Yatırımcılar Birleşmeye iyi mi hazırlanmalı?

Geçen hafta, ETH, The Merge olarak malum yaklaşmakta olan yükseltmesinin vakit çizelgesine işaret eden son geliştirici toplantısından notların yayınlanmasının arkasından fiyatında mühim bir artış görmüş oldu.

ETH fiyat hareketi, önceki 30 gün – kaynak: Footprint Analytics

Bu yükseltme, ağın güvenliğini, enerji tüketimini ve tokenomiklerini değiştirecek. Staking bunda mühim bir rol oynayacaktır. Peki yatırımcı yaklaşan vakalara iyi mi hazırlanmalı?

Birleştirme nedir?

Ethereum blok zincirinde, Proof of Work’ten (PoW) bir Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına değiştirebilmek için bir takım yükseltme yapılıyor. Bunun tamamlanması için kilometre taşları şunlardır:

Beacon Chain’in oluşturulması ve lansmanı 1 Aralık 2020’de gerçekleşti. Beacon Chain, Ethereum’da PoS’u tanıtan şeydir. Bu yüzden “konsensüs katmanı” olarak adlandırılır. Mevcut zincirin konsensüs mekanizmasını PoW’dan PoS’a değiştirin (mevcut tahmin: Eylül’de gerçekleşiyor.) Mevcut zincir, Mainnet sonrasında “yürütme katmanı” olarak hareket edecek, bundan dolayı onu çalıştıran mevcut PoW, Beacon Chain ile değiştirilecektir. .

Konsensüs katmanı, ağın güvenliğiyle ilgilenecektir. Yürütme katmanı, akıllı sözleşmelerin çalmış olduğu ve işlemlerin oluşturulduğu yerdir.

Yükseltme, bu iki zinciri tek bir zincir benzer biçimde hareket edecek şekilde bağlayacağından, bu etkinliğin adı ETH 2.0’dan “The Merge” olarak güncellendi.

Birleştirme Niçin Önemlidir?

Adrese Gore En Fazlaca Yatıranlar

Beacon Chain, Aralık 2020’den bu yana çalmış olduğu için, ETH arzının büyük bir kısmı şimdiden buna stake ediliyor ve ağın çalıştırılması için ödüller alıyor. Şu anda Beacon Chain akıllı sözleşmesinde 12 milyonun üstünde ETH stake ediliyor:

Bu sayı, mevcut ETH arzının neredeyse %10’u. Ek olarak, PoS ETH zinciri altında unstake kabiliyetinin dağıtılması için bir tarih olmadığından bu ETH uzun vadeli olarak kilitlenir.

ETH emisyonlarını iyi mi etkisinde bırakır?

PoS değişikliğinden sonrasında artık madencilik ödülü olmayacak. Bu yüzden, stake sözleşmesine esasen kilitlenmiş olan %10 arzın üstüne ETH emisyonları mühim seviyede düşecek.

Toplam ETH Arzı

Etherscan’a nazaran 21 Temmuz’da mevcut arza toplam 13.347 ETH eklendi. Blok Ödüllerini (madencilik) kaldırır ve yalnız Stake Ödüllerini (stake) bırakırsak, günlük net netice negatif olur. Bu, ödüllendirilenden daha çok ETH’nin yakılacağı ve toplam ETH arzını düşüreceği anlamına gelir.

Bu Vardiyadan Iyi mi Yararlanılır?

Aşağıdakilerin hiçbiri finansal tavsiye durumunda değildir ve yatırımcılar kripto para ticareti yaparken daima fazlaca dikkatli davranmalıdır. Sunulan verileri çözümleme ederek, bir yatırımcının alabileceği bazı yatırım stratejileri vardır:

ETH satın al

“The Merge” için birazcık kati bir tarihin açıklanmasıyla beraber, ETH arzının artmaya devam edeceği kısa bir dönem var. Ondan sonrasında “deflasyonist” olacak. Yatırımcı, ETH’nin kripto piyasalarında yerini alacağına ve talebinin artacağına inanırsa, ETH fiyatı terfi edecektir. Halihazırda bir miktar fiyat hareketinin gerçekleştiğini gördük, sadece stake edilen (ve geçerlilikten kaldırılan) ETH miktarını artırma teşviki artacağından, hala daha çok yükseliş için yer var.

Likit stake edilmiş ETH satın alın

Beacon Chain stake sözleşmesine gönderilen ETH, bilinmeyen bir süre için kilitlendiğinden ve gönderilmesi ihtiyaç duyulan minimum miktar nispeten yüksek olduğundan (minimum 32 ETH), kullananların ETH’lerini stake etmelerine destek olmak için havuzlar oluşturuldu. Bu havuzlardan bazıları sonrasında bu stake edilen ETH’nin takas edilebilir bir makbuzu olarak bir ERC-721 jetonu oluşturdu.

Örnekler, Lido’nun stETH jetonu ve Rocket Pool rETH’dir. Kullanıcı, ETH’yi stake etmek için platformuna eriştiğinde, jetonları 1:1 ETH’ye basılıyor.

Kaynak: Lido Finans

Sadece gelecekteki itfa makbuzu olduğundan ETH fiyatına nazaran indirimli olarak işlem görür. Bu indirim durağan(durgun) değildir; Aşağıdaki Ayak İzi tablosunda görebileceğimiz benzer biçimde, piyasa kıymetini belirler:

ETH ve sTETH fiyat hareketi, önceki 30 gün – kaynak: Footprint Analytics

Stake edilen sürümü satın almak, yatırımcıya PoS’un Ethereum Blockchain’de uygulanmasından sonrasında özgür bırakma hususi durumunun özgür bırakılmasını beklemeye istekli olması durumunda, yatırımcıya fazladan %2-3’lük bir getiri ve bununla beraber gelen gerçekleşme eden faizi verecektir. Bu özelliğin devreye alınması için son tarih yoktur (destek kaldırma), sadece kaba vakit çizelgesi “Birleştirme”den sonrasında 6-12 aydır.

Mühim Çıkarımlar

Uzun solukta, ETH fiyatı The Merge ile yükselecek – eğer Ethereum blok zincirindeki ilgili ve baskın yerini korursa ve blok zinciri endüstrisi büyümeye devam ederse – token enflasyonist bir emisyondan deflasyonist bir emisyona geçecektir. Arzın daralması ve talebin aynı kalması (ve büyük olasılıkla artması) ile mantıklı fiyat hareketi budur.

Kazançları çoğaltmak için fazladan fırsatlar için, stake edilen sürüm çoğu zaman spot ETH fiyatı üstünde bir indirime haiz olduğundan, yatırımcı daha çok bekleyebilirse, likit bahisli bir ETH sürümünü satın almak ek kar getirebilir.

Footprint Analytics topluluğu, Temmuz 2022’de Thiago Freitas’ın bu makalesine katkıda bulunuyor.

Veri Deposu: Birleştirme

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi yada yeni gelişen blok zinciri dünyasının herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına destek olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan etken, çeşitli sesler bulacaksınız.

Footprint ile bağlantı kurun

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir