (TTK) adlı bir e-ticaret platformudur. TTK, CoDeTech’in ödeme ağ geçidi ve değişimi tarafınca desteklenen çeşitli yenilikçi işlevleri içeren tamamen merkezi olmayan bir platformdur.

TiNG & MeeTiNG platformu, YouTube’un web4 versiyonu olacak şekilde oluşturulmuştur. Bu tamamen sunucusuz, eşler arası, tamamen merkezi olmayan video akışı platformu tarayıcı tabanlıdır ve bir OBS entegrasyonuna haizdir.

Güvenli mesajlaşma, arama ve görüntülü söyleşi için CoDeTech, Heyo’yu geliştirdi. MeetiNG platformuyla aynı teknolojiyi kullanır ve ek olarak ödemelere izin vermek için tamamen entegre cüzdanlara haizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir