Winnipeg polisi, blockchain adli tıp birimini desteklemek için eyalet fonu alıyor

Kanada’nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’deki polis, eyalet hükümeti tarafınca sağlanan 100.000 Kanada Doları (CAD) fon yardımıyla siber suçlarda kripto para kullanımıyla başa çıkmak için daha hazırlıklı olacak.

Eyalet Hakkaniyet Bakanı Kevin Goertzen 3 Ağustos’ta, Kabahat Mülkiyetini El Koyma Fonu’ndan gelen paranın, bir Cryptocurrency Tracing Certified Examiner eğitim programı vasıtasıyla polis hizmetinin beş ek üyesini yerleştirmek ve ek olarak siber kabahat faaliyetlerini seyretmek için hususi yazılım satın almak için kullanılacağını söylemiş oldu. CipherTrace ve Blockchain Forensics şeklinde.

Manitoba hükümetine nazaran, siber suçlar 2016 ile 2020 içinde %370’den fazla arttı. Çavuş. Winnipeg polis mali kabahat biriminden Trevor Thompson yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

“Kripto para birimlerinin popülaritesi arttıkça ve daha yaygın olarak erişilebilir hale geldikçe, kabahat oyuncuları artık bu alana göç etti ve kurbanlarından fon elde etmek için ilk olarak kripto para birimlerini kullanıyor. Kabahat işletmelerinde kripto para kullanımındaki artışla savaşım etmek için polisin buna uyum sağlaması gerekiyor.”

Thompson, ofisinin günde yedi yada sekiz siber kabahat raporu aldığını ve bunların çoğunlukla kurbanın kriptonun iyi mi çalıştığına dair anlayış eksikliğinden yararlanan hileli yatırım planlarıyla ilgili bulunduğunu anlatmaya devam etti. İlgili kabahat örgütleri bir çok süre Kanada haricinde bulunur. Anonimlik, kripto ile ilgili suçlarda da bir sorundur, diye ekledi.

İlgili: Victoria polisi, suçlulardan kripto varlıklarını ele geçirmek için ‘daha çok güç’ elde edecek

Thompson bir basın toplantısında, Winnipeg’deki ve Kanada genelindeki dolandırıcılıkların çoğunun artık “geleneksel” aşk dolandırıcılıklarında ve “yaşamı değiştiren finansal kayıplara ve duygusal sıkıntıya” neden olan çevrimiçi istihdam dolandırıcılıklarında kripto kullandığını söylemiş oldu.

Manitoba Menkul Kıymetler Komisyonu da kriptoyla ilgili siber suçlarla mücadelede etken ve halkı çeşitli kabahat planları mevzusunda uyardı. Manitoba Suçlu Iyelik Müsadere Fonu, kurulduğu 2009 yılından bu yana 20 milyon dolardan fazla CAD dağıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir