Yetkili, Çin CBDC’sinin niçin nakit para kadar anonim olmaması icap ettiğini açıklıyor

Çin Halk Bankası (PBoC) dijital para birimi enstitüsü başkanı, Çin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) nakit kadar anonim olmaması icap ettiğini söylemiş oldu.

Mahalli finans yayını Sina Finance’in bildirdiğine bakılırsa, dijital yuan proje lideri Mu Changchun Pazartesi günü 5. Dijital Çin İnşaat Zirvesi’nde Çin’in CBDC projesi hakkında konuştu.

Mu, etkinlikte yapmış olduğu açıklamada, 2020’de dijital yuanı piyasaya sürmesinden bu yana Çin merkez bankasının proje için hiçbir süre tam bir anonimlik hedeflemediğini söylemiş oldu. Yetkili, bunun yerine, PBoC’nin küresel Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine uygun olarak yalnızca sınırı olan anonimliği sağlamak için çalıştığını belirtti.

Mu, Çinli yetkililerin kabahat işlediğinden şüphelenilen kişilerle ilgili CBDC verilerine erişebilmesi icap ettiğini kaydetti. Yetkiliye bakılırsa, kısmi anonimlik, işlem gizliliğini ve kişisel bilgilerin korunmasını güvence etmiş olduğu için dijital yuan projesinin mühim bir özelliği.

Sadece, tamamen anonim bir CBDC, kara para aklama, terörizmin finansmanı, vergi kaçakçılığı ve ötekiler benzer biçimde suçların önlenmesine müdahale edeceğini de sözlerine ekledi.

Mu, nakit daha çok anonimlik ile ilişkilendirilirken, daha azca mobil ve büyük miktarlarda kullanımı dijital bir para biriminden daha kolay, dedi Mu. “Nakit taşımanın elverişsiz doğası, kara para aklama ve terörün finansmanı için sürtüşmeyi artırıyor. Bundan dolayı, nakit paranın gizliliğine hoşgörü nispeten düşüktür, ”diye ekledi yetkili, şunları ekledi:

“Merkez bankasının dijital para birimi daha taşınabilir. Nakit ile aynı anonimliği sağlarsa, kara para aklama benzer biçimde yasa dışı işlemleri büyük seviyede kolaylaştıracaktır. Bundan dolayı merkez bankasının dijital para birimi nakit ile aynı anonimliğe haiz olmamalıdır.”

Mu, düzenleyicilerin yalnızca mahremiyetin korunmasına odaklanmayı ve mali suçlarla ilişkili riskleri görmezden gelmeyi seçerlerse “ciddi neticelerle” karşı karşıya gelme riskiyle karşı karşıya olduklarını anlatmaya devam etti. “Engellemeler olmadan özgürlük, gerçek özgürlük değildir” diye ekledi.

Anonim çevrimiçi finansal işlemleri reddetmesine karşın, PBoC hala dijital yuanın gizliliğini sağlamak için çalışıyor. PBoC valisi Yi Gang’a bakılırsa, dijital yuan, ödeme uygulamalarından daha çok gizliliğe haiz olma hedefine haiz.

İlgili: Çin’in BSN başkanı Bitcoin Ponzi, stablecoin’leri ‘düzenlenirse iyi’ diyor

Kullanıcı gizliliği problemi, dünya genelinde CBDC projeleriyle ilgili en büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıkmıştır. Düzenleyiciler, yasadışı finansal faaliyetleri önlemek için işlemleri takip ederken dijital gizliliğin iyi mi korunacağı mevzusunda şaşkına döndü.

Mayıs ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro ile ilgili başka bir emek harcama belgesindeki banka mevduatları benzer biçimde geleneksel dijital ödemelere “anonimi olmayan CBDC”nin tercih edildiğini öne sürdü. Teklif, ECB’nin dijital euro tasarımlarının gizlilik seçeneklerinden yoksun bulunduğunu kabul etmesinden kısa bir süre sonrasında geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir