Yaklaşan Muse NFT albümü, seneler sonrasında listelere eklenen ilk yeni format oldu

Yaklaşan Muse NFT albümü, 2015’ten bu yana listelere uygun son olarak albüm formatı olacak. Bu albüm konseptinden ilkin, internasyonal listelerde kabul edilen son format albüm akışlarıydı. Fungible olmayan belirteç (NFT) albümleri artık hem Birleşik Krallık hem de Avustralya listelerinde yer almaya uygundur.

İngiliz rock grubunun 9. stüdyo albümü ‘Will of the People’ 26 Ağustos’ta çıkacak. Web3 marketplace Serenade’nin amiral gemisi “Digital Pressing” albümü olacak.

Serenade, dijital baskıları, değiştirilemez token teknolojisi ile piyasaya sürülen “yepyeni, sınırı olan sayıda ve eğitim edilebilir” bir müzik formatı olarak yarattı. Pazar, topluluk bağlantısı ve ürün kıtlığına hitap etmek için bu yeni formatı kullanıyor.

Serenade CEO’su ve kurucusu Max Shand, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu: “Dijital baskılar, müzik endüstrisinin yeni projelere fon sağlamak yada yeni emek harcama yolları tasarlamak zorunda kalmadan NFT’leri mevcut iş akışlarına ve yaratıcı süreçlere kolayca yerleştirmesine olanak tanıyor. Müzik endüstrisinde yenilik yapmak istiyorsanız, albüm döngüsünde yenilik yapın zira sanayi bu şekilde işliyor.”

Pazar yeri, bu senenin Şubat ayında, her biri 10 sterline satılan NFT koleksiyonlarına ev sahipliği yaparak, senelik Birleşik Krallık pop müzik ödül töreni olan Brit Awards ile ortaklaşa iş yapmış oldu.

Elbet bu, NFT’nin müzik piyasasına yada sıralama başı müzisyenlere dahil olmasının ilk örneği değil. Peki bunu bu kadar çığır açıcı meydana getiren nedir?

Geçmişte, NFT’ler çoğu zaman albüm yayınlarında yada müzikle ilgili öteki kampanya türlerinde bir araya getirildi. Şimdiye kadar, bir albümün tamamının NFT olarak yayınlanması olmadı. Bu lansmandan ilkin bir grafik formatı olarak NFT albümleri vardı, sadece Muse albümü bu tür standartların altına düşen ilk albüm olacak.

Daha spesifik olarak, Serenade tarafınca sunulan Dijital Baskı formatı, yeni bir telif yönetimi standardı sunar. Resmi basın bülteninde Serenade, “blok zincirinde yaşayan ve doğrulanabilir iyelik ve ikincil pazarlarda tecim yapma kabiliyeti şeklinde web3 kabiliyetleri sunan bir Dijital Baskının ek olarak sanatçılar, telif hakkı sahipleri ve içerik sahipleri için doğru, kalıcı telif hakları gerçekleşme ettireceğini altını çizdi. ”

İlgili: Ticketmaster, kurumsal NFT’lerin biletlemenin ötesinde üretimini araştırıyor

Müzik piyasasından pek oldukça şahıs bunu “müziğin geleceğine” doğru atılan bir başka adım olarak görüyor.

Bu, internasyonal müzik endüstrisi listeleri için yeni bir ilk olsa da, Muse tarafınca tanıtılması şaşırtıcı değil. Grup, yaratıcı çıktılarında NFT’leri kullanan sektördeki ilk büyük sanatçılardan biriydi.

Aslen, Muse’un baş şarkıcısı Matt Bellamy, bu ayın başlarında NFT olarak solo bir parça yayınladı. Eylül 2020’de grup, fena şöhretli CryptoKitties projesiyle ortaklaşa iş yapmış oldu ve ondan sonra Temmuz 2021’de marka, Nifty Gateway’de kendi NFT koleksiyonunu yayınladı.

Shand, Cointelegraph’a bu sürüm için Muse ile çalışmanın kolay bulunduğunu söylemiş oldu: “Muse, fanatiklerine dijital baskı sunan ilk sanatçı olmak için belirgin bir seçimdi. daima gruptan mükemmel ürünler toplamak için bir iştah sergilediler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir