Yeni gelen arkadaşlara dijital para birimi hakkında ne söylenmeli?

2017 boğa piyasasından bu yana kriptoya olan ilgi artıyor ve 2021’den bu yana daha da arttı, bu da ödenemez token (NFT) patlamasını ve Bitcoin’in (BTC) şimdiye kadarki en yüksek fiyatına ulaştığını görmüş oldu.

Peki, bir kripto yatırımcısı, kripto para birimiyle ilgilenen aile ve arkadaşlarına ne söyleyebilir? İşte kripto parayla karşılaşabileceğiniz bazı yaygın ve mühim sorular ve sektördeki uzmanların görüşleri ile bazı uygun yanıtlar.

Kripto para birimi nedir?

Bir kripto yatırımcısına sorulabilecek en yaygın sorulardan biri, ilk etapta kripto para biriminin ne olduğudur. Cryptocurrency, bir değişiklik aracı olarak kullanılmak suretiyle tasarlanmış dijital bir para birimidir. Bu değişiklik, eşler arası (P2P) ödemeler ve perakende satın alımlar şeklinde olabilir.

Mobil tabanlı bir metaverse platformu olan Affyn’in CEO’su Lucaz Lee, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu: “Bir kripto para birimi, bir değişiklik aracı olarak çalışmak suretiyle tasarlanmış dijital yada sanal bir para birimidir. İşlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için kriptografi kullanır, bu da her insanın düzmece işlemler yada düzmece para oluşturmasını zorlaştırır.”

Lee, “Ek olarak, kripto para birimleri merkezi değildir ve dağıtılmış defter teknolojisi kullanır, şu demek oluyor ki hiçbir merkez bankası yada hükümet onları denetim etmez.”

Kripto para birimleri, gerçekleşen tüm işlemleri kaydeden ve paranın ağda iyi mi hareket ettiğini her insanın görmesini elde eden halka açık bir defter olan blok zincirinde bulunur. Hepimiz bir kullanıcının ne kadar paraya haiz bulunduğunu ve iyi mi harcandığını görebilir. Kullananların kripto göndermek ve almak için bir cüzdana ihtiyacı vardır ve bu cüzdanlar, kullanıcılara bir anonimlik katmanı ekleyen alfa sayısal tanımlayıcılar kullanır.

Kripto para birimi hangi amaca hizmet ediyor?

Kripto para biriminin arkasındaki temel amaç, her insanın merkezi olmayan bir P2P ağı üstünden para gönderip alabilmesidir. Bu, nakit paranın dijital versiyonu olarak çalışır. Mesela, kullanıcılar nakit ödeme yaptıklarında, banka yada ödeme işlemcisi şeklinde bir aracıya gerek kalmadan direkt başka bir kişiye ödeme yaparlar.

Cryptocurrency bunu dijital düzeyde yapar ve her insanın fonlarının kontrolünü devamlı elinde tutarken direkt başka bir kişiye, kuruluşa yada kuruluşa para aktarma etmesine izin verir. Lee, “kripto para birimleri, herhangi bir aracı yada merkezi denetim olmaksızın belirli hizmetler için bir takas yada ödeme aracı olarak kullanılabilir. Geleneksel finansın sınırlamalarını ortadan kaldırarak dünyanın fazlaca sayıda banka hesabı olmayan ve banka hesabı olmayan fazlaca sayıda kullanıcısının finansal hizmetlere erişmesini sağlıyor.”

Kripto para birimleri, sınırı olan arzları, yüksek oynaklıkları ve yüksek düzeyde spekülasyonları sebebiyle kullananların yüksek getiri elde edebildiği yatırım araçları olarak da kullanılıyor.

Lee, “Her geçen gün kripto para birimleri daha cazip yatırım seçenekleri haline geliyor. Bazı varyasyonlar, eylemsiz getiriler yaratma fırsatlarını da destekleyerek yatırımcıların portföylerini genişletmesine ve çeşitlendirmesine destek oluyor.”

Kripto hiçbir şey tarafınca desteklenmiyorsa, iyi mi bir şeye kıymet?

Bir çok kripto para birimi, jetonlarının büyük bir kısmı itibari para ve tahvil rezervleriyle desteklenen USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) şeklinde durağan(durgun) paralar haricinde herhangi bir geleneksel varlık tarafınca desteklenmez. Bazı insanoğlu, herhangi bir şey tarafınca desteklenmiyorlarsa, kripto para biriminin niçin bir kıymeti bulunduğunu merak edebilir.

İlk olarak, değerin bir çok bir kripto para biriminin faydasından gelir. Bir vazife için bir kripto para birimine ne kadar gereksinim duyulursa, o kripto para birimine o denli fazla talep olacaktır. Örnekler, kriptoyu bir kıymet deposu olarak kullanmayı ve merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT’ler şeklinde alt sektörlerdeki belirli protokoller için kullanımları ihtiva eder.

Son: Ermenistan kendisini bir Bitcoin madencilik merkezi olarak konumlandırmayı hedefliyor

EY’de gelişmekte olan Tech’in ortağı ve başkanı ve merkezi olmayan bir borsa olan Blueshift’in merkezi olmayan özerk organizasyon başkanı Igor Mikhalev, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu: “İyi inşa edilmiş kripto para birimleri, geleneksel para birimlerinin temel işlevlerini sergiledikleri için giderek daha çok kıymet kazanıyor: kıtlık, değişiklik/hesap aracı ve kıymet gizleme aracı. Altta yatan teknolojideki, mevzuattaki ve insanların buna yönelik genel tutumundaki ilerlemeler sebebiyle mümkündür.”

ABD doları, euro ve Büyük İngiliz sterlini şeklinde itibari para birimlerinin hiçbir şey tarafınca desteklenmediğini de belirtmekte yarar var (bu yüzden “fiat” para birimi terimi). Mikhalev bununla ilgili olarak şunları ekledi: “USD, altın şeklinde gerçek varlıklarla desteklenmiyor ve yalnızca insanların ihraççı olarak ABD’ye olan güveniyle destekleniyor. Öyleyse, niçin değerleri ve yararları tarafınca desteklenen misyon odaklı öteki kolektifler tarafınca çıkarılan para birimlerini desteklemek, sahiplenmek ve takas etmek istemeyelim? Bu, yeni ademi merkeziyetçi ekonominin temelidir.”

Lee, kripto para biriminin kıymeti hakkında fikrini belirterek, “Kripto para birimi hiçbir şey tarafınca desteklenmiyor, sadece doğası gereği bir şeye kıymet bundan dolayı insanoğlu kıymetli olduğuna inanıyor. Arz ve talep piyasa güçleri bir kripto para biriminin fiyatını belirler.”

Vurgunculuk ve yatırım da kripto para biriminin değerinde rol oynar. Yatırımcılar bir madeni paranın değerinin zaman içinde artacağına inanırlarsa, gelecekte kâr elde etmeyi umarak bu madeni parayı satın alma ve tutma olasılıkları daha yüksektir.

Lee, “Bir kripto para birimini ne kadar fazlaca şahıs satın almak isterse, fiyat o denli yüksek olur. Ne kadar fazlaca insan kripto para birimini satmak isterse, fiyat o denli düşük olur. Blockchain teknolojisinin güvenilir ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır; buna gore, birçok insan uzun ömürlü olduğuna inanıyor ve bu yüzden kripto para birimlerine yatırım yapıyor.”

Kripto para gerçek paranın yerini alabilir mi?

Geniş anlamda, hayır, bundan dolayı kripto para birimi düzenlenmemiştir ve devamlı geleneksel nakit paraya gereksinim duyacak birçok hizmet, ürün ve emtia vardır. Bununla beraber dijitaller, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olarak malum kendi tokenlerini yaratmaya çalışıyor ve merkezi olmayan kripto para birimleri için büyüyor.

“ABD’da bir Starbucks’a girip İsviçre frangı yada sterlini ile ödeme yapamazsınız. Sadece, bunların ikisi de gerçek paradır. Bağlam önemlidir.” Bir Web3 öğrenme topluluğu olan Invisible College’ın kurucu ortağı Rockwell Shah, Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“Benzer şekilde, büyük kriptolar kendi dijital uluslarının mahalli para birimleridir. Kendi blok zinciri sınırlarında alakaları var. Kripto kullanım durumları, insanların dijital sınırlarının haricinde bile geleneksel para birimleri yerine bu tarz şeyleri kullanacak kadar zorlayıcıysa, o vakit mükemmel. Özgür piyasaya hoş geldiniz.”

Lee ek olarak bu probleminin cevabının bağlama dayalı olduğuna inanıyor. “Bu probleminin cevabı kolay bir evet yada hayır değil. Ülkeye ve ilgili ekonomik sisteme bağlıdır. Hükümetin ekonomiyi yanlış yönettiği ve yüksek hiperenflasyonu tetiklediği Venezuela şeklinde ülkelerde, kripto para birimi birçok insan için bir yaşam biçimi haline geldi.”

“Geleneksel para ile karşılaştırıldığında, kripto para birimi fazlaca yeni ve daha geniş cemiyet üstündeki tesirleri hemen hemen denenmiş ve kontrol edilmiş değil. Gene de merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimleri olarak malum dijital para birimlerine geçiş fikrini araştırıyor” dedi.

Bazı uzmanlar, kripto para birimlerinin altında yatan ilkelerin, benimseme söz mevzusu olduğunda onları geleneksel para birimlerinin önüne koyduğuna inanıyor.

Son: Kripto kışı velayet ve kontrolü ele alma mevzusunda sıkıntılı dersler veriyor

“Dikkat çekici bir halde, kripto, demokratik ve saydam doğası sebebiyle, insanların özünde eğilimli olmaları sebebiyle temel işlevlerde ulusal para birimlerini aşmaya başladı. Devlete/resmi kurumlara olan güvenin azalmasıyla birleştiğinde, bu, evlat edinmenin hızlandırılması için verimli zeminler sunuyor” dedi Mikhalev, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bugün (geleneksel para kurumları için) bu acayip durum görülebilir: CBDC’lerin (millet düzeyinde dijital para birimleri) tanıtılması mevzusundaki tartışmalar duruyor. Merkezi, doğası gereği kurumlar, ademi merkeziyetçiliği istemezler, bundan dolayı bu onların ölümüne yol açacaktır. Sadece geri dönüş yoktur. Teknoloji yeterince olgunlaştığında (ki bunun aslına bakarsan gerçekleştiği iddia edilebilir), patlayıcı benimsemenin başlaması için yalnızca bir büyük jeopolitik vakaya ihtiyacı olacak.”

Kripto para birimi hacklenebilir mi?

Blok zincirlerinin kendileri büyük seviyede siber saldırılara karşı dayanıklıdır. Lee bu noktaya değindi:

“Blockchain’leri tasarım gereği hacklemek neredeyse olanaksız bundan dolayı ademi merkeziyetçiler ve değişik güvenlik mekanizmalarına dayanıyorlar. Sadece sıcak cüzdanlar, merkezi cüzdanlar, köprüler ve hatta akıllı sözleşmeler şeklinde harici değişkenler hacklenebilir.”

Bu yüzden, kullananların fonlarını güvence altına almalarını sağlamanın en iyi yolu, onları hususi anahtarlara ve cüzdan çekirdeğine haiz olmalarını elde eden bir cüzdan olan velayetsiz bir cüzdanda saklamaktır. Bu şekilde, bir saldırganın fonlarına erişmek için hususi anahtarı ve cüzdan tohumunu bilmesi gerekir. Platformlarla ilgili olarak, bilgisayar korsanları çoğu zaman, bilgisayar korsanlarının fonlarına erişebilmeleri için kullanıcıları şifreler ve giriş detayları şeklinde detayları vermeye çalışmak ve kandırmak için kimlik avı saldırılarına başvurur.

Kripto para fiyatlarının artmasına ne sebep olur?

Vurgunculuk, arz ve talep, kripto para birimi fiyatlarını yönlendiren ana faktörlerden bazılarıdır. Bir çok kripto paranın sınırı olan bir arzı vardır ve bu madeni para için fazlaca fazla talep olduğunda (yarar spekülasyonu sebebiyle), fiyat çoğu zaman buna tepki olarak yükselir.

Lee ek olarak arz ve talebin bir kripto para biriminin fiyat artışının ana sebebi olduğuna inanıyor ve “kripto para birimleri de dahil olmak suretiyle tüm varlıkların fiyatı talep ve arz tarafınca belirleniyor. Bir varlığa olan talep arzı aştığında fiyat dalgalanması yaratır. Bazen makroekonomik ve jeopolitik faktörler de kripto fiyatlarını etkiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir