Yeni 5 senelik BTC hodl rekorunun ortasında Bitcoin ‘canlılığı’ 2021’den bu yana en düşük seviyede

Bitcoin (BTC) uzun vadeli sahipleri, BTC arzının üstün dereceli bir kısmı senelerce hareketsiz kalmış olduğu için diz çöküyor.

Zincir üstü analitik şirketi Glassnode’dan gelen veriler, minimum beş senedir durağan(durgun) kalan arz yüzdesinin her zamankinden daha yüksek bulunduğunu doğruluyor.

2017 BTC alıcıları bu senenin satıcıları değil

Bitcoin, yalnız iki ay ilkin 17.600 dolarlık makro düşük seviyesinden neredeyse %40 toparlandı, sadece kripto para biriminin elmas elleri için bu bir vaka olmadı.

2017’de yada daha ilkin BTC satın alanlar hisselerini elinde tutmaya devam ediyor ve eğilim son zamanlarda daha azca değil, daha çok hodling’e işaret ediyor.

Glassnode verilerine nazaran, 2017’nin en yüksek seviyesi olan 20.000 doların üstündeki geri dönüşle yetinmeyen uzun vadeli sahipler satış yapmamaya kararlılar.

18 Ağustos’ta, cüzdanında minimum beş yıl süresince el değmeden kalan BTC arzının yüzdesi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %24.351’e ulaştı. Dolaşımdaki 19.12 milyon BTC arzının neredeyse dörtte biri, 2017 yada öncesinden bu yana piyasadan çekildi.

Bitcoin 5 senelik hodled paralar açıklamalı grafik. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Son aylara, bilhassa kurumsal yatırımcılar içinde büyük satışlar damgasını vurmuş olsa da, bu yüzden, hodlers’ın mevcut anlatılardan hakikaten etkilenmediği anlaşılıyor.

Daha ilkin Cointelegraph, Bitcoin’in HODL Waves metriğinde, bir yıl yada daha uzun süredir tutulan birazcık daha “daha genç” madeni paralar için benzer bir öykü gösterdiğini bildirmişti.

o denli canlı değil

Ayrıca benzer bir öykü, Bitcoin’in “canlılığından” geliyor – bu hafta 2021’in başlangıcından bu yana en düşük seviyeye ulaşan hodler davranışının bir hesaplaması.

İlgili: Bitcoin fiyatı, tarihteki en yüksek AB enflasyonunun peşinden 23.5 bin doların üstüne çıktı

Bitcoin geliştiricisi Tamas Blummer tarafınca türetilen bir terim olan canlılık, ne kadar hodler satışının gerçekleştiğine bağlı olarak artan yada azalan 0 ile 1 içinde bir puan olarak çizilir.

Glassnode’un net bir halde özetlediği şeklinde, “Yok Edilen Madeni Para Günlerinin toplamı ile şimdiye kadar yaratılan tüm madeni para günlerinin toplamının oranıdır”. Bozuk Para Günleri, her Bitcoin hareket ettiğinde sayacın sıfırlanmasını ifade eder, “günler” ağda hareket etmeden hareketsiz geçirilen günlere atıfta bulunur.

Blummer, 2018’in sonlarında gösterilen Canlılık metriğine hususi bir girişte, “Bitcoin fiyatının arttığı dönemlerde Canlılığın arttığı (ve HODL’nin azaldığı) ve yatırımcıların aralıklı fiyatlar dönemlerinde HODL’ye biriktiği açıktır” dedi.

Şimdi 19 ayın en düşük seviyesinde, Liveliness genel olarak Bitcoin ağında hodl olma arzusunun arttığına işaret ediyor.

Bitcoin Canlılık tablosu. Kaynak: Glassnode

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir